Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Vitalijus Balkus. Infantilėjanti Europa kasa sau kapo duobę

       Kai aš išgirstu apie vis naujas iniciatyvas, esą apsaugančias mūsų vaikus nuo sunkumų ir nusivylimų, o tiksliau - nuo juos supančio pasaulio, negaliu susilaikyti nepaklausęs: ar tai jau riba, ar mes ir toliau ruošiamės gaminti naujas kartas, vis labiau nepritaikytas gyventi realų gyvenimą? Tiksliau pritaikytas, bet tik labai saugioje ir atsakomybės nereikalaujančioje aplinkoje, kurią, tiesa, kol kas dar galime sukurti.

       Žodžiu „mes“ aš šiuo atveju vadinu vadinamąja Vakarų civilizaciją, kuri savo gerovę vis dar kuria ne tokių „sėkmingų“ ir už socialinio rojaus gyvenančių Žemės gyventojų dėka. Kiek tai tęsis, sunku pasakyti, tačiau vis didėjantys Europos valstybių socialiniai įsipareigojimai savo piliečiams jau ir šiandien visai pagrįstai vertinami kaip sunkiai pakeliama našta.

       Akivaizdu, kad yra resursų, leidžiančių šią naštą palengvinti teisingiau perskirstant kapitalą, tačiau geruoju kapitalas su tuo nesutiks, o dualistinė šiuolaikinio europinio kapitalizmo prigimtis, kuomet viena koja stovi ant humanistinių vertybių, o kita remiasi į laisvos rinkos idėjas, neleis valstybei pernelyg aktyviai versti kapitalo dalintis savo pelnais.

       Be abejo, kitoks pasaulis įmanomas, bet tai - ne šios dienos tema. O šiandien kalbėsiu apie individo vietą dabartinėje sistemoje. Individo, kuris tik dabar įžengia į visuomenę kaip pilnateisis jos narys, ar gal dar net jo apskritai nėra.

       Kuomet Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Deividas Kameronas (David Cameron) 2013 m. padarė „atradimą“ , kad jo vadovaujamoje šalyje kvalifikuotų darbininkų vietas seniai užėmė lietuviai ir lenkai ir dėl to puolė piktintis bei raginti pastaruosius vykti namo, jis, norėdamas to ar ne, atvėrė vieną didžiausių turtingiausios Vakarų Europos dalies problemą. Ir toji problema - ne emigracijos, kaip galėtų pasirodytų iš karto, o tai, kad pernelyg komfortiškai gyvenantis ir visokeriopai socialiai apsaugotas jaunimas tiesiog neina dirbti.

       Taip, gerbiamieji, galite mane kalti prie gėdos stulpo, tačiau nenoras savęs varginti, mano manymu, taps pagrindine jaunimo nedarbo priežastimi. O gal jau ir tapo, jei pažvelgtume į Ispanijos darbo rinkos padėtį, kur jaunimo nedarbas jau perkopė 50 proc. ribą, bet, nepaisant to, šioje šalyje net ir po vadinamosios „ekonominės krizės“ yra per akis laisvų darbo vietų, kurias užima emigrantai. Paradoksas? Anaiptol, jei įdėmiau pažvelgtume į tai, kaip jaunas vakarietis ruošiamas darbo rinkai.

       Skambės keistai, tačiau aš pradėčiau nuo to, koks darbo ir dirbančio žmogaus įvaizdis kuriamas ir pateikiamas spaudos, televizijos ar kino meno.

       Visuomenėje, kurioje supratimas apie sėkmę paremtas skaičiukų algalapyje dydžiu, visiškai natūraliai didėja prestižas profesijų, kurios atrodo kaip pelningos. Be to, šioji tariama sėkmė turi ateiti atseit be didesnių pastangų. Tad ir matome televizijos ekrane nesibaigiančius filmus ir serialus, kur rodomi biuro tarnautojai, finansininkai, advokatai ir būtinai sėkmingi, turtingi, dirbantys atskirame kabinete ir važinėjantys prabangia mašina. Apie tai, kad teisininko ar vadybininko diplomas dabar jau yra tiesioginis bilietas į Darbo Biržą, šios filmus žiūrintis paauglys juk sužinos daug vėliau. O tuomet išaugs nauji gražių pasakų žiūrovai ir užburtas ratas suksis toliau. Būti vairuotoju, šaltkalviu ar statybininku - gėda. Ir, sakyčiau, jau didesnė gėda, nei visai nedirbti ir metų metus gyventi iš pašalpos, kaip tai įprasta sotesnėje Europos dalyje, ar tėvų išlaikomam, kaip tai labiau įprasta pas mus. Tam, kad atrastume gilesnes šaknis, pažvelkime į dar ankstyvesnį piliečio vystymosi laikotarpį.

       „Jei tėvai verčia daryti namų darbus - paskambink mums!“ - būtent toks tekstas puikuojasi ant liūdną šlovę pelniusios Norvegijos vaikų teisių apsaugos tarnybos plakatų, iškabintų mokyklose. Nesunku suprasti, kad ne tai, kad skambutis, o pati grėsmė, kad toks skambutis bus, atgraso net ir sąmoningus tėvus nuo bandymų auklėti vaikus pagarbos darbui dvasioje. Darbas juk yra bausmė, prievolė, baubas, kuriuo gąsdinama. Na, o jei kam ir reikia dirbti sunkius darbus, tai tam yra emigrantai. Na, o paties juodžiausio darbo, kuris leidžia užpildyti parduotuvės lentynas, vakariečiai apskritai nemato, o tiksliau - nenori matyti. Vietnamas, Indija ar Tailandas juk taip toli, kad net žymiausios kompanijos, savo šalyse vadinamos socialiai atsakingomis, pernelyg nesijaudina pagautos išnaudojant tolimų šalių darbininkus, tarp jų ir vaikus, nes vakariečiui dažniausiai tai jau nėra svarbu.

       Ir štai čia mes prieiname prie dar vieno, iš pirmo žvilgsnio nesusijusio su šiandienine tema dalyko. Jau vaikystėje mokoma, kad negali būti vertinamas už savo darbą. Tiksliau, negali būti viešai pripažintas geresniu ten, kur esi pasiekęs geresnio rezultato savo paties darbu. Atrodytų, kad atsisakymas vertinti vaikų mokymosi pasiekimus pažymiais iš tikro, kaip teigia šios būtent iš „senosios“ Europos dalies atvežtos idėjos šalininkai, mažina įtampą ir apsaugo nuo galimų patyčių.

       Tačiau ne pažymiai yra didžiausia nelygybės priežastis, o turtinė tėvų padėtis, ir jos vaikas negali niekaip įtakoti. Jei taip jau norisi sumažinti streso lygį vaikų kolektyve, tuomet pirmiausiai reikia uždrausti visą prekių ir paslaugų reklamą, orientuotą į vaikus. Nes tėvai, negalintys nusipirkti populiarų žaislą ar madingą rūbą, beveik garantuotai išgirs iš vaiko, kad kolektyve jis yra „balta varna“, ir aplinkinių elgesys jo atžvilgiu atitinkamas.

       Tai, kad konkurencija „kokybiškiau“ vartojant yra normalu, kaip matome, indoktrinuojama nuo pat vaikystės, o štai varžymasis savo darbu yra laikomas nenatūraliu ir net žalingu.Ir blogiausia, kad pastangų ir rezultato sąsajų suvokimo nemokoma tuomet, kai būtent jis ir turėtų formuotis. Šiuolaikinio kapitalizmo dualistinė prigimtis, apie kurią rašiau, kaip matote, pakankamai akivaizdi ir tik ką paminėtu atveju.

       Nevardinsiu aibės kitų sunkiai paaiškinamų dalykų – tokių kaip: realios teisinės nepilnamečių ar jaunuolių atsakomybės nebuvimas, pernelyg ilgas privalomas vaikų išlaikymas, kuris tam tikrai atvejais siekia net 24 metus, - nes įvardinti visas blogybes nėra mano tikslas ir to, ką parašiau aukščiau, manau, pakanka prieiti prie akivaizdžios išvados - Europa sparčiai infantilėja. Šiuo atveju Europą supraskime kaip jos „čiabuvius“ , nes emigrantų kultūroje padėtis kitokia. Prancūzijoje atlikti tyrimai parodė, kad prancūzas į darbo rinką ateina 3-4 metais vėliau nei emigrantų vaikas. Neretransliuokime dažniausiai konservatorių skleidžiamo mito, esą dauguma emigrantų nedirba - vertinant, pvz., Ispanijos ar Graikijos statistiką puikai pamatytume, kad tarp emigrantų nedarbas yra mažesnis nei tarp vietinių, tiesiog vargetą emigrantą kur kas lengviau pastebėti ir baksnojant į jį iš to darytis politinį kapitalą.

       Darykime išvadas, kurios yra nors ir nepolitkorektiškos, bet labai akivaizdžios. „Senų“ europiečių palikuonis gal ir kurį laiką bus privilegijuota gyventojų grupė, tačiau tai tęsis lygiai tiek laiko, kol daug veržlesni emigrantų vaikai netaps dauguma žemyno universitetuose ir jau jie formuos naują Europos veidą. Gerai tai ar blogai, nesiimu spręsti, nes esu žmogus labai pragmatiškai, žiūrintis į kultūrų kaitą ir suprantu, kad tai, kas silpną gali arba sustiprinti, arba išnykti amžiams, kaip kažkada gyvenimu be pastangų, ir, beje, dažnai kaimynų išnaudojimo dėka besimėgavusi Romos Imperija išnyko veržlesniems barbarams atėjus.

       Laiką, kuomet taps galutinai aišku, ar Europa perspektyvoje vis tik liks tokia, kokią mes įpratę matyti, ar prasidės jos erozija, gali paspartinti ir dar vienas veiksnys. Visai netikėtai JAV valdžia prabilo apie savo šalies reindustrializaciją, t.y. procesą, kuomet jos pramonė iš trečių šalių (pirmiausiai iš Kinijos) būtų grąžinama atgal į Ameriką. Stebėtina, tačiau net ir liberaliausios ekonomikos šalyje kapitalo prarasti pelnai jau nenusveria galimos naudos iš naujai sukurtų darbo vietų ir „liaudies“ vartojimo pagyvėjimo pramonei sugrįžus.

       Panašus procesas teoriškai turėtų įvykti ir Europoje, nes trečiose šalyse pagaminta „europietiška“ produkcija pradės nusileisti patrauklumu JAV gamintai. Ir štai tuomet visu aštrumu iškils klausimas: tai kas vis tik dirbs, o tiksliau, kas norės ir mokės dirbti taip pasikeitus sąlygoms?

       Nenoriu užbaigti straipsnio liūdna gaida, juolab, kad vis dar gyvename visuomenėje, kurioje dauguma jaunuolių vis dar nesibaido darbo, kaip jų „kolegos“ Vakaruose. Ir, manau, esame vieni mažiausiai paveikti paniekos darbui madai. Tačiau liaukimės ir toliau demotyvuoti mūsų vaikus ir jaunimą, leiskime jiems būti ir savarankiškais, ir atsakingais, ir iniciatyviais. Ir mokykime juos, kad darbas yra kūrinantysis pradas, o ne bausmė. Kitaip laukite ir mūsų mokyklose skelbimų: „Verčia dirbti namų darbus- paskambink mums!“.

Vitalijus Balkus, 2014-05-17

Komentarai

Two steals in his Collection,

Two steals in his Collection, in the first 1 / 4, and the two steals to garage an overall total of 106 times inside playoffs career steals, which transcends the rick Barry, became the steals inside history of the warriors team in the playoffs.

Garage into seven three-pointers in the game, this also let their playoff three-pointers hit number around 261, match the Robert horry, 9th three points in playoff record list. Distance comes 9th Chauncey billups, he likewise only six three factors.

37 points in just three games, came to life, and this is his this season, including playoffs) 9th score 35 + online game with three alone, greater than 7 times of Russell westbrook, the surface of the league.

So many record the very first world war, there is no doubt that this game can be considered to be the garage in this series played the most effective game. The first several games, garage is averaging twenty-seven. 3 points and several. 7 rebounds, 6 assists, shooting 40. 3% and 35. 3% from three, compared with the normal season shooting stage, a certain degree of decline, though the game, garage completely outrageous. The blazers in numerous players to hound your pet, but no one could disturb his rhythm. Storage, as it were, in the game again to discover "day day" feeling.

11 three-point brand out hand, hit [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] eight goals, including vast mileage of three points. Wearing warriors baseball hat sitting inside stands to watch the old garage, it also appears to own son's playing god look like some incredible performance. The lens on the old garage, he cannot help but shook his head.

Of course, whatever other people think, garage three points for their own performance with utter confidence. In the 3rd quarter the warriors using 88-58 big lead this blazers, garage outside the three-point line again, the ball clear of the one hand, he turned back field, the ball firmly in to the basket, the whole uproar. Can put the three points in this state, the other gathering can say what?

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

Half-court done, the garage

Half-court done, the garage 12 details and 4 rebounds 6 facilitates, Owen 17 rebounds, 2 assists 1 has got the upper hand slightly. But as knight defeat from the second half, even the one-on-one hit his details. In this series, OuWenBen should have certain advantages in counterpoint, like the finals last year, as the season of Christmas battles, with their strong particular fortunes turned.

But today the warriors from the changes, let knights staggered, also let like one-on-one hit Owen

Total play, scored 28 points 6 rebounds and 10 assists inside Treasury, 6 of 11 three-point [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] pictures. 24 points and 3 rebounds, 2 assists, Owen has scored 17 points inside the first half, he scored seven points in the second half. Facing the big four on the mighty, and only Eileen Owen in one-on-one get garage have chances, but today's garage to try and do better.

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

From a brought the first

From a brought the first ball, a garage at the match: each other laid out a perfect diamond the front, teammate Steve Blake flew to check out up, left the clippers safeguard darren collison (microblogging) the length between two steps behind their closely, Danny granger will be the only defender in tow. This is the garage superior court intuition and knowing that embodies: his shot collection. He seems to fully grasp the defensive player of the ideas, can predict the next move, then strike early in advance. "When other people are generally doing gesture, garage with judgment, and the activity, this is Stephen is the better place, in this respect this league may be first rate. Find field space, know where the defense space will happen, it is the key with the art of his photos. Because no matter how good your shots, far more exquisite technology, no room is useless. "ESPN's David thorpe, once wrote throughout his article.

Garage cautiously observing the defense, he likewise have reason to be consequently cautious. Before this, the warriors have had missed 12 goals in 13 shots before, is now 33 to help 37 behind the clippers, disturbed with the right leg muscle stress of garage after only one of 4. For car port himself, this ball is important: before a season, he hit a list in NBA history together with 272 grains of three points, if again set up three points today, his three points this season hit number will meet or exceed 200 mark. So that library will become the sixth in a row has at the very least two season hit 200 grains of three avid gamers, at the same time period, still can have several points to continuous hit game streak always 54 games - it's going to be the warriors team history record.

"I like everything [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] associated with the shooting, " garage once said in an interview, "but with the greatest especially in perfect hands posture. When your body's in good rhythm, from standing in the feet in the grass, his hands to complete a shot, all series of joint actions will likely be calm and smooth, such as waves. It's a amazing feeling. ".

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

Garage, 26, is one kd shoes

Garage, 26, is one kd shoes in the largest child, dell : garage in 2002, the dad announced over of sixteen years of career, finally handed over 40. 2% on threes document card. From a very young age, Stephen across the shooting learned how to shoot with the feet of the get better at, when dad refused to take him to the hornets teaching, Stephen will be pursed oral cavity, not because can't go to see those big-name players, the old you're, but because he also need to be with my dad, to apply his shot.

At the age of 9, garage is of his or her own amateur league teams regarding players, only if the coach would need to outside shot collapse on the opponent's zone will be sent. Recalled the your self, garage proudly said: "when My partner and i was a defense experts, all start from generally there. "

To go back to the original text, once the garage near the soccer ball in midfield, people tend to overlook the most important thing: pool ball skills. Sonya, thanks to his mother, then any 5 feet tall 3, cordial and some stubborn woman again concurrently, she was in secondary school played point guard, looking at the volleyball after in to the campus of Virginia technological, and meet the storage there's father. "If I dribble for the coast, I have to select to shoot or pass, it's my limit. "Dell stated, "people started for Stephen impression is all he is able to beautiful posture hit photographs, but before becoming a new striker, he already was an improved control player, people usually ignore it. After their dribble shot, is I the most amazing moments. Thanks to the mother. ".

Tag: yeezy shoes

Being a core point guard,

Being a core point guard, garage and also other three split the difference is that she is the team bring in and organizer. In other words, he can't be like novak on the perimeter around waiting for kd shoes someone else to allow him the ball. We take novak into a comparison, everything also - reference counted for us each a 3-pointer helps objects, and to time period, after statistics, novak found this season hit 3-pointers, 149, 146 is often a teammate's pass and strike; Three-point shots hit your second more this season Ryan - Anderson isn't a exception, he hit throughout 213, has 206 relies on your friend's passing.

The garage He all the 3-pointer this season, you will find 105 of 3 seriously isn't sending (272), in other words, is to create prospects, nasty sto vote. This trick within the team's star, such because flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, Paul, but often because a person errs, physical strength use, to the number of that time period few, and the hit ratio just isn't high. But obviously is surely an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times is not assists quantity highest in alliance, even better than lebron James thrown in more all 3-pointers, plus the shooting is in any league all five this sort of not assists free-throw shooting players from the fifth (41. 8%), both quality and quantity. Consumed together, the three points to help thrown into space just isn't an easy thing, will need to have the forty percent three-point shots ought to create his own photos, this how tired! Essentially the most precious is, no issue when and where, and how to make moves, garage has a superior percentage. It is no wonder the manager of the a warrior when Bob myers recently told the Associated Media said: "as long as it's garage, to find the ball is reasonable. ".

Tag: yeezy shoes

Knight's approach clearly,

Knight's approach clearly, today is for you to cling to garage, will not give him any likelihood, and Kevin durant is always one-on-one with defense. But garage or under heavy defensive search for opportunities, such as deal with stephen curry shoes low, he mobilized, make use of the other fear his perimeter ability garage easily have scored two points.

The last 80 seconds inside the first half, durant skipped shots from outside, your basket three players usually are knights, including Thompson, lebron, consequently, the Treasury rushed to the basket from the prolonged position, unexpectedly the offensive rebounds from the knight encirclement! Then he / she points ball durant, who finished scores!

And the next half, knight to defensive strategy appears to be shaken, they don't have too much double again, help, interestingly, JR in 1 in 1 against Arsenal, and directly put the garage was pushed towards ground.

Sure enough, the knight defensive shaken immediately after scoring started rising within his Arsenal, outside his or her 3-pointer by continuous, in those days he was given the ability to just like Kevin durant got chance inside the first half. After three points inside the database is still strike, he this section one bomb beneath the 14 points.

Today can be June 1, the time kd shoes would be the international children's day, it seems in the "primary school" is one of the holiday today.

Small garage finish I rested the majority of the holiday to battle, they are still the contribution towards brilliant stroke, but furthermore pass a 3-pointer simply by Kevin durant. The final 3 minutes, garage off in front of schedule, because the video game had no suspense.

Tag: yeezy shoes

"I got utilized to my

"I got utilized to my evaluation, " curry recalled,kd shoes "people said I has been too short, don't engage in college basketball, then for the same reason that Could not play in the NBA. People don't even think I can play protect, then said I am not a pure point guard, until October of this past year, I also found which the general manager of funny in my experience as the league 3rd good shooting guard. I've got not yet fully perform their full potential, and so i set a higher normal to himself, committed to continuously improve to get more outstanding. "

"We've never met you aren't him so great shooting in all directions, " warriors coach mark Jackson said, "and roll, stop and go empty-handed, find hand, step back, knee, in the face connected with two double forced in order to......, any thought of firing mode, you can see he is astonishingly. We have in no way seen anyone can attain this level, his Steve Nash (microblogging) played a high level, the two-time MVP merit, shooting is incredible, but it is usually a level. And his / her other like reggie miller, Chris mullin, such because dell and I performed together - Ellis, dell -- Arsenal, they are most fantastic striker, but they will didn't garage so extensive, this guy is not any limit. "

Timer as well as dance, 6 minutesin addition to 30 seconds, Davis has been doing everything we can to close to the garage, but still later step. Garage again to complete a beautiful jumper - it is not strictly jumper, his toe will be from the ground, under the condition from the body is still growing, use forefinger and middle finger touch to finish the hand. Treasury physique slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as between your ball and floor to have an additional 10 degrees Angle. NBA players to period takes 0. 6 seconds on average, the garage from preparing action to dial the actual ball moves, it only takes 0. 4 seconds. Fast to make up for that deficiency of the storage area height, the ball well pun intended, the opponent blocking fly toward the basket in the process, the look of garage is always along with them. His arm still moves if the posture, and of their teammates has begun to help pose three gestures...

Tag: yeezy shoes

"I got employed to my

"I got employed to my evaluation, " curry recalled,kevin durant shoes "people said I has been too short, don't enjoy college basketball, then for that same reason that I am unable to play in the NBA. People don't believe I can play guard, then said I am not only a pure point guard, until October of this past year, I also found which the general manager of funny to me as the league finally good shooting guard. I've not yet fully perform their full potential, and so i set a higher regular to himself, committed to continuously improve to become more outstanding. "

"We've never met anyone with him so great shooting everywhere, " warriors coach indicate Jackson said, "and spin, stop and go empty-handed, find hand, step back, calf, in the face associated with two double forced for you to......, any thought of taking pictures mode, you can see he or she is astonishingly. We have by no means seen anyone can reach this level, his Steve Nash (microblogging) played a higher level, the two-time MVP honor, shooting is incredible, but it is equally a level. And their other like reggie cooper, Chris mullin, such because dell and I competed together - Ellis, dell - Arsenal, they are all fantastic striker, but these people didn't garage so complete, this guy is zero limit. "

Timer as well as dance, 6 minutesalong with 30 seconds, Davis is doing everything we can to towards the garage, but still delayed step. Garage again to finish a beautiful jumper - it isn't strictly jumper, his toe will be out from the ground, under the condition from the body is still increasing, use forefinger and middle finger touch to finish the hand. Treasury body slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as between ball and floor a great additional 10 degrees Angle. NBA players to time takes 0. 6 seconds normally, the garage from preparing action to dial your ball moves, it only takes 0. 4 moments. Fast to make up for your deficiency of the storage area height, the ball well pun intended, the opponent blocking fly toward the basket in the act, the look of garage is always along with them. His arm still moves if the posture, and of his teammates has begun to help pose three gestures...

Tag: yeezy shoes

After a brought the first

After a brought the first baseball, a garage at this match: each other organized a perfect diamond entry, teammate Steve Blake flew to follow up, left the clippers shield darren collison (microblogging) the gap between two steps driving their closely, Danny granger could be the only defender in pull. This is the shed superior court intuition and which embodies: his shot choice. He seems to recognize the defensive player in the ideas, can predict the next move, then strike in advance. "When other people usually are doing gesture, garage with judgment, and the sport, this is Stephen is the best place, in this respect the actual league may be second to none. Find field space, know the spot that the defense space will take place, it is the key on the art of his pictures. Because no matter precisely how good your shots, additional exquisite technology, no space is useless. "ESPN's Donald thorpe, once wrote in his article.

Garage with great care observing the defense, he also have reason to be thus cautious. Before this, the warriors have have missed 12 goals in 13 shots during the past, is now 33 in order to 37 behind the clippers, disturbed from the right leg muscle pressure of garage after only 1 of 4. For car port himself, this ball is vital: before a season, he hit an archive in NBA history with 272 grains of 3 points, if again set up three points today, his three points in 2010 hit number will exceed 200 mark. So that library can be the sixth in a row has at least two season hit 190 grains of three gamers, at the same time, still can have several points to continuous hit game streak continue to 54 games - it'll be the warriors team heritage record.

"I like everything kd shoes in connection with the shooting, " garage once said in the interview, "but with the most especially in perfect hands posture. When your body is in good rhythm, from standing in the feet and incapacitated, his hands to complete an attempt, all series of joint actions is going to be calm and smooth, such as waves. It's a fantastic feeling. ".

Tag: yeezy shoes

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas