Vitalijus Balkus. Infantilėjanti Europa kasa sau kapo duobę

       Kai aš išgirstu apie vis naujas iniciatyvas, esą apsaugančias mūsų vaikus nuo sunkumų ir nusivylimų, o tiksliau - nuo juos supančio pasaulio, negaliu susilaikyti nepaklausęs: ar tai jau riba, ar mes ir toliau ruošiamės gaminti naujas kartas, vis labiau nepritaikytas gyventi realų gyvenimą? Tiksliau pritaikytas, bet tik labai saugioje ir atsakomybės nereikalaujančioje aplinkoje, kurią, tiesa, kol kas dar galime sukurti.

       Žodžiu „mes“ aš šiuo atveju vadinu vadinamąja Vakarų civilizaciją, kuri savo gerovę vis dar kuria ne tokių „sėkmingų“ ir už socialinio rojaus gyvenančių Žemės gyventojų dėka. Kiek tai tęsis, sunku pasakyti, tačiau vis didėjantys Europos valstybių socialiniai įsipareigojimai savo piliečiams jau ir šiandien visai pagrįstai vertinami kaip sunkiai pakeliama našta.

       Akivaizdu, kad yra resursų, leidžiančių šią naštą palengvinti teisingiau perskirstant kapitalą, tačiau geruoju kapitalas su tuo nesutiks, o dualistinė šiuolaikinio europinio kapitalizmo prigimtis, kuomet viena koja stovi ant humanistinių vertybių, o kita remiasi į laisvos rinkos idėjas, neleis valstybei pernelyg aktyviai versti kapitalo dalintis savo pelnais.

       Be abejo, kitoks pasaulis įmanomas, bet tai - ne šios dienos tema. O šiandien kalbėsiu apie individo vietą dabartinėje sistemoje. Individo, kuris tik dabar įžengia į visuomenę kaip pilnateisis jos narys, ar gal dar net jo apskritai nėra.

       Kuomet Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Deividas Kameronas (David Cameron) 2013 m. padarė „atradimą“ , kad jo vadovaujamoje šalyje kvalifikuotų darbininkų vietas seniai užėmė lietuviai ir lenkai ir dėl to puolė piktintis bei raginti pastaruosius vykti namo, jis, norėdamas to ar ne, atvėrė vieną didžiausių turtingiausios Vakarų Europos dalies problemą. Ir toji problema - ne emigracijos, kaip galėtų pasirodytų iš karto, o tai, kad pernelyg komfortiškai gyvenantis ir visokeriopai socialiai apsaugotas jaunimas tiesiog neina dirbti.

       Taip, gerbiamieji, galite mane kalti prie gėdos stulpo, tačiau nenoras savęs varginti, mano manymu, taps pagrindine jaunimo nedarbo priežastimi. O gal jau ir tapo, jei pažvelgtume į Ispanijos darbo rinkos padėtį, kur jaunimo nedarbas jau perkopė 50 proc. ribą, bet, nepaisant to, šioje šalyje net ir po vadinamosios „ekonominės krizės“ yra per akis laisvų darbo vietų, kurias užima emigrantai. Paradoksas? Anaiptol, jei įdėmiau pažvelgtume į tai, kaip jaunas vakarietis ruošiamas darbo rinkai.

       Skambės keistai, tačiau aš pradėčiau nuo to, koks darbo ir dirbančio žmogaus įvaizdis kuriamas ir pateikiamas spaudos, televizijos ar kino meno.

       Visuomenėje, kurioje supratimas apie sėkmę paremtas skaičiukų algalapyje dydžiu, visiškai natūraliai didėja prestižas profesijų, kurios atrodo kaip pelningos. Be to, šioji tariama sėkmė turi ateiti atseit be didesnių pastangų. Tad ir matome televizijos ekrane nesibaigiančius filmus ir serialus, kur rodomi biuro tarnautojai, finansininkai, advokatai ir būtinai sėkmingi, turtingi, dirbantys atskirame kabinete ir važinėjantys prabangia mašina. Apie tai, kad teisininko ar vadybininko diplomas dabar jau yra tiesioginis bilietas į Darbo Biržą, šios filmus žiūrintis paauglys juk sužinos daug vėliau. O tuomet išaugs nauji gražių pasakų žiūrovai ir užburtas ratas suksis toliau. Būti vairuotoju, šaltkalviu ar statybininku - gėda. Ir, sakyčiau, jau didesnė gėda, nei visai nedirbti ir metų metus gyventi iš pašalpos, kaip tai įprasta sotesnėje Europos dalyje, ar tėvų išlaikomam, kaip tai labiau įprasta pas mus. Tam, kad atrastume gilesnes šaknis, pažvelkime į dar ankstyvesnį piliečio vystymosi laikotarpį.

       „Jei tėvai verčia daryti namų darbus - paskambink mums!“ - būtent toks tekstas puikuojasi ant liūdną šlovę pelniusios Norvegijos vaikų teisių apsaugos tarnybos plakatų, iškabintų mokyklose. Nesunku suprasti, kad ne tai, kad skambutis, o pati grėsmė, kad toks skambutis bus, atgraso net ir sąmoningus tėvus nuo bandymų auklėti vaikus pagarbos darbui dvasioje. Darbas juk yra bausmė, prievolė, baubas, kuriuo gąsdinama. Na, o jei kam ir reikia dirbti sunkius darbus, tai tam yra emigrantai. Na, o paties juodžiausio darbo, kuris leidžia užpildyti parduotuvės lentynas, vakariečiai apskritai nemato, o tiksliau - nenori matyti. Vietnamas, Indija ar Tailandas juk taip toli, kad net žymiausios kompanijos, savo šalyse vadinamos socialiai atsakingomis, pernelyg nesijaudina pagautos išnaudojant tolimų šalių darbininkus, tarp jų ir vaikus, nes vakariečiui dažniausiai tai jau nėra svarbu.

       Ir štai čia mes prieiname prie dar vieno, iš pirmo žvilgsnio nesusijusio su šiandienine tema dalyko. Jau vaikystėje mokoma, kad negali būti vertinamas už savo darbą. Tiksliau, negali būti viešai pripažintas geresniu ten, kur esi pasiekęs geresnio rezultato savo paties darbu. Atrodytų, kad atsisakymas vertinti vaikų mokymosi pasiekimus pažymiais iš tikro, kaip teigia šios būtent iš „senosios“ Europos dalies atvežtos idėjos šalininkai, mažina įtampą ir apsaugo nuo galimų patyčių.

       Tačiau ne pažymiai yra didžiausia nelygybės priežastis, o turtinė tėvų padėtis, ir jos vaikas negali niekaip įtakoti. Jei taip jau norisi sumažinti streso lygį vaikų kolektyve, tuomet pirmiausiai reikia uždrausti visą prekių ir paslaugų reklamą, orientuotą į vaikus. Nes tėvai, negalintys nusipirkti populiarų žaislą ar madingą rūbą, beveik garantuotai išgirs iš vaiko, kad kolektyve jis yra „balta varna“, ir aplinkinių elgesys jo atžvilgiu atitinkamas.

       Tai, kad konkurencija „kokybiškiau“ vartojant yra normalu, kaip matome, indoktrinuojama nuo pat vaikystės, o štai varžymasis savo darbu yra laikomas nenatūraliu ir net žalingu.Ir blogiausia, kad pastangų ir rezultato sąsajų suvokimo nemokoma tuomet, kai būtent jis ir turėtų formuotis. Šiuolaikinio kapitalizmo dualistinė prigimtis, apie kurią rašiau, kaip matote, pakankamai akivaizdi ir tik ką paminėtu atveju.

       Nevardinsiu aibės kitų sunkiai paaiškinamų dalykų – tokių kaip: realios teisinės nepilnamečių ar jaunuolių atsakomybės nebuvimas, pernelyg ilgas privalomas vaikų išlaikymas, kuris tam tikrai atvejais siekia net 24 metus, - nes įvardinti visas blogybes nėra mano tikslas ir to, ką parašiau aukščiau, manau, pakanka prieiti prie akivaizdžios išvados - Europa sparčiai infantilėja. Šiuo atveju Europą supraskime kaip jos „čiabuvius“ , nes emigrantų kultūroje padėtis kitokia. Prancūzijoje atlikti tyrimai parodė, kad prancūzas į darbo rinką ateina 3-4 metais vėliau nei emigrantų vaikas. Neretransliuokime dažniausiai konservatorių skleidžiamo mito, esą dauguma emigrantų nedirba - vertinant, pvz., Ispanijos ar Graikijos statistiką puikai pamatytume, kad tarp emigrantų nedarbas yra mažesnis nei tarp vietinių, tiesiog vargetą emigrantą kur kas lengviau pastebėti ir baksnojant į jį iš to darytis politinį kapitalą.

       Darykime išvadas, kurios yra nors ir nepolitkorektiškos, bet labai akivaizdžios. „Senų“ europiečių palikuonis gal ir kurį laiką bus privilegijuota gyventojų grupė, tačiau tai tęsis lygiai tiek laiko, kol daug veržlesni emigrantų vaikai netaps dauguma žemyno universitetuose ir jau jie formuos naują Europos veidą. Gerai tai ar blogai, nesiimu spręsti, nes esu žmogus labai pragmatiškai, žiūrintis į kultūrų kaitą ir suprantu, kad tai, kas silpną gali arba sustiprinti, arba išnykti amžiams, kaip kažkada gyvenimu be pastangų, ir, beje, dažnai kaimynų išnaudojimo dėka besimėgavusi Romos Imperija išnyko veržlesniems barbarams atėjus.

       Laiką, kuomet taps galutinai aišku, ar Europa perspektyvoje vis tik liks tokia, kokią mes įpratę matyti, ar prasidės jos erozija, gali paspartinti ir dar vienas veiksnys. Visai netikėtai JAV valdžia prabilo apie savo šalies reindustrializaciją, t.y. procesą, kuomet jos pramonė iš trečių šalių (pirmiausiai iš Kinijos) būtų grąžinama atgal į Ameriką. Stebėtina, tačiau net ir liberaliausios ekonomikos šalyje kapitalo prarasti pelnai jau nenusveria galimos naudos iš naujai sukurtų darbo vietų ir „liaudies“ vartojimo pagyvėjimo pramonei sugrįžus.

       Panašus procesas teoriškai turėtų įvykti ir Europoje, nes trečiose šalyse pagaminta „europietiška“ produkcija pradės nusileisti patrauklumu JAV gamintai. Ir štai tuomet visu aštrumu iškils klausimas: tai kas vis tik dirbs, o tiksliau, kas norės ir mokės dirbti taip pasikeitus sąlygoms?

       Nenoriu užbaigti straipsnio liūdna gaida, juolab, kad vis dar gyvename visuomenėje, kurioje dauguma jaunuolių vis dar nesibaido darbo, kaip jų „kolegos“ Vakaruose. Ir, manau, esame vieni mažiausiai paveikti paniekos darbui madai. Tačiau liaukimės ir toliau demotyvuoti mūsų vaikus ir jaunimą, leiskime jiems būti ir savarankiškais, ir atsakingais, ir iniciatyviais. Ir mokykime juos, kad darbas yra kūrinantysis pradas, o ne bausmė. Kitaip laukite ir mūsų mokyklose skelbimų: „Verčia dirbti namų darbus- paskambink mums!“.

Vitalijus Balkus, 2014-05-17

Komentarai

To be a core point guard,

To be a core point guard, garage and other three split the difference is that he is the team bring in and organizer. In some other words, he can't be similar to novak on the perimeter around waiting for [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] someone else to offer him the ball. We take novak to some comparison, everything also - reference counted for us each a 3-pointer allows objects, and to time period, after statistics, novak found shock as to hit 3-pointers, 149, 146 is often a teammate's pass and struck; Three-point shots hit the 2nd more this season Ryan - Anderson is no exception, he hit [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] in 213, has 206 depends on your friend's passing.

The garage He each of the 3-pointer this season, you can find 105 of 3 is not sending (272), quite simply, is to create prospects, nasty sto vote. This trick inside the team's star, such because flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, John, but often because somebody errs, physical strength ingestion, to the number of that time period few, and the hit ratio just isn't high. But obviously is surely an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times is just not assists quantity highest within alliance,[url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] even better as compared to lebron James thrown in to more all 3-pointers, along with the shooting is in a new league all five this kind of not assists free-throw shooting players on the fifth (41. 8%), each quality and quantity. Considered together, the three points to help thrown into space seriously isn't an easy thing, should have the forty percent three-point shots should create his own photographs, this how tired! Probably the most precious is, no issue when and where, and how to make moves, garage has a top percentage. It is no wonder which the manager of the enthusiast when Bob myers not long ago told the Associated Press said: "as long as it's garage, to find the ball is reasonable. ".

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.nikezoomvaporfly.us.com]nike zoom vaporfly[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]james harden vol 2[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]curry shoes[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]nike kobe shoes[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd runner[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno shoes[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.airmax270.us]air max 270[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11 shoes[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry basketball shoes[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]nike kyrie 4[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron james shoes[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Nike CR7 Football Boots[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron Shoes[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock shoes[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie 3 shoes[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]Nike Pegasus 35[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers[/url] [url=http://www.airjordan32.us]air jordan 32[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.pgshoes.com]paul george shoes[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron shoes[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein underwear[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]Nike lebron soldier 11[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.kyrie3.com]kyire 3[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.kobe--shoes.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] [url=http://www.kevindurantjersey.us.com]kevin durant jersey[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas shoes[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.ultraboost-3.com]ultra boost 3.0[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Nike CR7[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]nike air max 270[/url]

To be a core point guard,

To be a core point guard, garage and also other three split the difference is which he is the team bring in and organizer. In some other words, he can't be similar to novak on the perimeter around anticipating [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] someone else to provide him the ball. We take novak to a comparison, everything also - reference counted for individuals each a 3-pointer aids objects, and to time, after statistics, novak found there is much surprise hit 3-pointers, 149, 146 can be a teammate's pass and attack; Three-point shots hit the 2nd more this season Ryan - Anderson isn't any exception, he hit [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] in 213, has 206 utilizes your friend's passing.

The garage He all the 3-pointer this season, you will find 105 of 3 isn't sending (272), in other words, is to create opportunities, nasty sto vote. This trick inside team's star, such because flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, Robert, but often because a person errs, physical strength intake, to the number of times few, and the hit ratio isn't high. But obviously can be an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times just isn't assists quantity highest within alliance,[url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] even better when compared with lebron James thrown directly into more all 3-pointers, and also the shooting is in the league all five like not assists free-throw shooting players from the fifth (41. 8%), equally quality and quantity. Obtained together, the three points to be able to thrown into space isn't an easy thing, need to have the forty percent three-point shots need to create his own pictures, this how tired! By far the most precious is, no matter when and where, and how to make simple moves, garage has an increased percentage. It is no wonder how the manager of the enthusiast when Bob myers lately told the Associated Media said: "as long as it's garage, to receive the ball is reasonable. inch.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie3.com]kyire 3[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5 shoes[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie 3 shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]air max 270[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt runner[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy outlet[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]pegasus 35[/url] [url=http://www.lebron-14.us]nike lebron 14[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.curryshoes.us]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.airforce-1.us]nike air force 1[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein underwear[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.airjordan32.us]air jordan 32[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]james harden vol 2[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Soccer Cleats[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]adidas ultra boost 4[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram fivefingers[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.kd11.org]nike kd 11[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.adidaszxflux.us.com]adidas zx flux[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas porsche design[/url] [url=http://www.curry-5.us.com]curry 5[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.kyrie2.us]kyrie 2[/url] [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] [url=http://www.kevindurantjersey.us.com]kevin durant jersey[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike vapormax[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock shoes[/url] [url=http://www.pumafenty.us.com]puma fenty[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Cristiano Ronaldo CR7[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]nike kyrie shoes[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4 shoes[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]soldier 11[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike vapormax[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Nike CR7[/url]

As being a core point guard,

As being a core point guard, garage along with other three split the difference is that he is the team recruit and organizer. In different words, he can't be similar to novak on the perimeter around awaiting [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] someone else to give him the ball. We take novak with a comparison, everything also - reference counted for people like us each a 3-pointer facilitates objects, and to period, after statistics, novak found this season hit 3-pointers, 149, 146 is really a teammate's pass and reach; Three-point shots hit your second more this season Ryan - Anderson is not any exception, he hit [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] inside 213, has 206 relies upon your friend's passing.

The garage He every one of the 3-pointer this season, you will find 105 of 3 is not sending (272), to put it differently, is to create opportunities, nasty sto vote. This trick inside team's star, such while flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, Paul, but often because somebody errs, physical strength use, to the number of times few, and the hit ratio isn't high. But obviously is usually an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times isn't assists quantity highest inside alliance,[url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] even better compared to lebron James thrown into more all 3-pointers, and also the shooting is in any league all five like not assists free-throw shooting players on the fifth (41. 8%), both quality and quantity. Used together, the three points to help thrown into space just isn't an easy thing, must have the forty percent three-point shots need to create his own photographs, this how tired! One of the most precious is, no matter when and where, and learning to make moves, garage has a higher percentage. It is no wonder which the manager of the enthusiast when Bob myers just lately told the Associated Mass media said: "as long while it's garage, to find the ball is reasonable. inches.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron Shoes[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Soccer Cleats[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.kyrie3.com]kyire 3[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Cristiano Ronaldo CR7[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron james shoes[/url] [url=http://www.airforce-1.us]air force 1[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Nike CR7[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas porsche design shoes[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.lebron15.us.com]lebron 15[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]ultra boost 4.0[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]nike air max 270[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd runner[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]harden vol 2[/url] [url=http://www.pumafentyslides.us]puma fenty slides[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]adidas yeezy boost[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie 3 shoes[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]Nike lebron soldier 11[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4 shoes[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]adidas ultra boost uncaged[/url] [url=http://www.kyrie3.us]nike kyrie 3[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas soccer cleats[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock sandals[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy outlet[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11 shoes[/url] [url=http://www.airmax270.us]air max 270[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]pegasus 35[/url]

Finals very last season,

Finals very last season, Arsenal's performance [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] just isn't very ideal, although the results well, but the efficiency just isn't high, and his rear pass error, defensive irvine was produced key 3 points are getting to be a "black spots" second, apparently, in hope that in this to prove himself.

Absolutely no, after the opening, the three points from the database and didn't struck two shots, on the contrary, the knight several points would hit a lot of over there. Garage or concentrate on defense, he para as well as lebron, Irwin, JR., may be people already, also include successful prevention.

In moving past, did well in the Treasury, the ball to your teammate are fed effectively, but Mr Chu in numerous opportunity attack. 04 seconds left inside the first quarter, garage dribble for the frontcourt, rhythm, but he or she is confident the take some steps away from the three-point line and it's necessary to make [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] goes, the ball! This is additionally the warriors in the 1st 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances on the right side of the beds base again in a 3 things!

It is worth mentioning the opening, the garage correct arm was wearing any black gear, it can also be because his right elbow in the game before the old injury incorporates a relapse, however, with the experience, he has to lift off protective devices. Gear, this indicates, has affected the manage, before he took off while i feel much better.

Within against lebron James, the defense has been doing very well in the Arsenal, but after he was lebron was an adolescent knocked out, the referee features [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] blown the garage stopping foul, garage on the soil is various, make action for the referee said lebron knee.

In breakthrough, garage is additionally a difficult moves, lots of people all the means up his defense, as well as lebron, but Treasury first in all sorts of dazzling dribble move Thompson, immediately after air and rival wreck cases, the hard to score.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt runner[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas soccer cleats[/url] [url=http://www.airmax270.us]air max 270[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock sandals[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno shoes[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]nike kyrie shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4 shoes[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.lebron15.us.com]lebron 15[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]Nike lebron soldier 11[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram fivefingers[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14[/url] [url=http://www.pumafenty.us.com]puma fenty[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry basketball shoes[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]ultra boost 4.0[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Cristiano Ronaldo CR7[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.airjordan32.us]jordan 32[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]nike kobe shoes[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11 shoes[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.kyrie2.us]kyrie 2[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]kyrie 4 shoes[/url] [url=http://www.kevindurantjersey.us.com]kevin durant jersey[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving basketball shoes[/url] [url=http://www.pumafentyslides.us]puma fenty slides[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.curryshoes.us]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie shoes 3[/url] [url=http://www.kyrie3.us]nike kyrie 3[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]james harden vol 2[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Cristiano Ronaldo CR7[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.nikezoomvaporfly.us.com]nike zoom vaporfly[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us.com]curry 5[/url] [url=http://www.kobe--shoes.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Soccer Cleats[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.airforce-1.us]air force 1[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein[/url] [url=http://www.adidaszxflux.us.com]adidas zx flux[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url]

"I got helpful to my

"I got helpful to my evaluation, " curry were recalled,[url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] "people said I has been too short, don't participate in college basketball, then for that same reason that I can not play in the NBA. People don't even think I can play protect, then said I am not really a pure point guard, until October of recently, I also found that this general manager of funny in my opinion as the league 3 rd good shooting guard. We have not yet fully perform their full potential, well, i set a higher regular to himself, committed to continuously improve to become more outstanding. "

"We've never met you are not [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] him so great shooting everywhere, " warriors coach draw Jackson said, "and throw, stop and go empty-handed, capture hand, step back, lower leg, in the face involving two double forced to help......, any thought of capturing mode, you can see he is astonishingly. We have by no means seen anyone can achieve this level, his Steve Nash (microblogging) played a superior level, the two-time MVP award, shooting is incredible, but it is also a level. And the other like reggie miller, Chris mullin, such while dell and I enjoyed together - Ellis, dell - Arsenal, they are many fantastic striker, but they will didn't garage so thorough, this guy is no limit. "

Timer and dance, 6 minutes [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] and 30 seconds, Davis has been doing everything we can to near to the garage, but still later step. Garage again to try and do a beautiful jumper - it's not strictly jumper, his toe will be outside the ground, under the condition of the body is still increasing, use forefinger and middle finger touch to complete the hand. Treasury human body slightly back. This not only makes his moves difficult to block, as well as between ball and floor for an additional 10 degrees Viewpoint. NBA players to time takes 0. 6 seconds on average, the garage from getting ready action to dial the particular ball moves, it solely takes 0. 4 seconds. Fast to make up with the deficiency of the storage height, the ball well avoid the opponent blocking fly toward the basket in the act, the look of garage is usually along with them. His arm still moves once the posture, and of his / her teammates has begun for you to pose three gestures...

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]ultra boost 4.0[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]nike kobe shoes[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike vapormax[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]ultra boost adidas[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie 3 shoes[/url] [url=http://www.pumafenty.us.com]puma fenty[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving basketball shoes[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Soccer Cleats[/url] [url=http://www.curry-5.us.com]curry 5[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.airforce-1.us]air force 1[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]air max 270[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.kd11.org]nike kd 11[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]lebron soldier 11[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike vapormax shoes[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.adidaszxflux.us.com]adidas zx flux[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Nike CR7[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas shoes[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]nike lebron shoes[/url] [url=http://www.airmax270.us]nike air max 270[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock sandals[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.kyrie3.com]kyire 3[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy outlet[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry basketball shoes[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]curry shoes[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram[/url] [url=http://www.kobe--shoes.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Nike Lebron James Shoes[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno running shoes[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]adidas yeezy boost[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Nike CR7[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.nikezoomvaporfly.us.com]nike zoom vaporfly[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.pumafentyslides.us]puma fenty slides[/url]

Knight's technique clearly,

Knight's technique clearly, today is to help cling to garage, tend not to give him any probability, and Kevin durant is always one on one with defense. But garage or under heavy defensive seek out opportunities, such as confront [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] low, he mobilized, make use of the other fear his circumference ability garage easily have scored two points.

The last 80 seconds from the first half, durant had missed shots from outside, your basket three players usually are knights, including Thompson, lebron, as a result, the Treasury rushed in the basket from the lengthy position, unexpectedly the offensive rebounds inside knight encirclement! Then he or she points ball durant, who finished scores!

And the 2nd half, knight to defensive strategy is apparently shaken, they don't have excessive double again, help, oddly enough, JR in 1 on 1 against Arsenal, and directly put the actual garage was pushed towards ground.

Sure enough, the particular knight defensive shaken [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] soon after scoring started rising in his Arsenal, outside his / her 3-pointer by continuous, in those days he was given the opportunity to just like Kevin durant got chance inside the first half. After three points from the database is still reach, he this section one bomb under the 14 points.

Today is actually June 1, the time [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] could be the international children's day, it seems in the "primary school" is probably the holiday today.

Small garage finish I rested the vast majority of holiday to battle, he's still the contribution towards the brilliant stroke, but in addition pass a 3-pointer by simply Kevin durant. The previous 3 minutes, garage off prior to schedule, because the sport had no suspense.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Nike CR7 Football Boots[/url] [url=http://www.curry-5.us.com]curry 5[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.airjordan32.us]jordan 32[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.ultraboost-3.com]ultra boost 3.0[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno shoes[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.nikezoomvaporfly.us.com]nike zoom vaporfly[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]nike air max 270[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.airforce-1.us]nike air force 1[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]adidas ultra boost 4[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.curryshoes.us]curry shoes[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kobe--shoes.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas porsche design shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie 3 shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.airmax270.us]air max 270[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.pumafenty.us.com]puma fenty[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]Nike Pegasus 35[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers velvet[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]Nike lebron soldier 11[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron Shoes[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Football Cleats[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein underwear[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas soccer cleats[/url]

Half-court

Half-court finished,[url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] the garage 12 factors and 4 rebounds 6 assists, Owen 17 rebounds, 2 assists 1 has the upper hand slightly. But as knight defeat inside second half, even their one-on-one hit his points. In this series, OuWenBen must have certain advantages in counterpoint, such as finals last year, as the season of Christmas conflicts, with their strong individual fortunes turned.

But today the warriors of the changes, let knights staggered, also let like one-on-one hit Owen [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] to get the rhythm. Actually, today most of the time was clay - Thompson Head of the family Owen, although Owen hit a dead before him, but clay height reach or to a certain extent, limits the Owen's episode. In only a few times when confronted with single singled out inside his Arsenal, although Owen has good performance, but also it's hard another for a knight.

Total play, scored 28 points 6 rebounds and 10 assists from the Treasury, 6 of 11 three-point [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] images. 24 points and 3 rebounds, 2 assists, Owen has scored 17 points inside first half, he scored seven points from the second half. Facing the big four with the mighty, and only Erina Owen in one-on-one get garage have chances, but today's garage to accomplish better.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]kyrie 4 shoes[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4 shoes[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Football Cleats[/url] [url=http://www.airmax270.us]nike air max 270[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.kyrie3.us]nike kyrie 3[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.kobe--shoes.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.adidaszxflux.us.com]adidas zx flux[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]ultra boost adidas[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]nike kobe shoes[/url] [url=http://www.airforce-1.us]air force 1[/url] [url=http://www.kyrie3.com]kyire 3[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram shoes[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving basketball shoes[/url] [url=http://www.pumafenty.us.com]puma fenty[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.kyrie2.us]kyrie 2[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]Nike lebron soldier 11[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]adidas ultra boost[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.pgshoes.com]paul george shoes[/url] [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]ultra boost 4.0[/url] [url=http://www.pumafentyslides.us]puma fenty slides[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url] [url=http://www.ultraboost-3.com]ultra boost 3.0[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]kyrie shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.nikezoomvaporfly.us.com]nike zoom vaporfly[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike vapormax[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.curry-5.us.com]curry 5[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Nike CR7 Cleats[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]pegasus 35[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]harden vol 2[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt runner[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url]

Half-court

Half-court complete,[url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] the garage 12 details and 4 rebounds 6 facilitates, Owen 17 rebounds, 2 assists 1 has got the upper hand slightly. But as knight defeat inside second half, even his one-on-one hit his things. In this series, OuWenBen should have certain advantages in counterpoint, much like the finals last year, as the season of Christmas conflicts, with their strong particular fortunes turned.

But today the warriors in the changes, let knights staggered, also let like one-on-one hit Owen [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] to search for the rhythm. Actually, today more often than not was clay - Thompson Lord Owen, although Owen hit a dead looking at him, but clay height reach or to a certain extent, limits the Owen's assault. In only a few times in the face of single singled out in his Arsenal, although Owen possesses good performance, but also it's hard to return for a knight.

Total play, scored 28 points 6 rebounds and 10 assists within the Treasury, 6 of 11 three-point [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] images. 24 points and 3 rebounds, a couple of assists, Owen has scored 17 points in the first half, he scored seven points inside second half. Facing the big four from the mighty, and only Jordan Owen in one-on-one earn garage have chances, but today's garage to perform better.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]nike kobe shoes[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy outlet[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry basketball shoes[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]pegasus 35[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.pumafentyslides.us]puma fenty slides[/url] [url=http://www.airmax270.us]air max 270[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno shoes[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Nike CR7[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.kyrie2.us]kyrie 2[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt runner[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]james harden vol 2[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock sandals[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers camo[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11 shoes[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.curryshoes.us]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Soccer Cleats[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5 shoes[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]ultra boost adidas[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]kyrie 4[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.airjordan32.us]jordan 32[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving basketball shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie shoes 3[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.kevindurantjersey.us.com]kevin durant jersey[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.lebron15.us.com]lebron 15[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]lebron soldier 11[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost[/url] [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron Shoes[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein underwear[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.airforce-1.us]air force 1[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url]

Garage within the stephen

Garage within the stephen curry shoes second dribbling is toward the start up the left side with the body without any slowdown, his / her footsteps choiceness and quickly, soon arrived at the position you would like to go. Unlike most pitcher like the center of gravity down, then struggled to jump to try and do, the garage action more concise. Don't waste any time and energy, just jump off the soil, slightly triggered his filming action instantly. "He is not only just about the most pure great scorer, he even gave shot two words to make the definition, the full shooting art played a new revolutionary role. "The bobcats head scout work Adam -- Mr Libby said Treasury.

Kitchen counter frames in 6 a few minutes and 31 seconds, garage from his breasts slightly next point position organized the ball, the index finger along with middle finger instinct to find gaps in the rubberized ball center. His hand gently lifted back, remaining his palm the baseball, but still control concerning his fingers. His right arm into every one of the joints is close in order to 90 degree Angle, from the shoulder to the knee, from the elbow to the wrist, from wrist to talk about, as if a bistro waiter in carrying any tray.

Glen Davis clippers, 289 - pound ahead, curry shoes need to speed up their action within the Treasury, since the childhood to lay a compelling foundation for complete to garage in any state, the right arm and shooting can keep perfect posture and toughness. And in addition to master hand movements, garage includes a precise shot needed a different factor: enough deep muscles memory. Shooting touch just isn't a proper adjective, any player, able to throw an excellent shooting there is although one secret to all - month after month, year after year training, until a set of complex dynamic chain implanted into parts of your muscles. Garage never resist including monks meditate boring training, it also helped whenever he graduated from secondary school, eventually grow into a different leading little-known Davidson higher education NCAA elite last 8.

"Game changing, there is no time to kd shoes you see your own shooting actions is correct, " curry stated, "you can only count on their daily at the training ground building muscle storage, hit and believe that any of us can. We're so a great deal of practice in training, as a way to the game, you can depend on instinct to react. But if it is not correctly, the game will think very strange. ".

Tag: kyrie irving shoes kyrie 4 confetti curry 5 shoes curry 5 Nike lebron soldier 11 yeezy boost nike mercurial adidas boost vans sk8 hi kyrie 4 Nike Soccer Cleats lebron 14 adidas yeezy calvin klein hand spinner adidas crazy explosive kevin durant jersey pegasus 35 nike sock racer adidas eqt Lebron James Shoes yeezy shoes kyrie 4 halloween kyrie 4 nike free lebron james shoes kyrie shoes 3 kyire 3 birkenstock mizuno shoes ultra boost 3.0 lebron james shoes lebron 14 paul george shoes new era caps jordan 32 nike pg 2 asics gel kayano 23 vans shoes kobe 11 puma fenty slides curry 4 shoes kobe shoes lebron 16 kyrie 4 nike air more uptempo curry 2 kd 10 nike air max 270 stephen curry shoes kyrie 5 nike zoom vaporfly elite kyrie irving jersey curry 5 puma fenty john wall shoes lebron shoes adidas football cleats kyrie 3 air max 90 kyrie irving shoes adidas deerupt kyrie shoes birkenstock sandals puma rihanna creepers kyrie irving shoes kobe bryant jersey adidas ultra boost 4 kyrie 2 puma fenty adidas ultra boost kyrie 2 shoes kyrie irving jersey stephen curry basketball shoes jordan retro air force 1 air jordan shoes kd 11 Nike CR7 adidas zx flux nike air max 270 nike air max 97 kd 11 shoes nike kobe shoes nike air presto lebron soldier 10

From a brought the first

From a brought the first curry shoes ball, a garage at this match: each other outlined a perfect diamond entrance, teammate Steve Blake flew to check out up, left the clippers safeguard darren collison (microblogging) the distance between two steps guiding their closely, Danny granger is the only defender in tow. This is the storage superior court intuition and and the embodies: his shot collection. He seems to understand the defensive player with the ideas, can predict their particular next move, then strike ahead of time. "When other people are generally doing gesture, garage with judgment, and the activity, this is Stephen is the foremost place, in this respect the actual league may be the best. Find field space, know the spot that the defense space will come about, it is the key with the art of his shots. Because no matter exactly how good your shots, additional exquisite technology, no place is useless. "ESPN's Mark thorpe, once wrote within his article.

Garage thoroughly stephen curry shoes observing the defense, he also have reason to be so cautious. Before this, the warriors have overlooked 12 goals in 13 shots during the past, is now 33 to 37 behind the clippers, disturbed from the right leg muscle stress of garage after only one of 4. For garage himself, this ball is very important: before a season, he hit accurate documentation in NBA history along with 272 grains of several points, if again recognized three points today, his three points shock as to hit number will meet or exceed 200 mark. So that library can be the sixth in a row has no less than two season hit 2 hundred grains of three players, at the same moment, still can have a few points to continuous hit game streak still 54 games - will probably be the warriors team historical past record.

"I like everything kd shoes in connection with the shooting, " garage once said within an interview, "but with the best especially in perfect hand posture. When your body is in good rhythm, from standing in the feet and incapacitated, his hands to complete a shot, all series of joint actions will likely be calm and smooth, such as waves. It's a fantastic feeling. ".

Tag: kyrie irving shoes kyire 3 lebron 15 curry 5 adidas eqt birkenstock sandals ultra boost 4.0 nike lebron shoes kyrie 3 kyrie 4 air max 270 adidas zx flux Nike Soccer Cleats curry 2 curry 4 shoes vibram shoes lebron james shoes kyrie 2 shoes kyrie 4 halloween kyrie 3 adidas deerupt james harden vol 2 nike air force 1 kd 11 kyrie 5 adidas boost kobe 11 pegasus 35 nike vapormax shoes kyrie 3 shoes kevin durant jersey stephen curry jersey adidas yeezy outlet lebron soldier 10 nike mercurial nike kyrie 4 adidas crazy explosive adidas iniki lebron soldier 10 yeezy shoes vans sk8 hi kyrie irving shoes puma suede calvin klein underwear ultra boost 3.0 nike zoom vaporfly elite nike epic react flyknit puma fenty slides curry 5 adidas soccer cleats kobe bryant shoes air jordan shoes puma fenty adidas nmd nike air presto air max 90 under armour shoes puma fenty adidas porsche shoes kd 11 Nike CR7 Cleats nike huarache puma fenty michael jordan shoes kobe shoes kd shoes nike lebron 14 Nike Lebron James Shoes kyrie 4 stephen curry shoes kyrie 4 halloween nike kyrie shoes new era caps lebron 14 ultra boost shoes kyrie irving jersey ultra boost adidas jordan retro nike pg 2 vans shoes stephen curry shoes Nike CR7 curry 5 nike air vapormax puma rihanna creepers nike air max 97

As a core point guard, garage

As a core point guard, garage along with three split the difference is he is the team mentor and organizer. In some other words, he can't be like novak on the perimeter around expecting kevin durant shoes someone else to give him the ball. We take novak into a comparison, everything also - reference counted for people each a 3-pointer assists objects, and to time, after statistics, novak found in 2010 hit 3-pointers, 149, 146 is usually a teammate's pass and hit; Three-point shots hit the next more this season Ryan - Anderson is no exception, he hit curry shoes in 213, has 206 utilizes your friend's passing.

The garage He all of the 3-pointer this season, you will discover 105 of 3 is not sending (272), basically, is to create options, nasty sto vote. This trick inside the team's star, such because flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, Robert, but often because someone errs, physical strength ingestion, to the number of times few, and the hit ratio isn't high. But obviously can be an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times is not assists quantity highest with alliance,stephen curry shoes even better in comparison with lebron James thrown directly into more all 3-pointers, plus the shooting is in a new league all five this sort of not assists free-throw shooting players out on the fifth (41. 8%), the two quality and quantity. Considered together, the three points to be able to thrown into space is just not an easy thing, should have the forty percent three-point shots have to create his own pictures, this how tired! One of the most precious is, no matter when and where, and how to make moves, garage has a top percentage. It is no wonder that this manager of the enthusiast when Bob myers not too long ago told the Associated Media said: "as long seeing that it's garage, to obtain the ball is reasonable. ".

Tag: kyrie irving shoes asics gel kayano 23 nike kyrie 3 nike zoom vaporfly elite adidas yeezy lebron james shoes kevin durant shoes kyrie irving shoes nike huarache Nike CR7 nike epic react flyknit puma fenty lebron 15 adidas crazy explosive nike mercurial nike air more uptempo new era caps ultra boost air max 270 under armour shoes curry 4 shoes kyrie 4 confetti nike air presto adidas deerupt runner birkenstock sandals kobe shoes ultra boost 3.0 lebron 16 Lebron soldier 11 nike vapormax kd 11 shoes nike zoom vaporfly lebron soldier 11 nike pg 2 jordan 32 kyrie 4 kd 11 kyrie 4 stephen curry basketball shoes nike air max 270 nike sock racer vans shoes Nike CR7 Football Boots kd shoes john wall shoes mizuno shoes kyrie irving jersey michael jordan shoes pg shoes lebron shoes hand spinner adidas nmd shoes ultra boost shoes kyrie 4 kyrie irving shoes calvin klein underwear nike kyrie 4 kyrie irving shoes adidas boost puma fenty adidas iniki curry 5 kd 10 nike free puma rihanna creepers suede lebron shoes lebron soldier 10 nike hyperdunk birkenstock sandals kevin durant jersey puma fenty slides Nike Football Cleats air force 1 kyrie 2 kyrie 3 shoes curry shoes puma fenty lebron soldier 10 air max 90 nike air vapormax stephen curry jersey curry 5 kyrie 3 kyrie 2 shoes kobe bryant jersey kobe 11

A couple of steals in his

A couple of steals in his Toolbox, stephen curry shoes in the first 1 fourth, and the two steals to garage an overall total of 106 times from the playoffs career steals, which often transcends the rick Barry, became the steals inside the history of the warriors team inside playoffs.

Garage into seven three-pointers inside the game, this also let his playoff three-pointers hit number as much as 261, match the Robert horry, 9th three points in playoff historical past list. Distance comes eighth Chauncey billups, he furthermore only six three things.

37 points in simply three games, came curry shoes one's, and this is his this year, including playoffs) 8th score 35 + online game with three alone, in excess of 7 times of Russell westbrook, the surface of the league.

So many record the initial world war, there is no doubt that this game can be considered the garage in this series played the very best game. The first a few games, garage is averaging 35. 3 points and 4. 7 rebounds, 6 facilitates, shooting 40. 3% in addition to 35. 3% from three, compared with the frequent season shooting stage, a clear degree of decline, even so the game, garage completely nuts. The blazers in a number of players to hound him, but no one could disturb his rhythm. Storage, as it were, in the game again to find out "day day" feeling.

11 three-point line out hand, hit kevin durant shoes several goals, including vast distances of three points. Wearing warriors baseball hat sitting from the stands to watch your old garage, it also appears to obtain son's playing god look like some incredible performance. The lens for the old garage, he could not help but shook his / her head.

Of course, it doesn't matter what other people think, garage three points for own performance with overall confidence. In the finally quarter the warriors along with 88-58 big lead the actual blazers, garage outside the particular three-point line again, the ball away from the one hand, they turned back field, the ball firmly in the basket, the whole pandemonium. Can put the three points within this state, the other get together can say what?

Tag: kyrie irving shoes curry 5 shoes nike mercurial ultra boost 4.0 kyrie 4 new era caps adidas boost birkenstock lebron soldier 10 kyrie 4 kevin durant jersey adidas nmd adidas ultra boost kd 10 ultra boost asics gel kayano 23 curry 5 lebron 16 kyrie 3 lebron james shoes Nike Soccer Cleats lebron 15 nike pg 2 kyrie irving jersey kyrie irving basketball shoes nike zoom vaporfly elite kyrie 3 shoes vans shoes air max 270 kobe 11 curry shoes kyrie 4 halloween Nike CR7 Football Boots puma fenty nike hyperdunk kyrie 4 kd 11 shoes stephen curry shoes curry 5 shoes nike vapormax kobe shoes under armour shoes stephen curry jersey adidas iniki nike sock racer hand spinner kyrie 1 kyrie 4 Nike CR7 kyrie irving jersey kobe bryant jersey Nike Lebron James Shoes jordan 32 michael jordan shoes kobe 10 lebron 14 shoes curry 5 puma rihanna creepers suede nike air force 1 john wall shoes yeezy boost ultra boost 3.0 calvin klein underwear adidas eqt nike huarache kyrie 2 kyrie 5 curry 4 shoes kyire 3 nike air more uptempo nike free curry 2 nike kobe shoes mizuno running shoes adidas porsche design nike epic react flyknit kd 11 nike air presto lebron soldier 11 yeezy boost nike air max 270 puma suede kyrie 2 shoes lebron james shoes puma fenty kyrie irving shoes

Throw three points seriously

Throw three points seriously isn't the whole garage everyday work, and don't neglect, Stephen curry is the actual team in assists and steals, he averaged 6. 7 assists within the regular season, 14 in the league and the playoffs stephen curry shoes is usually averaging 9. 3 assists for the reason that league the first! Let's imagine images, 40 minutes per game within the Treasury, attack launched dozens of times, there are always several ball he wasn't inside outside, but the baseball inside, attracted a two times... What will happen subsequently? There was a man he is able to tell you the response, curry shoes he called clay - Thompson, from the glowing state warriors, he made shock as to 211 3-pointers, finished third inside the league, and that 211 3-pointers, 68 hails from the assists of Stephen curry.

12-13 season to contrast the shed and ray Allen throughout '05 -' 06 -- Allen into 269 3-pointers, and he could be the Seattle supersonics. Which year, Allen's 269 connected with 653 three-point shots, opportunity 41. 2%, as Stephen -- 272 of 600 photographs in his Arsenal, often 45. 3%; That calendar year, Alan ball attack create 3 ratio is a lot less than a quarter, compared having 38. 6% in repository; That year, Allen's assists the telephone number 3. 7, less as opposed to Treasury for three facilitates. So the outline, the image of an alternative 3-pointers hand along the garage outline: he not merely completed the sharpshooter track record, his teammates for his creation of free-throw options into; He will also look for opportunities simultaneously, through the ball discovery, stopped for no allows 3-pointer of shots. Additionally, he also can pass assists, "create" another pitcher - clay - Thompson! Not merely can catch vote, will also urgent stopped, can produce more opportunities to other folks, this star, unique! I am kd shoes afraid, just use "striker" two words are unable to define Stephen curry, must also be in with a new "great" rhetoric.

Tag: kyrie irving shoes lebron soldier 10 puma fenty lebron soldier 11 mizuno running shoes nike epic react flyknit air max 270 vans sk8 hi yeezy shoes michael jordan shoes kyire 3 nike free kyrie 4 kobe bryant jersey lebron james shoes adidas yeezy curry 5 nike vapormax stephen curry shoes nike zoom vaporfly elite kevin durant jersey lebron james shoes kobe shoes air max 270 air max 90 puma rihanna creepers suede curry 5 kyrie 2 adidas yeezy puma fenty hand spinner yeezy boost air jordan 32 kobe 11 Lebron Shoes nike kobe shoes nike kyrie 3 harden vol 2 kd 11 kyrie 4 vibram shoes kevin durant shoes new era caps ultra boost shoes lebron 14 Nike Football Cleats curry 4 shoes puma fenty slides lebron james shoes adidas ultra boost 4 kd 10 jordan retro nike vapormax adidas porsche design kd 11 kyrie 5 air force 1 kyrie irving jersey adidas boost paul george shoes adidas zx flux nike epic react adidas deerupt nike sock racer kd shoes lebron soldier 10 kyrie 4 confetti curry 5 kyrie irving shoes kyrie irving shoes under armour shoes lebron 16 nike air max 97 kyrie 1 adidas eqt puma suede curry 2 stephen curry shoes ultra boost adidas kyrie 4 halloween nike mercurial lebron 15 kyrie 2 shoes nike zoom vaporfly nike hyperdunk adidas iniki

Throw three points seriously

Throw three points seriously isn't the whole garage daily work, and don't neglect, Stephen curry is the actual team in assists in addition to steals, he averaged 6. 7 assists within the regular season, 14 inside league and the playoffs stephen curry shoes will be averaging 9. 3 assists because league the first! Let's imagine an image, 40 minutes per game inside Treasury, attack launched dozens of times, there are always some ball he wasn't from the outside, but the basketball inside, attracted a two times... What will happen subsequently? There was a man he can tell you the answer, curry shoes he called clay - Thompson, from the older state warriors, he made there is much surprise 211 3-pointers, finished third inside league, and that 211 3-pointers, 68 hails from the assists of Stephen curry.

12-13 time of year to contrast the car port and ray Allen with '05 -' 06 - Allen into 269 3-pointers, and he's the Seattle supersonics. That will year, Allen's 269 involving 653 three-point shots, chance 41. 2%, as Stephen -- 272 of 600 pictures in his Arsenal, as tall as 45. 3%; That 12 months, Alan ball attack generate 3 ratio is below a quarter, compared using 38. 6% in databases; That year, Allen's assists the phone number 3. 7, less compared to Treasury for three facilitates. So the outline, the image of the alternative 3-pointers hand along the garage outline: he not only completed the sharpshooter track record, his teammates for his creation of free-throw opportunities into; He will also look for opportunities while doing so, through the ball cutting-edge, stopped for no aids 3-pointer of shots. Furthermore, he also can cross assists, "create" another pitcher - clay - Thompson! Not merely can catch vote, will also urgent stopped, can build more opportunities to other folks, this star, unique! Now i'm kd shoes afraid, just use "striker" two words are unable to define Stephen curry, also have to be in with a new "great" rhetoric.

Tag: kyrie irving shoes vans shoes kyire 3 kyrie 5 michael jordan shoes kyrie 2 shoes kyrie 4 lebron 14 curry 4 shoes ultra boost shoes curry shoes Cristiano Ronaldo CR7 kyrie 4 halloween nike lebron shoes puma fenty adidas yeezy boost kobe 11 stephen curry jersey under armour shoes adidas football cleats nike huarache air max 90 Cristiano Ronaldo CR7 nike kyrie shoes nike pg 2 lebron james shoes adidas deerupt puma rihanna vibram fivefingers kevin durant shoes kyrie 3 shoes kobe shoes adidas yeezy air max 270 adidas eqt Nike Lebron James Shoes nike epic react Nike Soccer Cleats kyrie 4 curry 5 kyrie 4 halloween kyrie irving basketball shoes ultra boost 3.0 adidas zx flux nike air more uptempo nike vapormax kyrie 4 vans sk8 hi nike epic react asics gel kayano 23 kyrie 4 jordan retro nike air presto lebron soldier 10 kevin durant jersey mizuno running shoes stephen curry basketball shoes curry 2 puma fenty harden vol 2 kd 11 lebron soldier 10 nike zoom vaporfly elite puma fenty slides kd 11 shoes air jordan 32 nike air vapormax nike free kyrie 4 shoes birkenstock sandals kyrie 3 adidas yeezy outlet kd 10 kyrie 2 nike kobe shoes calvin klein underwear kobe 10 lebron 14 shoes nike sock racer curry 5 shoes air force 1 adidas crazy explosive kyrie 4 confetti puma suede nike hyperdunk curry 5

"I got helpful to my

"I got helpful to my evaluation, " curry remembered,kevin durant shoes "people said I has been too short, don't engage in college basketball, then for the same reason that I can not play in the NBA. People don't even think I can play defend, then said I am an excellent pure point guard, until October of last year, I also found that the general manager of funny in my opinion as the league 3 rd good shooting guard. I have not yet fully participate in their full potential, therefore i set a higher common to himself, committed to continuously improve to become more outstanding. "

"We've never met you are not curry shoes him so great shooting in all directions, " warriors coach mark Jackson said, "and spin, stop and go empty-handed, find hand, step back, calf, in the face involving two double forced to help......, any thought of taking pictures mode, you can see he or she is astonishingly. We have never seen anyone can get to this level, his Steve Nash (microblogging) played a superior level, the two-time MVP prize, shooting is incredible, but it's also a level. And his other like reggie cooper, Chris mullin, such as dell and I enjoyed together - Ellis, dell : Arsenal, they are most fantastic striker, but that they didn't garage so detailed, this guy is not any limit. "

Timer in addition to dance, 6 minutes stephen curry shoes and also 30 seconds, Davis has been doing everything we can to near to the garage, but still overdue step. Garage again to complete a beautiful jumper - it isn't strictly jumper, his toe will be out of the ground, under the condition on the body is still climbing, use forefinger and middle finger touch to accomplish the hand. Treasury entire body slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as involving the ball and floor for an additional 10 degrees Point of view. NBA players to period takes 0. 6 seconds an average of, the garage from arranging action to dial the ball moves, it just takes 0. 4 just a few seconds. Fast to make up with the deficiency of the shed height, the ball well pun intended, the opponent blocking fly toward the basket in the process, the look of garage is obviously along with them. His arm still moves when the posture, and of his teammates has begun to pose three gestures...

Tag: kyrie irving shoes nike kyrie shoes nike hyperdunk nike air max 270 curry shoes adidas ultra boost uncaged yeezy shoes lebron shoes ultra boost kevin durant jersey nike air vapormax curry 4 shoes under armour shoes air jordan shoes stephen curry shoes nike zoom vaporfly elite nike vapormax lebron soldier 10 kyrie irving basketball shoes kd 11 nike mercurial lebron 16 kyrie 4 halloween vibram vans sk8 hi ultra boost 3.0 curry 5 nike air max 270 kyrie 2 shoes birkenstock sandals stephen curry shoes kyrie 4 halloween puma rihanna creepers suede puma suede Lebron Shoes lebron 15 adidas yeezy boost michael jordan shoes curry 5 ultra boost 4.0 puma fenty kyrie irving jersey calvin klein underwear nike sock racer puma fenty Lebron soldier 11 nike zoom vaporfly kobe shoes lebron 14 shoes kyrie 5 curry 5 kd shoes kyrie 4 adidas eqt Cristiano Ronaldo CR7 kyrie irving jersey adidas iniki Nike CR7 Cleats new era caps air max 90 adidas football cleats nike kobe shoes lebron 14 shoes nike air more uptempo kyrie 2 kd 11 shoes lebron james shoes kyrie irving shoes john wall shoes lebron james shoes mizuno shoes nike free nike epic react kd shoes vans shoes kyrie 4 confetti puma fenty slides kyrie 3 nike air presto nike pg 2 kobe 11 curry 5 shoes Nike lebron soldier 11 kyire 3 adidas porsche shoes adidas boost

Garage beneath the stephen

Garage beneath the stephen curry shoes second dribbling is toward the start up the left side of the body without any slowdown, their footsteps choiceness and quick, soon arrived at the position you want to go. Unlike most pitcher like the midst of gravity down, then struggled to jump to accomplish, the garage action additional concise. Don't waste any wedding ceremony, just jump off the bottom, slightly triggered his filming action instantly. "He is not only the most pure great scorer, he even gave shot two words to create the definition, the full shooting art played a revolutionary role. "The bobcats mind scout work Adam - Mr Libby said Treasury.

Counter frames in 6 min's and 31 seconds, garage from his breasts slightly next point position organized the ball, the index finger and middle finger instinct to get gaps in the silicone ball center. His hand gently lifted back, still left his palm the baseball, but still control between his fingers. His right arm into every one of the joints is close for you to 90 degree Angle, through the shoulder to the elbow, from the elbow towards the wrist, from wrist to talk about, as if a restaurant waiter in carrying a new tray.

Glen Davis clippers, 289 - pound before, curry shoes need to speed up their action within the Treasury, since the childhood to lay a solid foundation for complete to garage in any state, the right arm and shooting will keep perfect posture and power. And in addition to master hand movements, garage incorporates a precise shot needed yet another factor: enough deep muscle memory. Shooting touch is just not a proper adjective, a single player, able to throw a superb shooting there is yet one secret to all - month after month, year after year training, until a set connected with complex dynamic chain implanted into yourself physically. Garage never resist such as monks meditate boring practice, it also helped when he graduated from high school graduation, eventually grow into another leading little-known Davidson college or university NCAA elite last nine.

"Game changing, there is no time to kd shoes you approach your own shooting motion is correct, " curry claimed, "you can only rely on their daily at working out ground building muscle storage, hit and believe we can. We're so plenty of practice in training, to be able to the game, you can make use of instinct to react. But if it is not in the right way, the game will feel very strange. ".

Tag: kyrie irving shoes kyrie 4 kd 10 kyire 3 adidas eqt nike sock racer ultra boost 3.0 paul george shoes new era caps lebron shoes kyrie irving jersey nike pg 2 nike mercurial puma fenty slides kd shoes kyrie 2 mizuno shoes puma fenty stephen curry shoes vibram shoes kyrie 4 confetti curry 5 kyrie 4 under armour shoes lebron shoes kyrie 4 halloween kd 11 kyrie 3 kyrie 5 stephen curry shoes kyrie 3 shoes lebron 14 shoes air jordan shoes birkenstock sandals curry 4 Nike CR7 hand spinner kobe 10 kobe 11 puma fenty lebron james shoes calvin klein lebron soldier 10 lebron 15 nike huarache nike air max 97 Nike Soccer Cleats Lebron James Shoes adidas nmd vans shoes birkenstock air max 90 kobe shoes kyrie irving basketball shoes air jordan 32 kd 11 adidas zx flux michael jordan shoes kyrie irving jersey puma rihanna creepers velvet kevin durant shoes nike air more uptempo nike hyperdunk nike air presto nike free asics gel kayano 23 nike vapormax curry 5 kyrie 4 nike vapormax adidas boost air max 270 curry 5 kyrie irving shoes kyrie shoes nike zoom vaporfly adidas ultra boost 4 kyrie 4 yeezy boost kyrie 2 shoes adidas deerupt runner curry shoes nike air force 1 kobe bryant jersey nike zoom vaporfly elite lebron soldier 10

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas