Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Grybauskaitė uždraudė Lenkijoje išleistą knygą apie ryšius su KGB?

       Gegužės mėnesį populiarus Lenkijos savaitraštis NIE (gegužės 16-22 d., Nr. 20) išspausdino recenziją, kurios pavadinimas „KGB daro, ką nori" naujai knygai „Plieninės magnolijos dosjė“ apie Lietuvos Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Mūsų portalas „Straik“ negalėjo nepastebėti šio straipsnio – mes iš profesinių interesų pradėjome ieškoti knygos, juk anksčiau patys jau keletą kartų rašėme apie Prezidentės Grybauskaitės asmenybę (anksčiau – arši komunistė, dabar – ne mažiau arši Putino priešininkė). Ukrainos politiniam panoptikumui toks persivertėlio tipažas suprantamas ir artimas, todėl nėra nieko stebinančio, kad Grybauskaitės atžvilgiu (ir apskritai Lietuvos politikų), šalies, kuri 2013 metais vadovavo Europos Sąjungai ir atkakliau nei kiti Ukrainai siūlė pasirašyti sutartį su ES, daugelis mūsų politikų (pavyzdžiui, Julija Tymošenko) elgiasi, kaip su saviškiais. Kad labiau suprastumėme, kas vadovauja draugiškai Ukrainai valstybei, mūsų portalas ir paskelbė seriją žurnalisto Maksimo Leonovo iš Sankt Peterburgo tyrimų, kuriuose jis atidžiai (bet dar ne išsamiai) išnagrinėjo sovietinę Grybauskaitės praeitį – visa tai, kas buvo susiję su jos mokslais Leningrado universitete ir apie ką prezidentė dabar kažkodėl tyli.

        Ir čia staiga apie Grybauskaitę rašo Lenkijoje ir be to, - kas rašo! Pagal savaitraščio NIE duomenis, knygos autoriumi yra Slavomiras Cenkevičius – asmenybė Lenkijoje labai gerai žinoma, jį vadina “prezidentų žudiku”. 2008 metais jaunas istorikas Cenkevičius, kuris dirbo Lenkijos Nacionalinės atminties institute, išleido tyrimų knygą „ST ir Lechas Valensa. Biografijos papildymas“, kurioje tiesiai nurodo, kad Valensa su slapyvardžiu „Bolekas“ dirbo saugumo tarnybai, parašė ne mažiau kaip 7 įskundimus. Valensa įsiutęs neigė, reikalaudamas teismo. Slapyvardis „Bolekas“ jam tikriausiai prilipo jau iki gyvenimo pabaigos. Lenkijoje buvo tikras skandalas.

       Dabar tikriausiai bus dar vienas. Be to, tarptautinis. Kai mes pradėjome ieškoti, kur galima nusipirkti lenkų knygą apie Grybauskaitę (internetas pasitarnavo nurodydamas leidyklos tinklalapį), tai paaiškėjo: nusipirkti knygą ne taip ir paprasta! Leidykloje atsisako oficialiai komentuoti, leido suprasti: jiems užsiminė, kad geriau nuo pardavimo susilaikyti iki tol, kol Lietuvoje neįvyks antras rinkimų turas. Tuo sunku buvo patikėti. Kas Lenkijoje galėjo uždrausti pardavinėti žinomo lenkų mokslininko knygą apie Lietuvos politikės (tegul ir turinčios lenkiškas šaknis) biografijos peripetijas? Kompetentingos institucijos? Kam joms to reikia? Juk jeigu publikai Lenkijos politikų gyvenimas taip skaidrus, kad galima tyrinėti Valensos „reziumė“, tai kodėl negalima tirti Grybauskaitės biografijos? Arba buvo „ypatingas prašymas“ iš Vilniaus?

       Mes vis tik sugebėjome gauti knygą. Kaip – nepasakosime, kad nepakištumėme leidykloje dirbančių žmonių. Kalbėti apie tai, ar iš tikrųjų Grybauskaitės atstovai bandė panaudoti savo tarptautinius ryšius, kad užtildytų šios knygos pasirodymą, jie kategoriškai atsisakė. Išsigandę tyli. Bet jeigu tai yra taip, tada daug kas iš tikrųjų stoja į savo vietas: Grybauskaitė, kuri dėl pergalės antrame ture pasirengusi net su Styvu Taileriu apsikabinti, dės visas pastangas, kad nebūtų nemalonios jai informacijos platinimo. Matyt, save demonstruoja sovietinė mokykla – TSRS komunistų partijos veikėjai buvo dideli meistrai nuo svetimų akių nuslėpti nenaudingas žinias. Patys tylėjo ir burnas užkimšinėjo nepageidaujamiems asmenims.

       Taigi, apie ką rašoma „Plieninės magnolijos dosjė“? Kodėl lenkai ėmėsi Grybauskaitės biografijos nagrinėjimo, tampa aišku iš pirmo puslapio – juos žeidžia ta nepagarba, su kuriuo Lietuvos elitas, vadovaujamas Prezidentės, žiūri į Lietuvos lenkus. Matyt, taip netikėtai daug pirmame prezidento rinkimų ture surinko lenkų ir rusų  kandidatas Voldemaras Tomaševskis (8,25%) – surinko nepatenkintųjų balsus. Beje, įdomi detalė – prieš keletą dienų Tomaševskis savo Facebook’o paskyroje jau paminėjo apie “Plieninės magnolijos dosjė”. Ar jis turi kokį nors ryšį su leidinio pasirodymu? Vis tik greičiausiai yra tai, kad lenkų bendruomenės Lietuvoje viduje žinios apie tokias knygų rinkos naujienas plinta greičiau? Tokiu atveju nėra nieko stebinančio, kad Grybauskaitė nesidžiaugia knygos išėjimu – jos “šiltas” požiūris į Tomaševskį žinomas toli už Lietuvos ribų. Stebina kitas: kaip “raudonojo partizano”, dirbusio NKVD struktūrose, dukteriai, buvusiai komjaunuolei (nuo 14 metų!), partinei aktyvistei, kuri mokėsi tame pačiame universitete, kaip ir Putinas, pavyko taip toli ištiesti savo rankas? Anksčiau mergaitei iš Baltijos pakraščio, stovėjusiai ideologiškai teisingose pozicijose, padėjo KGB. O kas padeda dabar?

       „Plieninės magnolijos dosjė" yra daug citatų iš Rūtos Janutienės knygos „Raudonoji Dalia“ – skandalinga knyga, dėl kurios išleidimo jos autorė užmokėjo darbu televizijoje. Ryški moteris ir talentinga žurnalistė Janutienė – Grybauskaitės asmeninė priešė, kaip ir Tomaševskis. Dar viena priežastis dėl knygos užblokavimo dabar jau ir Lenkijoje?

       Pateiksime nedidelės ištraukos iš lenkų knygos vertimą: „Žurnalistė Janutienė pasakoja apie tai, kad grupė jaunų ekonomistų reformatorių Leningrade veikė pagal KGB primininko Andropovo nurodymą. Svarbų vaidmenį tos grupės darbe vaidino Vadimas Medvedevas – LVU absolventas, ekonomikos mokslų daktaras, buvęs Komunistų partijos Leningrade sekretorius.

       Europos universiteto Peterburge profesorius, Leningrado universiteto ekonomikos fakulteto absolventas Dmitrijus Travinas (mokėsi tuo pačiu metu, kaip ir Grybauskaitė) taip aprašo tą darbą: „Kadangi 9 –ame dešimtmetyje būtent „broliškos“ partijos aktyviausiai užsiėmė rinkos pertvarkomis, Medvedevas tam tikru mastu galėjo būti laikomas specialistu, turinčiu pažangią užsienio patirtį. Tai buvo neryškus, uždaras ir susitelkęs į save žmogus. Lyderio savybių Medvedevas visai neturėjo. Ne veltui jį mažai kas tuo metu, kai iš esmės buvo vienas iš pirmųjų valstybės asmenų, įsidėmėjo. Bet Medvedevas turėjo nebūdingą Kremliaus politikams atkaklumą, aiškų uždavinių matymą ir siekimą juos realiai išspręsti. Tais laikais jo teisumas, tikriausiai, atrodė primityviu, bet dabar, praėjus dvidešimčiai su viršumi metų, įvykiai matomi visiškai kitaip“.

       Neryškus, bet atkaklus žmogus. Kokia panaši charakteristika!..

       Iki 1983 metų jis vadovavo Visuomeninių mokslų akademijai prie TSKP CK Maskvoje. 9 –ame dešimtmetyje būtent jis pagal Andropovo pavedimą kuravo ryšius su socialistinių šalių komunistų partijomis. Ir Medvedevas labai glaudžiai dirbo su Olegu Ožereljevu – Leningrado universiteto ekonomikos fakulteto dekanu, kuriame kaip tik mokėsi Grybauskaitė.

      Ratas užsidaro. Juk būtent Vadimas Medvedevas buvo Komisijos Baltijos šalių reikalams prie Prezidento Gorbačiovo pirmininkas. Būtent Medvedevas bandė padaryti tai, ko nespėjo iš gyvenimo išėjęs Andropovas – ekonomikos reformų Sovietų Sąjungai projektą, kuris buvo parašytas padedant jauniems ekonomistams iš Leningrado universiteto, kur Ožereljevo fakultete mokėsi Grybauskaitė.

       Ar vėliau atsitiktinai Ožereljevas taps Gorbačiovo patarėju ekonomikos klausimais, o Medvedevas bus jo vyresniuoju patarėju?

       Medvedevas puikiai suprato, kas laukia TSRS (o galbūt šią prognozę jam „pakišo“ Andropovas), juk jis vadovavo dar ir Ideologijos komisijai prie TSKP CK ir matė, į kokią bedugnę krenta Sovietų Sąjunga. Buvo reikalingi žmonės, per kuriuos būtų galima įtakoti situaciją nepriklausomose valstybėse ir po totalitarinės imperijos iširimo.

        Nacionalinėse respublikose atrinkti ideologiškai tvirčiausius, su dėmėta pagal Vakarų standartus biografija (jeigu tėvas iš NKVD – idealu), o todėl valdomus, apdoroti juos vidiniam slaptam darbui, įtraukti į „artimojo rato“ pasitikėjimą, už rankos nuvesti karjeros laiptais per Visuomeninių mokslų akademijos prie Komunistų partijos žaizdrą. Ir pretendentas respublikos vadovavimui parengtas. Liko tik palaukti.

       Taigi, kada, konkrečiai kokiais metais gimė ištisos jaunų komunistų iš sovietinių respublikų kohortos atrankos planas juos paverčiant dvigubais agentais: tolesnio kilimo esant tyliai Komunistų partijos paramai, o jeigu ji dėl staigių permainų žlugs, tai tada savo vaidmenį suvaidins KGB ir pasieks Andropovo numatytus planus? Kam suteikta teisė žinoti šio plano detales? Andropovo jau nėra gyvųjų tarpe. Bet klausimai gali būti pateikti Gorbačiovui. Ir Putinui.

      Arba... Geriau apie tai neklausinėti? Juk specialiosioms tarnyboms savų slaptų agentų išduoti yra nepriimtina. Kas gali paneigti, kad tarp buvusios TSRS nepriklausomų valstybių lyderių nėra KGB dvigubų agentų, kuri dar prieš 30 metų pagal Kremliaus įsakymą sugalvojo šią gudrią daug ėjimų turinčią kombinaciją?

       Citatos pabaiga. Nestebina, kad Lenkijoje parašyta knyga su taip nepatogiais Grybauskaitei klausimais tapo draudžiama. Beje, nuslėpti interneto ir skaidrumo amžiuje informaciją – netoliaregiška. Grybauskaitei būtų geriau atvirai pripažinti nemalonius savo praeities faktus, sąžiningai papasakoti apie bendradarbiavimą su specialiosiomis tarnybomis. Priešingu atveju lietuvių atmintyje ji iki gyvenimo pabaigos išliks politiku, apie kurį net už gimtosios šalies ribų žino, kad ji – nuo pradžios iki pabaigos sukurtas KGB –FSB projektas, marionetė, dar vienas „kultūringas žmogus“, kurį už virvučių tampo Putinas.  

 „Straik“ redakcija, 2014-05-22

 

 

Komentarai

A couple steals in his

A couple steals in his Arsenal, in the first one fourth, and the two steals to garage an overall of 106 times inside the playoffs career steals, which in turn transcends the rick Craig, became the steals within the history of the warriors team within the playoffs.

Garage into seven three-pointers inside game, this also let his or her playoff three-pointers hit number up to 261, match the Robert horry, ninth three points in playoff background list. Distance comes eighth Chauncey billups, he in addition only six three things.

37 points in simply three games, came to life, and this is his shock as to, including playoffs) eighth score 35 + activity with three alone, more than 7 times of Russell westbrook, top of the league.

So many record the very first world war, there is no doubt that this game can be said to be the garage in this series played the top game. The first several games, garage is averaging 28. 3 points and 4. 7 rebounds, 6 facilitates, shooting 40. 3% along with 35. 3% from about three, compared with the standard season shooting stage, a particular degree of decline, however the game, garage completely insane. The blazers in numerous players to hound him or her, but no one could disturb his rhythm. Car port, as it were, in the game again to learn "day day" feeling.

11 three-point range out hand, hit [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] 7 goals, including vast mileage of three points. Wearing warriors baseball hat sitting from the stands to watch the actual old garage, it also appears to have son's playing god are some incredible performance. The lens on the old garage, he could not help but shook the head.

Of course, no matter what other people think, garage three points because of their own performance with complete confidence. In the next quarter the warriors having 88-58 big lead this blazers, garage outside the actual three-point line again, the ball clear of the one hand, he turned back field, the ball firmly in the basket, the whole uproar. Can put the three points in this particular state, the other gathering can say what?

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

Storage, 26, is one

Storage, 26, is one [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] of the largest child, dell - garage in 2002, his or her dad announced over 07 years of career, finally paid 40. 2% on threes record card. From a really young age, Stephen across the shooting learned how to shoot at the feet of the master, when dad refused for taking him to the hornets training, Stephen will be pursed oral cavity, not because can't visit those big-name players, the old you are, but because he also want to be with my dad, to apply his shot.

At age 9, garage is of her own amateur league teams connected with players, only if the coach must outside shot collapse in the opponent's zone will always be sent. Recalled the your self, garage proudly said: "when We was a defense authorities, all start from right now there. "

To go here we are at the original text, when the garage near the basketball in midfield, people tend to overlook just about the most important thing: pool golf ball skills. Sonya, thanks in order to his mother, then some sort of 5 feet tall 3, cordial and some stubborn woman again while doing so, she was in high school played point guard, embracing the volleyball after to the campus of Virginia technology, and meet the storage there's father. "If I dribble to the coast, I have to pick to shoot or move, it's my limit. "Dell said, "people started for Stephen impression is all they can beautiful posture hit shots, but before becoming the striker, he already was an even better control player, people have a tendency to ignore it. After his dribble shot, is I the most beautiful moments. Thanks to his or her mother. ".

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

Storage, 26, is one

Storage, 26, is one [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] on the largest child, dell -- garage in 2002, his / her dad announced over 07 years of career, finally handed over 40. 2% on threes document card. From a quite young age, Stephen about the shooting learned how to shoot at the feet of the learn, when dad refused to look at him to the hornets instruction, Stephen will be pursed mouth, not because can't visit those big-name players, the old that you are, but because he also desire to be with my dad, to rehearse his shot.

At the age of 9, garage is of their own amateur league teams of players, only if the coach has to outside shot collapse with the opponent's zone will be sent. Recalled the oneself, garage proudly said: "when When i was a defense gurus, all start from right now there. "

To go here we are at the original text, if the garage near the golf ball in midfield, people tend to overlook probably the most important thing: pool baseball skills. Sonya, thanks to help his mother, then some sort of 5 feet tall 3, cordial and some stubborn woman again at the same time, she was in school played point guard, checking out the volleyball after in the campus of Virginia tech, and meet the storage there's father. "If I dribble on the coast, I have to pick to shoot or move, it's my limit. "Dell explained, "people started for Stephen impression is all the guy can beautiful posture hit images, but before becoming the striker, he already was an even better control player, people have a tendency to ignore it. After his / her dribble shot, is I the most amazing moments. Thanks to his / her mother. ".

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

A couple of steals in his

A couple of steals in his Collection, in the first 1 fourth, and the two steals to garage a total of 106 times in the playoffs career steals, that transcends the rick Barry, became the steals within the history of the warriors team inside playoffs.

Garage into seven three-pointers from the game, this also let their playoff three-pointers hit number around 261, match the Robert horry, ninth three points in playoff background list. Distance comes 8th Chauncey billups, he also only six three points.

37 points in only three games, came someone's, and this is his this season, including playoffs) 8th score 35 + sport with three alone, more than 7 times of Russell westbrook, top of the league.

So many record the 1st world war, there is no doubt the game can be considered to be the garage in this series played the best game. The first 3 games, garage is averaging 28. 3 points and some. 7 rebounds, 6 facilitates, shooting 40. 3% along with 35. 3% from about three, compared with the standard season shooting stage, a specific degree of decline, even so the game, garage completely outrageous. The blazers in numerous players to hound him or her, but no one could disturb his rhythm. Storage, as it were, in the game again to discover "day day" feeling.

11 three-point collection out hand, hit [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] 7 goals, including vast kilometers of three points. Wearing warriors baseball hat sitting within the stands to watch the actual old garage, it also appears to get son's playing god look like some incredible performance. The lens towards the old garage, he cannot help but shook the head.

Of course, regardless of other people think, garage three points for own performance with total confidence. In the 3 rd quarter the warriors having 88-58 big lead your blazers, garage outside this three-point line again, the ball far from the one hand, he or she turned back field, the ball firmly to the basket, the whole uproar. Can put the three points in this particular state, the other party can say what?

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

Finals very last season,

Finals very last season, Arsenal's performance [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] is just not very ideal, although the info well, but the efficiency is not high, and his rear pass error, defensive irvine was built key 3 points have grown a "black spots" time, apparently, in hope that in this to prove himself.

Zero, after the opening, the three points from the database and didn't attack two shots, on the actual contrary, the knight about three points would hit many over there. Garage or concentrate on defense, he para including lebron, Irwin, JR., has been people already, also get successful prevention.

In passing, did well in the Treasury, the ball to a teammate are fed correctly, but Mr Chu in numerous opportunity attack. 04 seconds left within the first quarter, garage dribble on the frontcourt, rhythm, but he is confident the take some steps away from the three-point line and it's really necessary to make [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url] techniques, the ball! This is usually the warriors in the 1st 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances around the right side of the beds base again in a 3 points!

It is worth mentioning that the opening, the garage suitable arm was wearing some sort of black gear, it is usually because his right elbow inside game before the old injury carries a relapse, however, with the game, he has to pull off protective devices. Gear, this indicates, has affected the take care of, before he took off as i feel much better.

Within against lebron James, the defense is performing very well in the Arsenal, but after he was lebron was a young knocked out, the referee has blown the garage blocking foul, garage on the earth is various, make action to the referee said lebron knee.

In breakthrough, garage is also a difficult moves, lots of people all the way up his defense, which include lebron, but Treasury first in a myriad of dazzling dribble move Thompson, right after air and rival impact cases, the hard in order to score.

Tag: [url=http://www.yeezyshoes.us.com]yeezy shoes[/url]

Garage underneath the second

Garage underneath the second dribbling is toward the switch on the left side in the body without any slowdown, his footsteps choiceness and rapidly, soon arrived at the position you intend to go. Unlike most pitcher like the biggest market of gravity down, then struggled to jump to try and do, the garage action a lot more concise. Don't waste any hard work, just jump off the earth, slightly triggered his shooting action instantly. "He is not only just about the most pure great scorer, he even gave shot two words for making the definition, the entire shooting art played any revolutionary role. "The bobcats brain scout work Adam -- Mr Libby said Treasury.

Counter-top frames in 6 a few minutes and 31 seconds, garage from his breasts slightly next point position organized the ball, the index finger and middle finger instinct to locate gaps in the rubber ball center. His wrist gently lifted back, quit his palm the ball, but still control among his fingers. His right arm into all of the joints is close for you to 90 degree Angle, on the shoulder to the elbow, from the elbow towards wrist, from wrist to refer to, as if a cafe waiter in carrying any tray.

Glen Davis clippers, 289 - pound in-front, need to speed up their action from the Treasury, since the childhood to lay a good foundation for complete to garage in a state, the right arm and shooting is able to keep perfect posture and power. And in addition to master hand movements, garage features a precise shot needed yet another factor: enough deep muscle mass memory. Shooting touch seriously isn't a proper adjective, anybody player, able to throw a good shooting there is however one secret to all - day after day, year after year exercise, until a set involving complex dynamic chain implanted into muscle tissue. Garage never resist for instance monks meditate boring process, it also helped any time he graduated from high school graduation, eventually grow into another leading little-known Davidson college NCAA elite last eight.

"Game changing, there is no time to kd shoes you approach your own shooting motion is correct, " curry stated, "you can only rely on their daily at working out ground building muscle memory, hit and believe that we can. We're so a great deal of practice in training, so that you can the game, you can depend upon instinct to react. But if it is not correctly, the game will really feel very strange. ".

Tag: yeezy shoes

Following a brought the first

Following a brought the first ball, a garage at the match: each other laid out a perfect diamond top, teammate Steve Blake flew to follow up, left the clippers shield darren collison (microblogging) the distance between two steps at the rear of their closely, Danny granger could be the only defender in tow. This is the storage superior court intuition and knowing that embodies: his shot collection. He seems to realize the defensive player on the ideas, can predict the next move, then strike beforehand. "When other people tend to be doing gesture, garage inside judgment, and the activity, this is Stephen is the better place, in this respect the league may be first rate. Find field space, know the place that the defense space will occur, it is the key of the art of his images. Because no matter the way good your shots, much more exquisite technology, no bedroom is useless. "ESPN's Mark thorpe, once wrote inside his article.

Garage cautiously observing the defense, he likewise have reason to be and so cautious. Before this, the warriors have have missed 12 goals in 13 shots in past times, is now 33 to 37 behind the clippers, disturbed by the right leg muscle anxiety of garage after just one of 4. For garage himself, this ball is critical: before a season, he hit an archive in NBA history using 272 grains of about three points, if again proven three points today, his three points this season hit number will surpass 200 mark. So that library can be the sixth in a row has at the very least two season hit 2 hundred grains of three players, at the same time period, still can have 3 points to continuous hit game streak continue to 54 games - it'll be the warriors team background record.

"I like everything kd shoes linked to the shooting, " garage once said in a interview, "but with the greatest especially in perfect give posture. When your is in good rhythm, from standing in the feet and incapacitated, his hands to complete a go, all series of joint actions are going to be calm and smooth, just like waves. It's a great feeling. ".

Tag: yeezy shoes

"I got helpful to my

"I got helpful to my evaluation, " curry were recalled,kevin durant shoes "people said I has been too short, don't play college basketball, then to the same reason that I cannot play in the NBA. People don't even think I can play guard, then said I am not just a pure point guard, until October of recently, I also found that the general manager of funny to my opinion as the league finally good shooting guard. We've not yet fully play their full potential, so i set a higher common to himself, committed to continuously improve to be more outstanding. "

"We've never met you aren't him so great shooting everywhere, " warriors coach level Jackson said, "and rotate, stop and go empty-handed, capture hand, step back, lower-leg, in the face connected with two double forced to......, any thought of shooting mode, you can see he could be astonishingly. We have certainly not seen anyone can attain this level, his Steve Nash (microblogging) played a top level, the two-time MVP honor, shooting is incredible, but it is equally a level. And his / her other like reggie cooper, Chris mullin, such while dell and I played out together - Ellis, dell -- Arsenal, they are almost all fantastic striker, but they didn't garage so detailed, this guy is zero limit. "

Timer as well as dance, 6 minutesas well as 30 seconds, Davis has been doing everything we can to close to the garage, but still past due step. Garage again to finish a beautiful jumper - it's not strictly jumper, his toe will be out of the ground, under the condition from the body is still climbing, use forefinger and middle finger touch to accomplish the hand. Treasury human body slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as between the ball and floor for an additional 10 degrees Perspective. NBA players to time period takes 0. 6 seconds usually, the garage from getting ready action to dial the actual ball moves, it solely takes 0. 4 seconds. Fast to make up to the deficiency of the storage height, the ball well pun intended, the opponent blocking fly toward the basket in the act, the look of garage is usually along with them. His arm still moves once the posture, and of his teammates has begun to be able to pose three gestures...

Tag: yeezy shoes

Finals final season,

Finals final season, Arsenal's performance kevin durant shoes seriously isn't very ideal, although the results well, but the efficiency is not high, and his rear pass error, defensive irvine was manufactured key 3 points have become a "black spots" second, apparently, in hope that within this to prove himself.

No, after the opening, the three points inside the database and didn't hit two shots, on your contrary, the knight 3 points would hit numerous over there. Garage or focus on defense, he para as well as lebron, Irwin, JR., have been people already, also have successful prevention.

In moving, did well in this Treasury, the ball to some teammate are fed appropriately, but Mr Chu in a number of opportunity attack. 04 seconds left within the first quarter, garage dribble towards the frontcourt, rhythm, but he or she is confident the take several steps away from the three-point line and it is necessary to make yeezy shoes actions, the ball! This is additionally the warriors in the first 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances within the right side of the bottom again in a 3 factors!

It is worth mentioning that this opening, the garage right arm was wearing a new black gear, it is additionally because his right elbow inside game before the old injury includes a relapse, however, with the overall game, he has to take off protective devices. Gear, seems like, has affected the take care of, before he took off after i feel much better.

Throughout against lebron James, the defense does very well in his Arsenal, but after he was lebron was a young knocked out, the referee possesses blown the garage obstructing foul, garage on the bottom is various, make action for the referee said lebron knee.

In breakthrough, garage can be a difficult moves, all sorts of people all the way up his defense, which include lebron, but Treasury first in many dazzling dribble move Thompson, right after air and rival wreck cases, the hard to help score.

Tag: yeezy shoes

Half-court concluded, the

Half-court concluded, the garage 12 factors and 4 rebounds 6 allows, Owen 17 rebounds, 2 assists 1 gets the upper hand slightly. But as knight defeat inside the second half, even his one-on-one hit his items. In this series, OuWenBen should have certain advantages in counterpoint, such as finals last year, since the season of Christmas competitions, with their strong individual fortunes turned.

But today the warriors on the changes, let knights staggered, also let like one-on-one hit Owen

Entire play, scored 28 points 6 rebounds and 10 assists inside Treasury, 6 of 11 three-point kevin durant shoes images. 24 points and 3 rebounds, a couple of assists, Owen has scored 17 points from the first half, he scored seven points inside second half. Facing the big four of the mighty, and only Michael Owen in one-on-one gain garage have chances, but today's garage to perform better.

Tag: yeezy shoes

Throw three points is just

Throw three points is just not the whole garage every day work, and don't neglect, Stephen curry is the team in assists and also steals, he averaged 6. 7 assists from the regular season, 14 inside the league and the playoffs stephen curry shoes is actually averaging 9. 3 assists as the league the first! Let's imagine an image, 40 minutes per game from the Treasury, attack launched a large number of times, there are always many ball he wasn't inside the outside, but the golf ball inside, attracted a double... What will happen subsequently? There was a man he can tell you the answer, curry shoes he called clay : Thompson, from the fantastic state warriors, he made in 2010 211 3-pointers, finished third from the league, and that 211 3-pointers, 68 comes from the assists of Stephen curry.

12-13 time to contrast the shed and ray Allen inside '05 -' 06 -- Allen into 269 3-pointers, and he's the Seattle supersonics. Of which year, Allen's 269 connected with 653 three-point shots, picture 41. 2%, as Stephen - 272 of 600 pictures in his Arsenal, often 45. 3%; That year, Alan ball attack develop 3 ratio is a lot less than a quarter, compared with 38. 6% in data source; That year, Allen's assists the telephone number 3. 7, less compared to Treasury for three aids. So the outline, the image of the alternative 3-pointers hand down the garage outline: he besides completed the sharpshooter history, his teammates for his / her creation of free-throw options into; He will also look for opportunities at the same time, through the ball development, stopped for no aids 3-pointer of shots. Furthermore, he also can move assists, "create" another glass pitcher - clay - Thompson! Not simply can catch vote, may also urgent stopped, can create more opportunities to some others, this star, unique! I am kevin durant shoes afraid, just use "striker" two words happen to be unable to define Stephen curry, also need to be in with any "great" rhetoric.

Tag: yeezy shoes

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas