Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Ištekėti už švedo

       Jeigu jūs nusprendėte susipažinti su švedu arba ištekėti už švedo, tikimės, kad šis nedidelis aprašymas apie tos šalies vyrus jums padės apsispręsti. Pažinčių su švedais tinklalapis „poznakomljus.com“ papasakos jums apie gyvenimą ir „šeimos“ sampratą toje šalyje.

       Štai ką mes žinome apie švedus: Astrida Lindgren ir Karlsonas, „ABBA“, Karolis XII ir Poltavos mūšis, Nobelio premija, švedų socializmas, „švedų“ šeima, vaikystėje matėme filmą „Vikingai“, vėliau keletą Ingmaro Bergmano filmų, žinojome apie Aleksandro Nevskio Nevos mūšį su švedais 1240 metais, apie tai, kad čia mirė Dekartas (Švedijos princesė Kristina skyrė jam laiko filosofijos užsiėmimams 6 valandą ryto, jis, nepratęs prie vietinio klimato ir tokio režimo, peršalo ir mirė), kas toks buvo mistikas Emanuelis Svedenborgas.

       Švedai užima antrą vietą pasaulyje po japonų pagal gyvenimo trukmę.

       Neseniai pagal JT atliktą motinystės tyrimą 117 valstybėse pagal keletą rodiklių (sveikatos priežiūros, motinų išsilavinimo lygį ir t.t.) Švedija užėmė pirmą vietą. Nors Švedijos gyventojų yra penkis kartus mažiau negu Anglijoje.

       Švedai neturi kreipinio „Jūs“. Tik į karalių ar karalienę. Mokinys į mokytoją kreipiasi vardu ir „tu“. Vaikai tėvus taip pat dažnai vadina vardu. Iki 8 –ojo dešimtmečio buvo, kaip pas mus, bet 1968 metų studentų revoliucija visiškai demokratizavo bendravimą.

       Dauguma švedų žino anglų kalbą. Gatvėje į žmones drąsiai galima kreiptis anglų kalba.

       Didžioji dauguma Stokholmo gyventojų, tikriausiai daugiau kaip pusė, gyvena ne paneliniuose daugiaaukščiuose, o privačiuose namuose, turinčiuose nedidelį žemės plotą. Toks namas kainuoja maždaug 1-3 milijonus kronų. Esant vieno ar dviejų asmenų 20 000 kronų per mėnesį atlyginimui, tokį namą visiškai įmanoma įsigyti, imant paskolą 15-20 metų. Bet tada daugiau kaip pusė šeimos biudžeto bus išleidžiama išmokoms už paskolą. Tie, kurie pradeda nuo nulio, nusipirkti tokį namą labai sunku. Kai patenki į tokių namų rajoną, į akis krenta tai, kad nėra jokių tvorų arba jos grynai dekoratyvinės. Daugelyje kiemų stovi dideli vėliavos kotai ir ant jų kaba Švedijos valstybės vėliava. Sklypuose žmonės sodina neįprastus medžius, augalus ir gėles, pjauna pievas, kartais stato skulptūras.  

       Skaičiuojant vienam gyventojui išeina, kad Švedijoje mokykliniam švietimui išleidžiama daugiau negu bet kurioje kitoje pasaulio valstybėje. Švedų siekimas žinių ir mokslo iš tikrųjų yra beribis. Jis negali apsiriboti tik mokykliniu mokslu ir universiteto diplomu. Žmonės miniomis lanko visus galimus kursus, kuriuose mokosi pačių neįtikėtiniausių mokslų. Egzistuoja mėsos pjaustymo kursai arba įgūdžių įgavimo mokytis sapne kursai. O kalbant apie imigrantus, tai švedų kalbos kursuose jiems net moka nedidelę stipendiją.

       Ypač svarbi informacija yra tai, kad jeigu jūs nusprendėte ištekėti už švedo ir turėti šeimą, jog Švedijoje išvystyta socialinių išmokų sistema, kuri, gimus vaikui, suteikia įvairias teises ir galimybes. Vidurinis ir aukštasis mokslas šalyje yra nemokamas, studentai gauna stipendiją. Didelį vaidmenį Švedijos vidaus politikoje vaidina profsąjungos, ginančios teises ir leidžiančios jų nariams naudotis įvairiomis lengvatomis. Be to, kaip liudija statistika, Švedijoje vienam žmogui vidutiniškai tenka  47 kvadratiniai metrai gyvenamojo ploto, o tai vienas iš aukščiausių rodiklių pasaulyje. Pagal Švedijos įstatymus motinystės atostogos trunka 12 mėnesių ir mokama 80 procentų paskutinio atlyginimo. Papildomus tris mėnesius jauna mama gauna labai mažą pašalpą, maždaug 7- 8 dolerius parai (bet, žinoma, kronomis). Kadangi, kaip taisyklė, Švedijoje dirba abu sutuoktiniai, tai jie ir sprendžia, kas sėdės namuose ir rūpinsis naujagimiu. Švedijos vyrai labai sėkmingai išmoko maitinti vaikus, mikliai pakeisti sauskelnes ir vystyklus. Jeigu mažyliu rūpinasi mama, ir ji mano, kad gali į darbą išeiti anksčiau, nepasibaigus vaiko priežiūros atostogoms, tai teisė panaudoti likusias atostogas jai lieka iki tol, kol sūnus ar dukra sulauks 8 metų.

                                                         Švedų šeima

       Tai ne tai, apie ką pagalvojote... Dauguma vyrų ir moterų Švedijoje gyvena neregistruotoje santuokoje, taip vadinama „sambo“ (pažodžiui verčiama: „kartu gyvenantys“). Kodėl? Pirma, teisės ir pareigos esant „sambo“ yra tokios pat, kaip ir teisėtų vyro ir žmonos. Antra, oficialios skyrybos (jų procedūra) kainuoja gana brangiai ir, kaip taisyklė“ tęsiasi ilgai, jeigu šeimoje yra bendri vaikai. O taip – jokių problemų! Reikalasišsprendžiamas greitai ir nekainuoja nervų.

       Yra keletas santykių tipų. Labiausiai paplitęs „sambo“. Tai panašu į civilinę santuoką, bet tik santykiai registruojami administracijoje (komunoje), be to, išsiskyrus turtas nedalomas, jeigu nebuvo sudaryta sutartis. Yra taip pat kitas santykių tipas, neprisimenu, kaip tiksliai vadinamas, bet tarimas panašus, kaip „sambo“, tik skirtumas tas, kad vyras gyvena savo namuose, o žmona savo. Yra tokie santykiai, kai žmonės susitinka dėl sekso – čia tai yra normalu, moteris savo vyrą gali pristatyti pažįstamiems – tai mano sekso draugas.  

       Ištekėdama už švedo, jūs turite žinoti, kad moteris Švedijoje socialiai apsaugota, ir tai jai suteikia galimybę pasirinkti gyvenimo draugą ne vieną kartą, be to, be žalos (taip mano patys švedai) vaikams. Klausimą su kuo gyventi, su tėvu ar mama, sprendžia patys vaikai. O dažniausiai gyvena, pavyzdžiui, dvi savaites pas tėvą ir dvi savaites pas mamą, arba su mama, bet šeštadienį ir sekmadienį svečiuojasi pas tėvą. Arba atvirkščiai. Klausimas kiekvienoje šeimoje sprendžiamas individualiai ir esant abipusiam sutarimui randamas optimalus variantas, kuris tinka visiems. Tėvas ir mama nuomoja atskirai butus, įvertindami vaikų skaičių, t.y. kad kiekvienas vaikas turėtų savo kambarį. Tai gali būti dviejų, trijų, keturių, penkių kambarių butas, pageidautina, kad būtų viename rajone – bendravimo patogumui. Nuomojami butai yra valstybės nuosavybė. Praktiškai niekas neturi savo (kooperatinio ar išpirkto) buto. Nė vienai švedų moteriai nežinoma tokia sąvoka, kaip „vaiko tėvystės įrodymas“. Visi tėvai alimentus moka tvarkingai. Jeigu moteris iš kitos valstybės ištekėjo už švedo ir santykiai arti skyrybų, ji paprasčiausiai gali kreiptis su klausimu dėl alimentų jos vaikui į specialią komisiją, kurios atstovas rašo laišką į kitą valstybę vaiko tėvui ir švelnia forma klausia: „Ar turite galimybę mokėti alimentus savo vaikui, dabar gyvenančiam Švedijoje?“ Jeigu ne, tai šią pareigą prisiims Švedija“. O jeigu tikro tėvo gyvenamoji vieta nežinoma, klausimas sprendžiamas dar greičiau ir esant tam pačiam rezultatui. Štai taip paprasta! Pašalpa vaikui iki 18 metų, plius alimentai, plius nuolaida mokesčiui už butą (jeigu pajamos kiekvienam šeimos nariui neatitinka standarto) – gyventi galima!  

       „Kai aš pirmą kartą sutikau švedę, kuri turi keturis vaikus, ir visi turi skirtingus tėvus, aš buvau šokiruota“, - pasakoja mūsų atstovas Švedijoje. Pasirodė, kad šis reiškinys gana išplitęs ir jokių neigiamų emocijų aplinkiniams nesukelia.

       „Mūsų kaimynas šeimų keitimo problemą išsprendė greitai ir paprastai. Jis pasiėmė pagalvę ir antklodę, ir išėjo į kaimynės namus, kur ir šiandien gyvena. Jokių ypatingų gandų tai nesukėlė. Buvusios ir dabartinės žmonos arba „sambo“ susitinka bendrose šeimų šventėse. Visi patenkinti ir laimingi!“ Arba tai tik taip atrodo?

                                               Pareigų pasiskirstymas šeimoje

       Švedų kultūra, kaip tokia, apskritai yra šeimos. Susipažinti su švedu, reiškia sutikti vyrą šeimos sukūrimui. Ramiems, uždariems švedams pirmoje vietoje yra namai, kuriuos jie labai mėgsta puošti. Jų ramumas gali pasirodyti, kaip abejingumas ir net šaltumas. „Ramiai, tik ramiai!“, - kaip sako Karslonas. Beje, šį Astridos Lindgren herojų šalyje nelabai gerbia – išdykęs, avantiūristas, nesusikaupęs. Bet, kaip nacionalinė herojė, aukštinama Pepė Ilgakojinė – sunkiai dirba, padeda tėvui. Jūs tikriausiai jau suprantate, kur aš lenkiu. .

       Na, o kas užsiima ūkio darbais: plauna, ruošia valgį ir pan.? Visi darbai namuose demokratiškai padalinti tarp vyro ir moters. Bet labiau būdingas šeimos gyvenimo paveikslas toks: vyras gamina valgį, o moteris remontuoja automobilį. Indų plovimo procesas labai palengvintas ir nereikalauja pastangų, ir laiko, pakanka paspausti indų plovimo mašinos mygtuką, o mašinos praktiškai yra visuose namuose. Skalbimo mašina taip pat atlieka savo darbą, na, o pagaminti maistą iš produktų – pusiau fabrikatų nesudėtinga. O toks užsiėmimas, kaip skalbinių lyginimas, beveik išgyvendintas reiškinys. Lyginama tik reikalingiausi daiktai – tai kas yra paviršiuje. Beje, kai aš savo pažįstamiems švedams pasakiau, kad Rusijoje moterys lygina lovos skalbinius ir visas intymaus tualeto detales (pavyzdžiui, kelnaites), tai tuo sukėliau nustebimo klausimą: „O kam? Ir kaip gi jos (rusų moterys) tai suspėja atlikti?“  

       Taigi, tikra Švedija iš tikrųjų yra šiuolaikinės visuomenės tvirta ląstelė, kuri sukonstruota pakankamai protingai. Svarbiausia – tai begalinė ramybė ir tarpusavio pagarbus elgesys, daugelis to gali pasimokyti iš švedų.  

                           Nacionalinis charakteris ir šeimos santykių evoliucija

       Bet patys švedai – tai labai atviri ir įdomūs žmonės. Svarbūs švedų charakterio bruožai yra tikslumas, meilė tvarkai ir planavimui, organizuotumas, punktualumas. Ypač tai aktualu laiko atžvilgiu. Todėl, kai jūs vyksite į pirmąjį pasimatymą ir jums teks pirmą kartą susipažinti su švedu, mano patarimas – nevėluokite! Situacija, kai susitikimo laikas aptartas iš anksto ir jo nesilaikoma, priimama, kaip ypač pasipiktinimą keliantis dalykas arba net kaip asmeninis įžeidimas. Būti punktualiu, reiškia rodyti pagarbą kitiems. Neateiti laiku, reiškia parodyti panieką. Atėjimas anksčiau laiko gali būti aiškinamas, kaip nepasitikėjimas savimi arba didelis susidomėjimas susitikimu, o tai ne visada sudaro teigiamą nuomonę apie žmogų.  

       Be viso to, švedai yra švarūs, tvarkingi ir nemėgsta nešvaros, netvarkos. Juk ne veltui Švedija laikoma viena iš švariausių šalių pasaulyje.

       Švedų šeimos organizacija, o tiksliau tai, kaip poros gyvena šiuolaikinėje Švedijoje, yra gana įdomi.

       Anksčiau šalyje šeimos tradicijos buvo patriarchalinės. Moteris iš pradžių paklusdavo  tėvams, o po to vyrui. Santuokos būdavo sudaromos pagal tėvų sutartuves, kartais net jaunikio ir nuotakos ankstyvojoje vaikystėje. Buvo paplitęs „nuotakos pagrobimo“ paprotys – kartais jaunuolis neasistuodavo išrinktajai, o verčiau laukdavo, kol mylimoji pradės rengtis vestuvėms su varžovu. Vestuvių šventės įkarštyje jaunasis švedas pagrobdavo ją. Pavogta jaunoji iš vienų vestuvių iškart būdavo atvežama į kitas, kuriose ir surengdavo šventę bei puotą, jauna šeima įsikurdavo nuosavame name ir savo ūkyje. Šis paprotys išliko iki šių dienų.

       Tradicinis vaidmenų pasiskirstymas šeimoje pradėjo keistis 7 –ame dešimtmetyje, po to kai švedų žmonos pakilo į kovą už finansinę nepriklausomybę nuo savo sutuoktinių ir iš jų pradėjo reikalauti atlyginimo už darbą namuose, vaikų priežiūrą, vyro „buitinį aptarnavimą“ ir pan. Šis „žmonos atlyginimas“ švediškai vadinamashustrulon, pažodžiui „apmokėjimas už namų ruošą“. Švedų namų židinių saugotojų reikalavimai buvo grindžiami tuo, kad švedų vyrų žmonoms tenka atlikti kartu virėjos, guvernantės ir tarnaitės pareigas. Kaip paaiškėjo, judėjimas už „žmonos atlyginimą“ žadėjo tam tikrą naudą ir vyrams. Juk jeigu anksčiau vyras paprastai žmonai atiduodavo visą savo atlyginimą, tai dabar jis būdavo priverstas atsisveikinti su du trečdaliais uždirbto atlyginimo. Taigi, plačiai nuskambėjęs hustrulon tam tikrą laiką švedų šeimose tapo įprasta norma, ir tai tęsėsi iki tol, kol moterys Švedijoje nepradėjo daugiau dėmesio skirti savo finansinei nepriklausomybei ir savo karjerai.

       Trumpai pakalbėsiu apie materialinį šeimos gyvenimą. Norint gyventi ne blogiau už kaimynus (o to siekia visi, nes egzistuoja standartas, kurį reikia atitikti), dirbti reikia ir vyrui, ir moteriai. Daugumoje šeimų yra taip: sutuoktiniai turi savo, atskiras, sąskaitas banke. Už maistą, telefoną, elektros energiją mokama kartu. Už likusius dalykus (rūbus, kosmetiką ir kt.), kiekvienas pinigus ima iš savo sąskaitos. Visiškai normalus reiškinys yra, pavyzdžiui, kai restorane vyras ir žmona kiekvienas moka už save.

       Po ištiso dešimtmečio gana paprastų santykių, vestuvės ir bažnytinė santuoka vėl tampa madinga. Ritualas atrodo labai šventiškai. Norint surengti vestuvių ceremoniją, jauniesiems kartais tenka laukti savo eilės – gražiausiose ir madingiausiose bažnyčiose visas laikas užrašytas toli į priekį. Vestuvių ceremonijos metu, skirtingai nuo ankstesnio ritualo, dabar jaunąją prie altoriaus, skambant Mendelsono maršui, veda pats jaunasis, o ne jo busimas uošvis. Jaunasis visada apsirengęs juodu kostiumu, o jaunoji – balta suknele su padurku, kuris išsiuvinėtas gėlytėmis. Jaunosios plaukus puošia lauko gėlės. Net sunkiais ekonomikos nuosmukio laikais jaunieji negaili išlaidų ypatingo dizaino aukso žiedų užsakymams, puošniems priėmimams ir brangioms povestuvinėms kelionėms visam medaus mėnesiui.

       Šiuolaikinės švedų santuokos formulė – tai abipusė pagarba plius sutuoktinių nepriklausomybė. Šios formulės sėkmingumą galima vertinti pagal skyrybų skaičių: daugiau kaip 50 procentų.

                                                                Vaikai

       Vaikai švedų šeimose nuo mažų dienų auklėjami kaip laisvos asmenybės. Fizinės bausmės griežtai draudžiamos ir laikomos nusikaltimu, todėl kiekvienas mažametis švedas gali paskambinti į policiją ir apskųsti mamą arba tėvą, kurie jį mušė. Tėvams gresia griežta bausmė. Švedų mažylis turi savo kambarį, kuris yra jo asmeninė teritorija. Net jeigu ten viskas netvarkingai mėtosi, tėvai linkę nesikišti, manydami, kad vaikas turi teisę gyventi taip kaip nori, ir kai reikės, tai pats susitvarkys.

       Tėvai visas pareigas atlieka ramiai, nes manoma, kad vaikams asmeninis gyvenimas reikalingas ne mažiau negu suaugusiems. Mama arba tėvas vaikus veža į papildomus užsiėmimus, nes daugelis švedų vaikų aktyviai sportuoja.

       Automobilio vairavimo teises vaikas gali gauti sulaukęs 18 metų, maždaug tokio amžiaus vaikai išeina iš šeimos ir gyvena savarankiškai, tėvai nesikiša. Jaunimas nuomoja būstą, mokosi arba dirba.

       Materialinis vaikų išlaikymas visiškai nutrūksta, kai tik vaikai išeina iš šeimos ir pradeda savarankiškai gyventi. O įvyksta tai anksti, kaip taisyklė, kaip paauglys sulaukia aštuoniolikos metų. Jie nuomoja nedidelius butus, kartais susijungia poromis, kad reikėtų mažiau mokėti už būstą. Jei neturi pinigų, tai materialinės pagalbos kreipiasi į atitinkamą socialinę tarnybą (pavyzdžiui, jeigu paauglys dar mokosi gimnazijoje) arba ima paskolą iš valstybės, o paskolos išmokėjimas išdėstomas 10-20 metų, priklausomai nuo tolesnės materialinės padėties.  
 

                                                        Moterys ir vyrai

       Užsienietis, patekęs į Švediją, gali susidaryti įspūdį, kad ši šalis apgyvendinta dvejomis visiškai vienas į kitą nepanašiomis tautomis: viena tauta – tai vyrai, o kita moterys. Tipiška švedų moteris graži, savimi pasitikinti ir žinanti tris užsienio kalbas. Ji išsiskiria puikiu skoniu ir kol yra netekėjusi, ji daug keliauja, mėgaujasi lankomų vietų gamta ir visiškai atskleidžia savo moterišką prigimtį. Santuoka nenutraukia jos karjeros ir neatima privačios banko sąskaitos.

       Vidutinis švedų vyras yra drovus, mažai kalbantis, paklusnus, sentimentalus, principingas, patikimas – apskritai, tai tas vyras, kuris gali būti gera partija vidutinei Švedijos moteriai ir tapti jos vaiko tėvu (jau toks yra statistikos mokslas su jo meile vidutiniams dydžiams). Švedas – tai tikras namų meistras, kuris be to žino, iš kurios pusės prieiti prie vaiko vežimėlio ir kaip suvystyti savo kūdikį. Pagal būdą jis yra vienišius, individualistas, geriausiai jaučiasi darbe, slidinėdamas kalnuose, arba užmiesčio ar kaimo name, kurį jis pastoviai ir nepavargdamas perstatinėja..

       Švedijos vyrus ir moteris jungia viena bendra savybė – tai savotiškas diagnostinis požiūris į tarpusavio santykius. Šie santykiai kruopščiausiai, iki smulkiausių detalių analizuojami, jų ryšio įvairios pusės lyginamos ir nagrinėjamos. Tokie klausimai, kaip: „Kaip tau tai patiko?“, „Ką sugalvoti, kad kitą kartą mums tai pavyktų geriau?“ – laikomi visiškai natūraliais. Užsienietį toks beveik klinikinis požiūris į abiejų lyčių tarpusavio santykius gali gluminti, bet tai bus geru užsigrūdinimu panirimui į švedų aplinką.  

Šaltinis: poznakomljus

2013-06-06

 

 

 

Komentarai

Kad švedai - labai atviri

Kad švedai - labai atviri žmonės yra įžūlus melas. Ar tai būtų teigiamas, ar neigiamas bruožas, bet švedai - kaip tik labai uždari žmonės.

Jau geriau ka nors naujo apie

Jau geriau ka nors naujo apie Sirija idetumete.Izvalgas naujienas ar pan.

Aš sužavėtas,tikrai "puikus"

Aš sužavėtas,tikrai "puikus" straipsnelis-vien beverčiai oficialūs kliedesiai ir atviras melas,tuo tarpu apie esminius faktus-ten įvestą nežmonišką tolerastinę iškrypėlių diktatūrą ir brutalų ten dar likusių padorių žmonių terorizavimą už patį menkiausią bandymą protestuoti-kapų tyla...

Tikrai galėjote įdėti ką nors geresnio už šitą abejotiną šlamštą.

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas