Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Lenkijos „Gvantanamas"

http://www.belvpo.com       Lenkijoje įsiliepsnoja skandalas, susijęs su jos teritorijoje įkurtais JAV CŽV kalėjimais, kuriuose buvo laikomi terorizmu įtariami asmenys. Lenkijos prokuratūra surinko visą reikalingą medžiagą ir pateikė kaltinimus buvusiam žvalgybos agentūros vadovui generolui Zbignevui Semiatkovskiui dėl dalyvavimo „Gvantanamas - 2" organizavime.

       Pirmą kartą apie tai, kad JAV egzistuoja slaptas CŽV kalėjimas tapo žinoma 2005 metais, kai nevyriausybinė organizacija „Human Rights Watch" pareiškė, kad „Mazuro“ (Šimano m.) tarptautiniame aeruoste šešis kartus leidosi „Boeing 737" ir " Gulfstream V" lėktuvai, priklausantys JAV CŽV. Iš jų išsilaipino žmonės, kurie su sustiprinta apsauga buvo vežami į Lenkijos žvalgybos agentūros parengimo centrą, esantį Stare Keikuto mieste.

       Europos Tarybos tyrimo metu paaiškėjo, kad nuo 2003 iki 2005 metų Lenkijoje egzistavo slaptas klėjimas, kurioje buvo laikoma 20 kalinių iš Afganistano, Maroko ir JAE, kurie įtariami tarptautiniu terorizmu. Tačiau Lenkijos vadovybė neigė visus pateiktus kaltinimus.

       2008 metais Lenkijos prokuratūra pradėjo šio fakto tyrimą, jo metu buvo apklausti specialiųjų tarnybų vadovai ir aukščiausios valdžios atstovai. Tada tapo žinoma, kad tarp Lenkijos žvalgybos agentūros ir JAV CŽV buvo sudarytas susitarimas dėl bendradarbiavimo ir bendro veikimo, pagal kurį JAV specialiosios tarnybos gali Lenkijos teritorijoje įrengti savo slaptus centrus. Tyrimas nuolat patekdavo į aklavietę ir susidurdavo su žvalgybos agentūros vadovybės nenoru pateikti bet kokią informaciją apie bendradarbiavimą su CŽV. Ir tik 2012 metų sausio mėnesį Lenkijos Aukščiausiasis teismas priėmė sprendimą, kuriame žvalgybos agentūrą įpareigojo pateikti visą medžiagą, susijusią su bendradarbiavimu su JAV žvalgyba.

       Iš šios medžiagos tapo žinoma, kad CŽV iš tiesų Lenkijoje turėjo savo slaptą kalėjimą. Agentūrinės žvalgybos parengimo centro teritorijoje amerikiečiams buvo skirta keletas pastatų, kurie yra taip vadinamoje „Zero“ zonoje (maksimalaus slaptumo lygio zona). Slaptas CŽV kalėjimas – tai atskirai stovinčios vilos, kuriose buvo įrengtos specialios kameros kaliniams, tardymo ir kankinimo kambariai. Šios zonos apsaugą ir priežiūrą vykdė tik  JAV žvalgybos pareigūnai. Lenkams įeiti į kalėjimo teritoriją buvo griežtai draudžiama, Lenkijos žvalgybos pareigūnai vykdė tik kalinių pristatymą iš oro uosto į mokymo centrą, kur perduodavo CŽV atstovams. Toliau kaliniai buvo tardomi, tardymo metu jų atžvilgiu buvo taikomi įvairių rūšių kankinimai (pavyzdžiui, „kontroliuojamas skandinimas“), o taip pat specialūs psichotropiniai vaistai. Vėliau kaliniai buvo gabenami į JAV Gvantanamo bazę.

       Lenkijos prokuratūra pripažino, kad užsienio valstybės slapto centro sukūrimas Lenkijos teritorijoje yra nusikaltimas prieš jos suverenitetą. Tačiau ar bus pateikti kaltinimai tiems politikams, kurie priėmė sprendimus dėl JAV kalėjimų įrengimo Lenkijoje? Juk buvęs prezidentas Aleksandras Kvasnevskis ir ministras pirmininkas Lešekas Mileris, ir šiandien priklauso Lenkijos politiniam elitui.  

Nikolaj‘us Astrovski‘s, 2012-03-28

Šaltinis: Belvpo

 

 

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas