Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Lietuviškos demokratijos grimasa

      Vakar  pagalvojau: Prancūzijos, Austrijos, Kanados ir kitų valstybių miestų gyventojai įvairiausiais klausimais organizuoja referendumus, kodėl gi vilniečiams neorganizavus referendumo. Problemų Vilniuje yra daug, kad ir, pavyzdžiui, savivaldybės turto pardavimas, „Vilniaus šilumos tinklų“ nuomos sutarties su bendrove „Dalkia“ nutraukimas ir įpareigojimas teisėsaugos institucijas ištirti sutarties sudarymo teisėtumą, Gugenheimo muziejus ir kiti klausimai. Piketai, protesto mitingai šiais klausimais savivaldybės politikų neveikia, jie aktyvių piliečių balso negirdi ir nenori girdėti.

      Ieškau miesto referendumo teisinio reglamentavimo. Nerandu. Interneto paieškos sistemos pagalba pabandau pasidomėti, ar vykdomi vietos referendumai, pavyzdžiui, Rusijoje. Visgi įdomu, kokias teises turi nedemokratinės Rusijos gyventojai. Randu Maskvos, Dzeržinskio miestų referendumų teisinį reglamentavimą ir daug informacijos apie Rusijos miestuose ar teritorijose vykusius referendumus. Net diktatūrinės Baltarusijos Konstitucijoje parašyta, kad gali būti ne tik respublikiniai, bet ir vietiniai referendumai  bei nurodytas teritorijos gyventojų procentas, kuris gali inicijuoti vietinį referendumą. Neįtikėtina, ar ne. Dvidešimt metų gyvename demokratinėje valstybėje, o tiesioginės demokratijos institutu – vietos referendumu miesto, apskričių ar kitų teritorijų gyventojai pasinaudoti negali.

      Skambinu Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkui Z.Vaigauskui. Išgirstu tai, ką jau numaniau – nėra miesto referendumo. Bet, kaip taip gali būti, vis dar stebiuosi. Taip nusprendė teisininkai, paaiškina pirmininkas. Kitaip tariant, grupelė Lietuvos teisininkų  suvaržė, apribojo tautos suverenitetą, tiesiog jį sumindė, o tautos atstovai -Seimo politikai už tokį sprendimą pakėlė rankas. Jie nusprendė, kad tautai negalima leisti spręsti su miestu ar kita teritorija susijusių klausimų, nes tai yra pavojinga. Todėl nebuvo priimtos ne tik vietos referendumo teisinės normos, bet referendumo įstatyme buvo įrašytas skaičius 300 tūkst., kurio iki šiol nepavyko įveikti dar nei vienai referendumų iniciatyvinei grupei.

     Bet kaip miesto gyventojai gali pareikšti savo nuomonę jiems svarbiais klausimais? VRK komisijos pirmininkas Z.Vaigauskas paaiškino, kad tai galima padaryti apklausa, kuri yra reglamentuota Vietos savivaldos įstatyme. Inicijuoti apklausą gali ne mažiau kaip 10 procentų apklausos teritorijos gyventojų, turinčių teisę rinkti šios savivaldybės tarybą. Tai yra pakankamai didelis parašų skaičius, kurį reikia surinkti ne per tris, bet per vieną mėnesį.  Apklausa laikoma įvykusia, jeigu joje sudalyvauja ne mažiau kaip 25 procentai apklausos teritorijos gyventojų. Matome, kad apklausos įvykimo sąlyga yra lengvesnė negu referendumo, bet apklausa turi trukumą- jos rezultatai yra patariamojo pobūdžio, todėl savivaldybės taryba gali atsižvelgti į gyventojų nuomonę, o gali nekreipti jokio dėmesio, daryti taip, kaip nori. Priešingai, privalomojo referendumo sprendimai savivaldybės tarybai būtų privalomi ir ji privalėtų juos vykdyti.

     Belieka pasidžiaugti nors tuo, kad gyvename demokratinėje Lietuvoje, o ne kokioje nors Šiaurės Korėjoje. Ir lieka tikėtis, kad Seimas pradės įgyvendinti Europos Tarybos ministrų rekomendaciją R(2001) 19 „Dėl piliečių dalyvavimo vietos viešame gyvenime“, kurioje ES narės raginamos nustatyti priemones ir būdus, kurie skatintų ir įtrauktų piliečius dalyvauti vietos viešame gyvenime, rinkimuose, kurie sudarytų galimybes piliečiams tiesiogiai dalyvauti priimant sprendimus, ir artimiausiu metu pats pradės šalinti įstatymines kliūtis, varžančias Tautos suverenias galias. Juk tiek Tėvynės sąjunga- krikščionys demokratai, tiek partija Tvarka ir teisingumas, tiek Darbo partija savo rinkiminėse programose žadėjo keisti referendumui inicijuoti reikalingą piliečių skaičių, bet atrodo jie jau pamiršo savo rinkiminius pažadus. Todėl Tautai pačiai reikėtų imtis iniciatyvos - pradėti vykdyti politikų pažadus bei ET rekomendaciją ir inicijuoti Konstitucijos bei įstatymų keitimo referendumą. Kito kelio esamos padėties keitimui nėra.

P.S. O ką mano užklydę į šį puslapį, ar reikia ir ar verta miestuose ir kitose vietovėse inicijuoti apklausas vietiniams gyventojams svarbiais klausimais? Prašau pasidalinkite savo mintimis.

2010-04-14

 

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas