Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Pasaulio ekonomikos „juodosios skylės“

http://aim-offshore.ru                           Ofšorų požymiai ir rūšys

       Šiuolaikinio pasaulio ekonomikos mechanizmo svarbiausias elementas yra ofšorai. Ofšorai – tai valstybės ir teritorijos, kurios turi šiuos požymius:

       - garantuoja fizinių ir juridinių asmenų, užregistruotų šiose valstybėse ir teritorijose („slaptumo jurisdikcijoje“) finansinių, komercinių ir kitų operacijų konfidencialumą;

       - kitų valstybių fiziniams ir juridiniams asmenims suteikia palankų mokesčių režimą, taikant mažus mokesčius arba net nulinį mokesčių tarifą („mokesčių rojus“).      

     Universalaus, vieno ofšorų sąrašo nėra. Kiekviena valstybė, kiekviena tarptautinė organizacija, kartais vienos valstybės kiekviena žinyba sudaro savo ofšorų sąrašus. Šiandien ofšorai skaičiuojami dešimtimis: iki 30% pasaulio valstybių turi vienus ar kitus ofšorų požymius. Kai kurios valstybės nėra įtrauktos į ofšorų sąrašus, nors jų juridikcijoje gali būti teritorijos (zonos), turinčios akivaizdžius ofšorų požymius. Pirmieji „mokesčių rojai“ atsirado JAV ir Didžiojoje Britanijoje. Dabar vien tik Didžiosios Britanijos jurisdikcijoje yra 12 ofšorų. JAV yra „vidaus“ ofšorai (Delavero, Vajomingo) ir salų ofšorai. Europos Sąjungos zonoje yra ne mažiau kaip 10 jurisdikcijų su ofšorų požymiais: Olandija, Monakas, Malta, Andora, Liuksemburgas, Lichtenšteinas, Kipras, Airija...

       Galima skirti tris ofšorų grupes.

       1. Anglosaksų „branduolys“ (Karibų baseino salos, Normandijos salos, Airija).

       2. Beniliukso šalys (Olandija, Liuksemburgas, kartu ir Šveicarija).

       3. Visi likusieji ofšorai – periferija, įskaitant Kiprą.   

       Šiandien pasaulio ekonomikoje stebimas sudėtingų finansinių tinklų kūrimas. Kai kurias ekonomiškai išsivysčiusias šalis, kaip Olandiją ir Didžiąją Britaniją, specialioje literatūroje vadina sparing – ofšorinėmis jurisdikcijomis. Ten registruojasi kompanijos, kurios savo ruožtu dirba sąryšyje su klasikiniais ofšorais. Tokias kompanijas respektabiliose Vakarų valstybėse kartais dar vadina kompanijomis tarpininkėmis. Pavyzdžiui, Olandija savo ofšorus turi Karibuose: Aruboje, Kiurasao, San Martene. 2006 m. Oandijoje buvo apie 20 tūkst. taip vadinamų pašto kompanijų, kurios valstybėje nepasižymi kokiu nors reikšmingu komerciniu dalyvavimu. 43% iš jų beneficiarijais buvo firmos iš tradicinių „mokesčių rojų“ – Olandijos Antilų salų, Didžiosios Britanijos salų, Kaimanų salų, Kipro, Šveicarijos. Be to, valstybėje buvo 12,5 tūkst. specialių finansų kompanijų („Special Financial Institutions“ - SFI), per kurias, pagal Olandijos Centrinio banko duomenis, 2002 m. praėjo 3600 mlrd. eurų, tai 8 kartus viršijo valstybės BVP. 21 amžiaus 1 – o dešimtmečio viduryje valstybėje taip pat buvo 42 tūkst. finansų holdingų, iš kurių 5,8 tūkst. buvo valdomi trasto kompanijų. Nepaisant to, beveik visi oficialūs tarptautiniai ir nacionaliniai institutai Olandijos nelaiko ofšoru (1).  

       Ofšorai – pagrindiniai mazgai, per kuriuos praeina pasaulio ekonomikos finansiniai ir investiciniai srautai. Kasmetinis kapitalo eksportas iš Olandijos, Liuksemburgo ir Airijos -10-12 trln. dolerių, tai viršija kapitalo eksportą iš JAV. O portfelinės investicijos iš Karibų jūros ir Normandijos salų lygios 1/5 portfelinių investicijų, išvežamų iš JAV (2).

       Ofšorai taip pat yra centrais, iš kurių vyksta daugelio pasaulio valstybių įmonių ir kompanijų valdymas. Neretai ofšorus vadina pasaulio ekonomikos „juodomis skylėmis“. „Skylėmis“ todėl, kad į ofšorų centrus išteka didžiulės finansinės lėšos, kurios reikalingos valstybių, iš kurių šios lėšos išeina, vystymuisi. „Juodomis“ todėl, kad jie visiškai neskaidrūs, nėra jokios informacijos apie ofšorinių kompanijų ir jų beneficiarų operacijas ir finansinę bei turto padėtį...

      „Tax Justice Network“ ataskaita: pasaulio ofšorinės ekonomikos paveikslas

       Pagal paskutinę tarptautinės tyrimų organizacijos „Tax Justice Network“ (TJN), kuri užsiima nepriklausomais tyrimais mokesčių mokėjimo vengimo srityje, ataskaitą, ofšorinės jurisdikcijos bankų sąskaitose yra nuo 21 iki 32 trilijonų dolerių. Ir tai nevertinant tokio nefinansinio turto, kaip jachtų, vilų, rūmų, pilių, daugybės prabangos daiktų ir meno kūrinių. Šios sumos prilygsta mažiausiai viso pasaulio turto dešimtadaliui, kurį Šveicarijos bankas „Credit Suisse“ įvertino 231 trln. dolerių (2011 metų viduryje). Net mažiausias įvertinimas - 21 trln. dolerių – ekvivalentiškas JAV ir Japonijos bendram vidaus produktui (BVP). Sprendžiant iš visko, į piniginių lėšų ofšoruose vertinimą įtraukiamos tik ateinančių kapitalų į bankų sąskaitas sumos, bet neįvertinamos pajamos, kurias gauna ofšorinių sąskaitų savininkai, palūkanų normų arba kitų pajamų pavidalu. Taip pat reikia pažymėti, kad įvertinimai, kurie atlikti TJN ataskaitoje, daug daugiau viršija visus ankstesnius bendrų ofšorinių lėšų, kurios priklauso įvairioms organizacijoms (nė viena iš jų neviršijo 10 trilijonų dolerių), įvertinimus.

       TJN ataskaitoje nėra ir aktyvų, kuriuos visame pasaulyje kontroliuoja ofšorinės kompanijos (pirmiausia, ekonomikos realaus sektoriaus aktyvai), bendros kainos įvertinimo. Gali būti, kad tokių aktyvų dydis ne mažesnis negu piniginių lėšų bendras dydis ofšorinėse bankų skąskaitose (3).

       „Tax Justice Network“ – organizacija, kuri kai kurių analitikų nuomone išpažįsta socialistinius įsitikinimus ir turi aršaus ofšorinių zonų priešininko reputaciją. TJN tyrimo vadovas, buvęs konsultavimo firmos „McKinsey“ pagrindiniu ekonomistu, Džeimsas Henris. Pažymėtina, kad TJN ataskaitos duomenys yra dvejų metų senumo, bet paskelbta ji buvo tik 2012 metų liepą (4).

       Tarptautiniai finansų analitikai mano, kad ataskaitos uždavinys – visuomenės nuomonės parengimas eiliniam pasaulio bankininkų „spaudimui“, panašiam į spaudimą, kuris buvo surengtas JAV ir Didžiosios Britanijos tarnybų Šveicarijos bankų atžvilgiu 2011 metais. Kai kurie ekspertai mano, kas TJN nėra tiek nepriklausoma organizacija, kaip tai atrodo iš pirmo žvilgsnio. Jie atkreipia dėmesį į TJN diferencijuotą požiūrį į įvairias ofšorines jurisdikcijas. Neliko nepastebėta ta aplinkybė, kad TJN kartu su JAV, Didžiosios Britanijos ir kai kurių kitų Vakarų valstybių valdžiomis paskutiniais metais ypač aršiai puolė Šveicariją ir Kaimanų salas.

       Pradine informacija skaičiavimams buvo, pirmiausia, Tarptautinių atsiskaitymų banko (Ciurichas), Tarptautinio valiutos fondo, nacionalinių centrinių bankų ir iždo atviri oficialūs duomenys. Kaip papildomi šaltiniai buvo naudojami pagrindinių audito firmų tyrimai.

                                     Pagrindiniai ofšorai TJN sąrašuose

       Dar prieš nurodytos ataskaitos paskelbimą „Tax Justice Network“ pranešė, kad pagrindiniu pasaulio mokesčių prieglobsčiu išlieka Šveicarija, kuri nenoriai, lyginant su kitomis išsivysčiusiomis valstybėmis, atskleidžia duomenis ir traukia atsakomybėn mokesčius mokėti vengiančius. Po Šveicarijos finansinio neskaidrumo reitinge, sudarytame TJN, eina Kaimanų salos, Liuksemburgas, Honkongas ir JAV. Toliau eina Džersio sala, Japonija, Vokietija ir Bachreinas. TJN reitingas keičia susiklosčiusį įsivaizdavimą apie ofšorus, kaip valstybes ir teritorijas, esančias už „civilizacijos pasaulio“ („auksinio milijardo“) ribų. Į ofšorų sąrašą pateko beveik visos pagrindinės ekonomiškai išsivysčiusios valstybės: JAV, Vokietija, Japonija, Šveicarija, Didžioji Britanija (paskutinė faktiškai kontroliuoja Džersio salą, kuri tik formaliai yra ne Didžiosios Britanijos jurisdikcijoje).

      Tarp ofšorų, esančių pasaulio kapitalistinio ūkio periferijoje, išsiskiria Kaimanų salos, Trinidadas ir Tobagas, kitos Karibų baseino salų valstybės. Šios valstybės nepastebimai perėjo į laisvų valstybių kategoriją, nepriklausančių nuo pasaulio politikos. Paimkime, pavyzdžiui, Trinidadą ir Tobagą. Jokios čia „demokratijos“ niekada ir nebuvo. Šioje salos respublikoje iki šiol nepanaikinta mirties bausmė ir visur taikomos fizinės bausmės. Čia stabiliai aukšti korupcijos rodikliai teismų sferoje, veikia „civilizacijos pasaulyje“ taip propaguojamų homoseksualių santykių draudimas, moterys neturi kai kurių pilietinių teisių. Tačiau tokios „nedemokratinės“ smulkmenos nebuvo klūtimi tam, kad JAV salas paskelbtų „laisvomis“. Vyriausybė leido dirbti užsienio kompanijoms savo teritorijoje, dėl to į esamą mokesčių kodeksą įnešė kai kuriuos pakeitimus. Salų valdžia gauna nedidelį kyšį už savo „svetingumą“; taigi, pasiektas reikalingas interesų balansas.

                              Ofšorų klientai ir pasaulio bankų „paslaugos“

        TJN ataskaitoje nurodytos piniginės sumos priklauso maždaug 10 milijonui fizinių asmenų, kurie turi ofšorines sąskaitas tiesiogiai arba per juridinius asmenis. Vidutiniškai gaunama nuo 2 iki 3 mln. dolerių skaičiuojant vienam žmogui. 47% lėšų priklausė tiesiogiai fiziniams asmenims, 53% - juridiniams asmenims.

       Pagal TJN vertinimus, beveik pusė iš  21 trln. dolerių (tiksliau: 9,8 trln. dolerių), priklauso 92 tūkstančiams turtingiausių žmonių (t.y. apie 1 procentas visų fizinių asmenų, turinčių lėšų ofšoruose). Toje turtingiausių žmonių grupėje vienam žmogui vidutiniškai tenka daugiau kaip 100 mln. dolerių lėšų, esančių ofšorinių bankų sąskaitose.

       Patalpinti lėšas ofšorinėje jurisdukcijoje fiziniams asmenims padeda ir tarpininkavimo paslaugas teikia bankai, kiti finansų tarpininkai ir konsultantai. Kaip pastebi Džeimsas Henris, šešėlinius pinigus perkėlinėti po visą pasaulį finansų elitui padeda oficialios struktūros, „darbščių profesionalių padėjėjų iš privačios bankinio aptarnavimo, juridinių, buhalterinių ir investicinių paslaugų sferos spiečius“. Tokio pobūdžio „delikačių“ paslaugų teikimui daugelis stambių bankų dar praėjusio amžiaus pabaigoje sukūrė padalinius, kurie gavo pavadinimą private banking. Stambiausiais bankais private banking paslaugų sferoje įvardijami Šveicarijos UBS, „Credit Suisse“ ir Amerikos „Goldman Sachs“. Tikriausiai šiandien negalima surasti nė vieno transnacionalinio banko, kuris nedirbtų su ofšorų klientais arba savo klientams nesuteiktų ofšorinių paslaugų.  Pagal kai kuriuos vertinimus, ofšorams tenka 14–17% tarpvalstybinių finansinių aktyvų ir pasaulio bankų įsipareigojimų (5).

       TJN išskiria penkiasdešimt pagrindinių pasaulio bankų, kurie užsiima ofšoriniu verslu. Dalyvaujant top-50, TJN vertinimais,  ofšoruose padėta apie 12 trln. dolerių, t.y. maždaug pusė visų ofšorų piniginių lėšų. 2005 metais šis rodiklis buvo 5,4 trln. dolerių; taigi, per penkerius metus jis padidėjo daugiau negu du kartus. Pirmas dvi eilutes top–50 sąraše(2010 m.) užėmė Šveicarijos bankai UBS ir „Credit Suisse“. Tolesnės trys vietos priklausė tokiems pasaulyje žinomiems Europos bankams, kaip HSBC, „Deutsche Bank“, „BNP Paribas“. Toliau eina Volstrito bankai: „JPMorgan Chase“, „Bank of America“, „Morgan Stanley“, „Wells Fargo“ ir „Goldman Sachs“. Bankams, įeinantiems į top-10, teko maždaug 6 trln. dolerių, įdėtų ofšorinėse sąskaitose (t.y. 50% nuo bendros top-50 sumos).

                                          Iš kur ateina lėšos į ofšorus?

       Reikšmingas dalies didelių piniginių lėšų perkėlimas į ofšorus vyksta iš pasaulio finansų centrų – Niujorko, Londono, Ciuricho, Honkongo, Tokijo. Ypač aktyviai ofšorais naudojasi anglosaksų ekonomikos modelio valstybės, t.y. JAV ir Didžioji Britanija. Iš 100 Didžiosios Britanijos kompanijų, turinčių didžiausią kapitalizaciją, kurios įtrauktos į Londono akcijų biržos listingą, tik 2 nenaudoja ofšorų paslaugų. Likusios turi daugiau kaip 8000 dukterinių įstaigų ofšorų jurisdikcijose visame pasaulyje. Gernsio, Džersio teritorijos ir Meno sala jau keletą amžių yra Didžiosios Britanijos ofšorinėmis zonomis. Amerikos TNK yra aktyviausios (po Anglijos įmonių) ofšorų paslaugų naudotojomis. Iš šimto Amerikos stambiausių korporacijų, kurių akcijomis prekiaujama biržoje, 83 korporacijos turi dukterines kompanijas ofšorinėse zonose.

       Lėšos į ofšorus taip pat teka iš valstybių, kurios dideliais kiekiais eksportuoja žaliavas ir gatavus gaminius. Pirmiausia iš naftos gavybos valstybių. Pagal TJN tyrimą, per 1970-2010 m. buvo išvežta (mlrd. dolerių): iš Kuveito - 496; iš Saudo Arabijos - 308;  iš Nigerijos  - 306. Pagal ofšorinius rezultatus viena iš pasaulio lyderių yra Rusija: per 1990-2010 m. iš šalies į ofšorus buvo išvežta 798 mlrd. dolerių (vidutiniškai per metus gaunama beveik po 40 mlrd. dolerių). TJN vertinimai beveik sutampa su Rusijos Federacijos Centrinio banko oficialiais duomenimis. 2010 metais grynas privataus kapitalo ištekėjimas iš Rusijos buvo 34,4 mlrd. dolerių, 2011 m. - 80,5 mlrd. dolerių, o 2012 metais, pagal prognozes, jis gali viršyti 100 mlrd. dolerių. Jau minėtas TJN tyrimo vadovas Džeimsas Henris mano, kad didelė dalis lėšų iš Rusijos buvo išvežtos esant valstybės turto privatizacijos bangai.

       Pagal į ofšorus išsiųstų aktyvų sumą Rusiją pralenkė tik Kinija - 1,2 trln. dolerių. Tiesa, Kinijos duomenys pateikiami už 40 metų, nuo 1970 metų, o Rusijos – tik už paskutinius 20 metų. Taigi pagal privataus kapitalo išbėgimo į ofšorus vidutinius metinius rodiklius Rusija yra neginčytina lydere tarp valstybių, kurios yra už „auksinio milijardo“ gyvenimo zonos. Po Rusijos seka (1970-2010 m. laikotarpis, mlrd. dolerių): Korėja - 779; Brazilija – 520; Kuveitas – 496. Minimalaus suminių lėšų ofšorų bankų sąskaitose vertinimo atžvilgiu, lėšos, atėjusios iš Rusijos, sudaro 4%.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(3) Yra atskiri ofšorinių struktūrų finansinių ir nefinansinių aktyvų vertinimai, kuriuos atliko kitos organizacijos. Pavyzdžiui, pagal „Boston Consulting Group“ (BCG) duomenis, ofšorų bankai praėjusio dešimtmečio pabaigoje valdė 7 trln. dolerių dydžio kapitalą, o pagal Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (TEBIPO) vertinimus, -11,5 trln. dolerių. (Elena Snežko „Kova su ofšorais aktyvi išsivysčiusiose valstybėse, bet naudinga besivystančioms šalims“).

(4) The Price of Offshore Revisited, Tax Justice Network, July 2012.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

                 Problemos, kurias pagimdo pasaulio ekonomikos ofšorizavimas

      Pagal TJN ataskaitos vertinimus, nuo 1970 iki 2010 metų iš besivystančių ekonomikų (iš viso 139 valstybės) išėjo nuo 7,3 iki 9,3 trln. dolerių (skaičiuojant metams vidutiniškai gaunama apie 200 mlrd. dolerių). Įvertinus palūkanas ir kitų rūšių pajamas šių kapitalų dydis jau žymiai viršijo 15 trilijonų dolerių (pagal konservatyviškiausią vertinimą). Jeigu šie pinigai nebūtų perkelti į ofšorus, vargingos valstybės jau būtų galėjusios sumokėti užsienio skolas ir labai paspartinti savo vystymąsi. Jeigu paimtumėme neįvertintą visų besivystančių šalių ofšorinį kapitalą, kurios pagal tradicinius skaičiavimus 2010 metų pabaigoje turėjo bendrą 4,1 trln. dolerių užsienio skolą, tai pasirodys, kad jų skola yra maždaug minus 11 trln. dolerių, tai yra iš esmės šios valstybės iš tikrųjų yra kreditorėmis, o ne skolininkėmis. Kitaip tariant, neturtingų besivystančių šalių gyventojai (85% pasaulio gyventojų) galėtų gyventi kitaip, jeigu pinigai liktų jų ekonomikų viduje. Bet, kaip pažymima ataskaitoje, išvežtas turtas priklauso nedidelei turtingų žmonių grupei, kai tuo tarpu valstybės skolos gula ant visų piliečių pečių. Ekspertai rašo, kad jeigu paslėpta 21-32 trln. dolerių suma duotų kuklias 3% metines pajamas ir šios pajamos būtų apmokestintos 30% mokesčiu, tai ofšorų turtas duotų 190-280 mlrd. dolerių pelną jau pirmais metais. Tai maždaug du kartus daugiau negu ekonomiškai išsivysčiusios valstybės (TEBIPO (angl. OECD) narės) skiria šalių, esančių už „auksinio milijardo“ gyvenimo zonos, materialinei paramai ir vystymui.

       Negaunamos pajamos iš mokesčių yra didžiulės, jos „pakankamos norint žymiai pagerinti daugelio šalių finansinę padėtį, ypač besivystančių“, pastebi Džeimsas Henris. Tačiau, pasak tyrimo vadovo, šioje naujienoje yra ir teigiamas aspektas: pasaulis rado „juodą skylę“, į kurią išteka finansai, ir įvertino šio ofšoruose paslėpto „lobio“ dydžius.

       Ofšorinio pobūdžio pasaulio ekonomikoje sustiprėjimas sukuria rimtas ekonomikos ir socialines problemas ir, mažiausiai tris pagrindines galima iškart įvardinti:

       1. Maži mokesčiai ofšorinėse zonose kenkia valstybių, kurių rezidentai naudojasi ofšorų paslaugomis, fiskalinei bazei. Pagal pačius konservatyviausius vertinimus, kiekvienais metais visų pasaulio valstybių biudžetai praranda ne mažiau kaip 3 trilijonus dolerių, kurie nuslepiami ofšoruose.

       2. Anoniminių operacijų vykdymas – sąlyga nelegalaus pelno plovimui ir pasaulio terorizmo finansavimui per ofšorus. Ofšorai sudaro palankias sąlygas organizuotų ekonominių nusikaltimų, ypač tarpvalstybinių, augimui.

       3. Dėl silpno finansinių operacijų reguliavimo ofšoruose padidėja nekontroliuojamų, taip vadinamų karštų pinigų, srautų rizika, tai destabilizuoja pasaulio finansų sistemą.

                     Barako Obamos administracija: „kryžiaus žygis“ prieš ofšorus

       Nuo tam tikro meto (nuo mūsų amžiaus nulinių metų) pasaulyje prasidėjo kova su ofšorais, kai JAV ir Europos valstybės staiga aptiko, kad praranda reikšmingas mokesčių sumas. Pagal oficialius vertinimus, JAV iždas kasmet netekdavo mažiausiai 100 mlrd. dolerių dėl to, kad Amerikos mokesčių mokėtojai naudoja ofšorines schemas. Ypač daug energijos kovai su ofšorais skyrė Barako Obamos administracija. Dar prieš finansų krizės kilimą, JAV prasidėjo įstatymo projekto „Dėl kelio užkirtimo piktnaudžiavimams mokesčių rojais“ rengimas (1); Obama pratęsė įstatymo stūmimą JAV Kongrese. Reikšmingiausiomis įstatyme buvo šios nuostatos: 1) griežtesnių reikalavimų JAV mokesčių mokėtojams, naudojantiems ofšorų jurisdikcijas, nustatymas; 2) JAV Iždui įgaliojimų suteikimas vykdyti specialias priemones prieš užsienio jurisdikcijas ir finansų institutus, kurie kliudo mokesčių surinkimui; 3) ofšorinių trastų, kurie naudojami nekilnojamo turto, meno dirbinių ir juvelyrinių papuošalų JAV asmenims įgijimui, apmokestinimas, ir asmenų, faktiškai gaunančių ofšorinių trastų aktyvus, pripažinimas beneficiarijais; 4) baudos padidinimas asmenims, kurie naudojasi mokesčių slėptuvėmis, iki 150 % nuo jų iš tokios veiklos gautų pajamų.  

       Staigus valstybės skolos ir federalinio biudžeto deficitų augimas JAV po to, kai valstybė įėjo į finansų krizę, JAV valdžią privertė padaryti garsų pareiškimą apie savo planus „išsiaiškinti“ su atskirais ofšorais. Ypač energingus pareiškimus šiuo klausimu darė Barakas Obama. Jo taikinyje atsidūrė Kaimanų salos – JAV kapitalo mėgstamiausia vieta. Dukterines firmas ten turi tokie JAV ir pasaulio verslo gigantai, kaip „Coca-Cola“, „Procter & Gamble“, „General Motors“, „Intel“, „FedEx“, „Sprint“ ir kt. Finansų pasaulyje paplitęs pajuokavimas: žinomiausiu pasaulyje finansų pastatu yra ne Niujorko ar Londono akcijų biržos, o Aglend Hausas, kuklus penkių aukštų biuro pastatas Didžiajame Kaimane, daugelio tūkstančių salose registruotų kompanijų juridinis adresas. „Kaimanų salose yra pastatas, kuriame įsikūrę 12 tūkst. JAV korporacijų, -  2008 metų sausio 5 d. Mančesteryje, Naujojo Hampšyro valstijoje, pareiškė Barakas Obama. – Tai arba erdviausias pastatas pasaulyje, arba didžiausias sukčiavimas pasaulyje. Ir mes išsiaiškinsime, kas tai yra“. Tačiau, nepaisant tuometinio kandidato į JAV prezidentus ryžtingumo, kuris, beje, atėjus jam į valdžią nesusvyravo, dėl Agland Hauso įtakingiausias planetoje žmogus taip ir nesugebėjo išsiaiškinti (2).

       Rimčiausiu praktiniu žingsniu kovoje su ofšorais galima įvardinti 2011 metų gegužės mėnesį JAV priimtą Aktą dėl mokesčių disciplinos, kuris susijęs su užsienio sąskaitų naudojimu. 2012 metų vasario mėnesį su Prancūzija, Italija, Vokietija, Didžiąja Britanija ir Ispanija buvo sudarytos Sutartys dėl šio teisės akto bendro įgyvendinimo. Pagal šią sutartį nacionalinės mokesčių tarnybos turi teisę tarpusavyje keistis informacija ir pateikti ataskaitas. Bet labiausiai iš šio įstatymo laimi Jungtinės Valstijos. Šis aktas numato, kad kitų valstybių bankai ir finansų institutai turi tapti savanoriškais JAV mokesčių tarnybos agentais. Jie turi pranešti apie įtartinas (JAV mokesčių interesų požiūriu) sąskaitas ir fizinių ir juridinių asmenų, turinčių amerikietišką kilmę, operacijas. Jei kitų valstybių bankai ir finansų institutai bus pastebėti, kaip nenorintys „bendradarbiauti“ su JAV mokesčių tarnyba, tai tokių institutų atžvilgiu JAV gali taikyti atitinkamas sankcijas. Nesunku pastebėti, kad po kovos su ofšorais ir mokesčių piktnaudžiavimais priedanga JAV valdžios institucijos nori į savo tiesioginę (administracinę) finansų kontrolę įtraukti kitas valstybes. 

                              Kova su ofšorais ir naujomis finansų schemomis

       Dabar dėl turto savininko depersonalizacijos reikia naudoti ne vieną ofšorą, o ofšorų grandinę, tarp kurių būtinai yra teritorija, kurioje registruoja kompanijas su nominaliais direktoriais ir savininkais, o realūs savininkai nefigūruoja nė viename dokumente. Juos pradėjo vadinti beneficiarijais (realiais naudos gavėjais). Tokią schemą naudoja, pavyzdžiui, korumpuoti valdininkai, organizuotų nusikalstamų grupuočių lyderiai.

       Šiandien įvairiuose oficialiuose dokumentuose (pavyzdžiui, oficialiuose tinklalapiuose) figūruoja nominalių akcijų turėtojų pavadinimai, tarp kurių yra stambiausi pasaulio bankai, teikiantys private banking paslaugas. Tačiau nominalūs turėtojai neatskleidžia, kas yra tikrieji akcijų turėtojai, - tokią informaciją galima gauti tik pagal teismo paklausimą. Tai yra patogi forma paslėpti savo nuosavybę asmenims, nenorintiems „viešintis“.

       Toli pavyzdžių ieškoti nereikia. Paimkime Rusijos akcines bendroves. 97% AB „Lukoil“ akcijų turėtojų yra nominalūs. Trys ketvirčius akcijų nominaliai laiko Olandijos „ING Bank“ („Eurazija“), likusios yra pas Rusijos nominalius laikytojus. Fiziniams asmenims oficialiai priklauso 3% akcijų, nors manoma, kad stambiausias „Lukoil“ akcijų paketas priklauso jo menedžeriams – Vagitui Alekperovui (21%) ir Leonidui Fedunui (9%). Tačiau šios informacijos patikrinti neįmanoma.  

       Pagal nesenus pranešimus, 27% valstybinio „Gazprom“ akcijų taip pat turi nominalūs turėtojai. Daugiau kaip 50% KMK „Norilskij nikel“ akcijų turi užsienio nominalūs turėtojai arba yra ofšoruose. „Rusal“ nominaliems akcininkams priklauso 25% akcijų, o visa kompanija kontroliuojama iš ofšoro (3).

       Pasaulio stambiausi bankai, juridinės firmos ir net atskiri fiziniai asmenys faktiškai ėmėsi funkcijos nuslėpti galutinius akcininkus ir beneficiarijus, kurią anksčiau vykdė ofšorinės jurisdikcijos. Todėl Vakarų valstybių akcijų prieš ofšorus, kaip „infomaciniu požiūriu neskaidrias zonas“, rezultatai pasirodė esantys labai menki.  

 Kova su ofšorais, kaip finansinių grupių pasaulio įtakų sferų perdalijimo priemonė

       Prisdengiant atskirų Vakarų valstybių valdžios institucijų kova su ofšorais, Vakarų bankai vykdo savo įtakų sferų perdalijimą. Ryškiausias paskutinio laikmečio pavyzdys – JAV ir Didžiosios Britanijos valdžios institucijų spaudimas Šveicarijai. Prisidengiant kova su ofšorais vyksta trečio pagal reikšmingumą tarptautinio finansų centro naikinimas. 2011 m. Bernas buvo priverstas sudaryti sutartis su Jungtinėmis Valstijomis, Didžiąja Britanija ir Prancūzija, kuriomis siekiama visapusiškai padėti šių trijų valstybių valdžioms sužinoti informaciją apie jų piliečių, kurie yra Šveicarijos bankų klientais, mokesčių nemokėjimą. Dėl to prasidėjo masinis kapitalų išėjimas iš Šveicarijos. Kur? Į tėvonijas, kurias kontroliuoja amerikiečių ir britų bankai. Pirmiausia, į Bahamų salas ir Didžiosios Britanijos Mergelių salas, kurios priklauso tos pačios Didžiosios Britanijos jurisdikcijai (šios teritorijos formaliai nepriklausomos, o realiai yra „Didžiosios Britanijos užjūrio teritorijomis“, kurioms vadovauja monarchas – Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II, kuri į šias žemes skiria gubernatorius). Dalis kapitalų persikėlė į patikimus bankus, veikiančius JAV ir Didžiosios Britanijos teritorijoje.

       Tačiau tai dar ne viskas. Šveicarijos bankams teko pakrapštyti kišenę. 2011 m. rugpjūčio mėnesį Šveicarija oficialiai Didžiajai Britanijai sumokėjo daugiau kaip 600 milijonų dolerių jos piliečių nuslėptų mokesčių, kurie savo kapitalus laikė Šveicarijos bankų depozituose. Nuo 2012 m. sausio JAV Teisingumo departamentas vykdo tyrimą 11 Šveicarijos bankų atžvilgiu, įskaitant „Wegelin“, „Credit Suisse“ ir „Julius Baer“, dėl jų padėjimo „JAV piliečiams nemokėti mokesčių“. Jau 2012 m. pradžioje vienas iš seniausių Šveicarijos bankų „Wegelin” savo verslą pardavė dėl prasidėjusio tyrimo. Neatmestina, kad Šveicarijos bankams teks įnešti nemažas sumas į JAV iždą, kaip kompensaciją už jų JAV klientų nesumokėtus mokesčius.

                                 Kova su ofšorais: bausti negalima pasigailėti

       Paskutinės finansų krizės metu prie kovos su ofšorais prisijungė visos pagrindinės Vakarų valstybės ir daugelis žinomų politikų. Net Romos Popiežius Benediktas XVI pareiškė, kad „iš finansinių ofšorų atima savo palaiminimą“. Popiežiaus „Teisingumo ir laisvės tarybos“ oficialiame dokumente, paskelbtame pagal Tarptautinės konferencijos dėl vystymosi finansavimo Dohoje (2008 m. lapkričio 29 d.- gruodžio 2 d.) rezultatus, pažymima, kad ofšorinės rinkos susijusios su nelegaliais pelnais. Ofšorai vykdė neprotingą finansų politiką, kuri galiausiai atvedė prie dabartinės finansų krizės. Suteikdami galimybes paslėpti mokesčius, jie išprovokavo didžiulius kapitalų ištekėjimus, padarė didžiulę žalą neturtingoms valstybėms ir todėl privalo būti uždaryti (4).

       Tačiau pasibaigus finansų krizės pirmai fazei Vakarų antiofšorinis užsidegimas pradėjo slugti. Atskirų Vakarų valstybių reali politika ofšorų atžvilgiu yra labai prieštaringa. Iš vienos pusės, jos skatina išsaugojimą (ir net plėtimą) tų ofšorinių teritorijų, kurios užtikrina kapitalo pritekėjimą iš viso pasaulio į jų valstybių bankų sąskaitas. Iš kitos pusės, jos bando užkirsti kelią kapitalo ištekėjimui į ofšorus iš jų teritorijų, tai diktuoja fiskalinio pobūdžio sumetimai.

       B.Obamos administracijos praktiniai žingsniai kovoje su Karibų baseino ofšorais, apie kuriuos sakėme aukščiau, kol kas davė labai nereikšmingą efektą. Taip pat su savo ofšorais žadėjo „išsiaiškinti“ Europos valstybės (su Šveicarija, Liuksemburgu) ir Kinija (su Honkongu). Po 2008 metų krizės pradžios G20 lyderiai, svarstydami kovos su krize priemones, ne kartą žadėjo uždaryti mokesčių rojus. 2010 m. padaryti pakeitimai TEBIPO konvencijoje dėl mokesčių, kurie sugriežtino nuostatas dėl informacijos atskleidimo. Nuo 2010 m. pasirašyta daugiau kaip 600 sutarčių dėl pasikeitimo informacija, kurios be visa kito labai apriboja bankų paslaptį. Tačiau pasiekimai buvo labai kuklūs.

       Dėmesio verta Vokietijos valdžios institucijų praktikuojama kovos priemonė kovojant su kapitalų slėpimu Europos ofšorinėse zonose – federalinių ir žemės vyriausybių įsigijimas nelegalių diskų su informacija apie sąskaitas atitinkamuose bankuose. Ši priemonė pasirodė esanti labai veiksminga, nors ir daugelio valstybių veikėjų ir politikų Europoje kritikuojama, kaip „ne visai etiškai švari“. Tačiau šiandien Vokietijos valdžios institucijoms, kai Europoje prasidėjo skolos krizė ir Vokietijos ekonomika išgyvena dideles perkrovas, jau nerūpi „etinis švarumas“.

       Tikriausiai antiofšoriniai teisės aktai yra reikalinga, bet nepakankama kovos su ofšorais sąlyga. Italija šioje srityje turi gerus įstatymus, bet pagal „šešėlinės“ ekonomikos dalį bendrame vidaus produkte (BVP), o taip pat pagal nelegalaus kapitalo išvežimo dydį tarp Vakarų Europos valstybių lieka lydere. Tuo pačiu metu Šiaurės Europos valstybių teritorijoje, kurioje mokesčių tarifas pakankamai aukštas, „juodų“ ir „pilkų“ ofšorinių schemų naudojimas yra minimalus. Norvegijoje mokestis už pelną iš naftos ir dujų gavybos siekia 80%, bet užsienio naftos kompanijos vis tiek domisi šia valstybe dėl to, kad joje praktiškai  visai nėra korupcijos, dėl efektyvios valstybės paramos stambiems projektams ir aiškių, nesikeičiančių ir skaidrių sąlygų.    

       Apskritai kova prieš ofšorus nukreipta ne į tai, kad sunaikinti ofšorų institutą, o į tai, kad ją panaudoti atskirų dalyvių pozicijų sustiprinimui konkurencinėje kovoje. Viename iš paskutinių ofšorų tyrimų pažymima: „Karas su ofšorais – labai keistas karas. Jį vesti, tai yra tas pats, kaip kovoti su savo dešine ranka. Juk ofšorai yra vienas iš pagrindinių pasaulio finansų akmenų. Išimk juos – ir sugrius visa konstrukcija... Kodėl karas su ofšorais netapo totaliu? Kam Londonui tiek ofšorų? Kodėl JAV pašonėje gyvenimu džiaugiasi Karibai? Todėl, kad ofšorai puikus būdas rinkti svetimus pinigus. Šalin savus, išvežančius kapitalus, bet svetimi užeikite, džiaugsimės jumis. Ofšorai surenka viso pasaulio pinigus, todėl niekas neatmeta ofšorų teisės egzistuoti (5).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(1) Bill S. 681 ‘Stop Tax Haven Abuse Act’.
(4) Der Spiegel. 2008. Dez. 9
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Valentin‘as Katasonov‘as, 2013-02-23

Šaltinis: Fondsk

 

Susiję:

Latvija pateks į Europos pagrindinių ofšorų klubą 

Komentarai

After having a brought the

After having a brought the first [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] basketball, a garage at this match: each other presented a perfect diamond entrance, teammate Steve Blake flew to follow up, left the clippers safeguard darren collison (microblogging) the length between two steps powering their closely, Danny granger would be the only defender in tow line. This is the car port superior court intuition and knowning that embodies: his shot variety. He seems to understand the defensive player with the ideas, can predict their own next move, then strike before hand. "When other people are doing gesture, garage inside judgment, and the sport, this is Stephen is the better place, in this respect your league may be first rate. Find field space, know in which the defense space will come about, it is the key with the art of his photographs. Because no matter precisely how good your shots, additional exquisite technology, no place is useless. "ESPN's Mark thorpe, once wrote inside his article.

Garage with great care [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] observing the defense, he likewise have reason to be therefore cautious. Before this, the warriors have skipped 12 goals in 13 shots before, is now 33 for you to 37 behind the clippers, disturbed with the right leg muscle anxiety of garage after just one of 4. For storage himself, this ball is important: before a season, he hit an archive in NBA history having 272 grains of about three points, if again set up three points today, his three points shock as to hit number will exceed 200 mark. So that library can become the sixth in a row has at least two season hit 2 hundred grains of three people, at the same time, still can have 3 points to continuous hit game streak continue to 54 games - it's going to be the warriors team record record.

"I like everything [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] related to the shooting, " garage once said in a interview, "but with the highest especially in perfect palm posture. When your body is in good rhythm, from standing in the feet and incapacitated, his hands to complete a shot, all series of joint actions is going to be calm and smooth, similar to waves. It's a fantastic feeling. ".

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Nike CR7[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]kyrie shoes[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.lebron-14.us]nike lebron 14[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.airforce-1.us]nike air force 1[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.kevindurantjersey.us.com]kevin durant jersey[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron James Shoes[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14 shoes[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]adidas ultra boost uncaged[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]curry shoes[/url] [url=http://www.ultraboost-3.com]ultra boost 3.0[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4 shoes[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.pumafenty.us.com]puma fenty[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]porsche design shoes[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Nike CR7 Cleats[/url] [url=http://www.curryshoes.us]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Football Cleats[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram shoes[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike vapormax[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno running shoes[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd shoes[/url] [url=http://www.kyrie3.com]kyire 3[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.pumafentyslides.us]puma fenty slides[/url] [url=http://www.pgshoes.com]paul george shoes[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie2.us]kyrie 2[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.lebron15.us.com]lebron 15[/url] [url=http://www.airjordan32.us]jordan 32[/url] [url=http://www.kobe--shoes.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]curry shoes[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt runner[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]adidas ultra boost[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]ultra boost 4.0[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.nikezoomvaporfly.us.com]nike zoom vaporfly[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy outlet[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url]

"I got employed to my

"I got employed to my evaluation, " curry remembered,[url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] "people said I seemed to be too short, don't engage in college basketball, then to the same reason that Could not play in the NBA. People do not think I can play protect, then said I am an excellent pure point guard, until October of a year ago, I also found how the general manager of funny in my opinion as the league next good shooting guard. I've not yet fully play their full potential, so i set a higher regular to himself, committed to continuously improve to get more outstanding. "

"We've never met a person with [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] him so great shooting in all directions, " warriors coach level Jackson said, "and throw, stop and go empty-handed, find hand, step back, calf, in the face involving two double forced to help......, any thought of taking pictures mode, you can see he could be astonishingly. We have by no means seen anyone can achieve this level, his Steve Nash (microblogging) played a top level, the two-time MVP honor, shooting is incredible, but additionally it is a level. And the other like reggie miller, Chris mullin, such while dell and I played together - Ellis, dell : Arsenal, they are almost all fantastic striker, but they will didn't garage so thorough, this guy is zero limit. "

Timer and dance, 6 minutes [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] and 30 seconds, Davis has been doing everything we can to nearby the garage, but still late step. Garage again to try and do a beautiful jumper - it isn't strictly jumper, his toe will be out of your ground, under the condition of the body is still soaring, use forefinger and middle finger touch to perform the hand. Treasury human body slightly back. This not only makes his moves difficult to block, as well as between ball and floor for an additional 10 degrees Position. NBA players to period takes 0. 6 seconds on average, the garage from arranging action to dial the actual ball moves, it just takes 0. 4 just a few seconds. Fast to make up for that deficiency of the car port height, the ball well stay away from the opponent blocking fly toward the basket in the operation, the look of garage is usually along with them. His arm still moves in the event the posture, and of the teammates has begun for you to pose three gestures...

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikecr7.com]Nike CR7 Cleats[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.airjordan32.us]jordan 32[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.curry-5.us.com]curry 5[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving basketball shoes[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.airforce-1.us]air force 1[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]Nike lebron soldier 11[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.curryshoes.us]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie shoes 3[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas porsche design shoes[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]harden vol 2[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Soccer Cleats[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram fivefingers[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost[/url] [url=http://www.lebron15.us.com]lebron 15[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron James Shoes[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11 shoes[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]curry shoes[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers velvet[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.adidaszxflux.us.com]adidas zx flux[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock sandals[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]ultra boost adidas[/url] [url=http://www.kyrie2.us]kyrie 2[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike vapormax[/url] [url=http://www.ultraboost-3.com]ultra boost 3.0[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]kyrie 4 shoes[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]nike air max 270[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.airmax270.us]nike air max 270[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd runner[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Nike CR7 Football Boots[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]nike kobe shoes[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno running shoes[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url]

Throw three points isn't the

Throw three points isn't the whole garage every day work, and don't overlook, Stephen curry is this team in assists in addition to steals, he averaged 6. 7 assists inside the regular season, 14 from the league and the playoffs [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] is averaging 9. 3 assists since the league the first! Let's imagine a picture, 40 minutes per game within the Treasury, attack launched lots of times, there are always a number of ball he wasn't inside the outside, but the basketball inside, attracted a double... What will happen and then? There was a man he'll tell you the solution, [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] he called clay - Thompson, from the glowing state warriors, he made there is much surprise 211 3-pointers, finished third within the league, and that 211 3-pointers, 68 hails from the assists of Stephen curry.

12-13 season to contrast the car port and ray Allen with '05 -' 06 : Allen into 269 3-pointers, and he's the Seattle supersonics. Of which year, Allen's 269 regarding 653 three-point shots, chance 41. 2%, as Stephen -- 272 of 600 photographs in his Arsenal, often 45. 3%; That 12 months, Alan ball attack generate 3 ratio is less than a quarter, compared with 38. 6% in database; That year, Allen's assists the number 3. 7, less as opposed to Treasury for three aids. So the outline, the image of your alternative 3-pointers hand straight down the garage outline: he besides completed the sharpshooter track record, his teammates for his or her creation of free-throw options into; He will also look for opportunities simultaneously, through the ball breakthrough, stopped for no helps 3-pointer of shots. In addition, he also can complete assists, "create" another glass pitcher - clay - Thompson! Besides can catch vote, may also urgent stopped, can build more opportunities to other folks, this star, unique! I'm [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] afraid, just use "striker" two words have been unable to define Stephen curry, should also be in with a "great" rhetoric.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.lebron15.us.com]lebron 15[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5 shoes[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11 shoes[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.nikezoomvaporfly.us.com]nike zoom vaporfly[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt runner[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]pegasus 35[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]adidas ultra boost[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]james harden vol 2[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]nike kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd runner[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]kobe shoes[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Cristiano Ronaldo CR7[/url] [url=http://www.curryshoes.us]curry shoes[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Football Cleats[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]ultra boost adidas[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]curry shoes[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us.com]curry 5[/url] [url=http://www.adidaszxflux.us.com]adidas zx flux[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]Nike lebron soldier 11[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie shoes 3[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron shoes[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]air max 270[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram fivefingers[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.nikehyperdunk.us.com]nike hyperdunk[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]nike kyrie shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5 shoes[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.airmax270.us]air max 270[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.ultraboost-3.com]ultra boost 3.0[/url]

Garage within the stephen

Garage within the stephen curry shoes second dribbling is toward the switch on the left side in the body without any slowdown, the footsteps choiceness and fast, soon arrived at the position you intend to go. Unlike most pitcher like center of gravity down, then struggled to jump to finish, the garage action a lot more concise. Don't waste any time and effort, just jump off the ground, slightly triggered his capturing action instantly. "He is not only probably the most pure great scorer, he even gave shot two words for making the definition, the full shooting art played some sort of revolutionary role. "The bobcats brain scout work Adam : Mr Libby said Treasury.

Counter-top frames in 6 min's and 31 seconds, garage from his chest slightly next point position held up the ball, the index finger and middle finger instinct to uncover gaps in the rubberized ball center. His wrist gently lifted back, remaining his palm the basketball, but still control among his fingers. His right arm into all the joints is close to 90 degree Angle, through the shoulder to the shoulder, from the elbow for the wrist, from wrist to consider, as if a bistro waiter in carrying a tray.

Glen Davis clippers, 289 - pound in the front, curry shoes need to speed up their action in the Treasury, since the childhood to lay an excellent foundation for complete to garage in different state, the right arm and shooting is able to keep perfect posture and strength. And in addition to perfect hand movements, garage has a precise shot needed a different factor: enough deep muscles memory. Shooting touch seriously isn't a proper adjective, any player, able to throw an excellent shooting there is nevertheless one secret to all - 7 days a week, year after year train, until a set regarding complex dynamic chain implanted into your muscles. Garage never resist like monks meditate boring exercise, it also helped while he graduated from high school, eventually grow into some other leading little-known Davidson college NCAA elite last eight.

"Game changing, there is no time to kd shoes you approach your own shooting motion is correct, " curry explained, "you can only depend on their daily at it ground building muscle memory space, hit and believe we can. We're so plenty of practice in training, to be able to the game, you can depend on instinct to react. But if it is not correctly, the game will really feel very strange. ".

Tag: kyrie irving shoes adidas boost adidas yeezy outlet kyrie irving jersey nike air more uptempo kyrie 4 nike air presto kyrie 4 adidas iniki kyrie irving shoes air force 1 kyrie 1 nike vapormax nike hyperdunk lebron 14 shoes ultra boost 3.0 puma suede hand spinner yeezy boost lebron james shoes curry shoes nike air max 97 lebron james shoes michael jordan shoes nike epic react kyrie 5 kyrie 4 halloween kyrie 3 kyrie 4 confetti john wall shoes nike kyrie shoes kobe 10 kyrie 2 lebron 14 shoes lebron 15 curry 5 lebron soldier 11 puma rihanna creepers nike free air max 90 Nike Football Cleats kobe bryant jersey Lebron soldier 11 kyrie 3 puma fenty slides stephen curry jersey curry 4 adidas soccer cleats kd 11 shoes ultra boost shoes kyrie 2 shoes kyrie 4 halloween kyrie 4 curry 5 air max 270 Lebron James Shoes kyrie irving jersey adidas ultra boost uncaged nike epic react adidas crazy explosive adidas nmd shoes vibram lebron soldier 10 kd shoes nike zoom vaporfly elite air jordan shoes kyire 3 adidas shoes curry 5 shoes james harden vol 2 vans sk8 hi kyrie irving shoes stephen curry shoes nike pg 2 adidas ultra boost 4 calvin klein adidas deerupt nike sock racer kd shoes kyrie irving shoes jordan retro kobe 11 nike mercurial pegasus 35 birkenstock shoes kyrie 4

As being a core point guard,

As being a core point guard, garage and other three split the difference is which he is the team recruit and organizer. In other words, he can't resemble novak on the perimeter around waiting for kevin durant shoes someone else to provide him the ball. We take novak into a comparison, everything also - reference counted for people each a 3-pointer aids objects, and to time period, after statistics, novak found shock as to hit 3-pointers, 149, 146 is a teammate's pass and reach; Three-point shots hit your second more this season Ryan - Anderson is not any exception, he hit curry shoes within 213, has 206 depends on your friend's passing.

The garage He every one of the 3-pointer this season, you will discover 105 of 3 is not sending (272), to put it differently, is to create chances, nasty sto vote. This trick within the team's star, such since flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, John, but often because another person errs, physical strength use, to the number of that time period few, and the hit ratio is not high. But obviously is definitely an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times just isn't assists quantity highest in alliance,stephen curry shoes even better than lebron James thrown in more all 3-pointers, and the shooting is in a league all five this sort of not assists free-throw shooting players on the fifth (41. 8%), equally quality and quantity. Taken together, the three points in order to thrown into space is just not an easy thing, must have the forty percent three-point shots ought to create his own photographs, this how tired! Essentially the most precious is, no issue when and where, and how to make moves, garage has a top percentage. It is no wonder which the manager of the enthusiast when Bob myers not long ago told the Associated Media said: "as long as it's garage, to have the ball is reasonable. inches.

Tag: kyrie irving shoes Nike CR7 Football Boots lebron james shoes vibram shoes asics gel kayano 23 puma suede nike epic react adidas eqt pegasus 35 kyrie 4 kyrie irving basketball shoes nike mercurial hand spinner kyrie 4 shoes kyrie 4 stephen curry shoes harden vol 2 kobe 10 kyrie 2 nike air more uptempo curry 2 adidas nmd adidas zx flux adidas deerupt vans shoes puma fenty paul george shoes nike epic react flyknit ultra boost lebron 15 nike kd 11 puma fenty slides nike air presto kevin durant jersey nike air max 97 nike air max 270 kyrie 4 confetti puma rihanna creepers lebron james shoes vans sk8 hi kd 11 kyrie irving jersey nike free stephen curry shoes ultra boost adidas calvin klein underwear Lebron Shoes air max 90 kyrie 4 lebron 14 adidas football cleats curry 5 adidas porsche design shoes nike air force 1 kyrie 4 adidas crazy explosive curry 5 shoes jordan retro curry 5 kobe shoes Nike lebron soldier 11 Cristiano Ronaldo CR7 nike zoom vaporfly adidas yeezy adidas boost kyrie 5 Lebron soldier 11 nike vapormax birkenstock sandals adidas iniki kyrie irving jersey air jordan 32 birkenstock kobe bryant shoes lebron 16 kyrie irving shoes stephen curry basketball shoes kyrie 1 stephen curry jersey michael jordan shoes curry 5 shoes lebron soldier 10 nike kyrie 3 nike sock racer kyrie shoes 3 new era caps

As being a core point guard,

As being a core point guard, garage as well as other three split the difference is which he is the team attract and organizer. In some other words, he can't resemble novak on the perimeter around expecting kevin durant shoes someone else to supply him the ball. We take novak to some comparison, everything also - reference counted for people each a 3-pointer facilitates objects, and to period, after statistics, novak found in 2010 hit 3-pointers, 149, 146 is really a teammate's pass and struck; Three-point shots hit your second more this season Ryan - Anderson isn't any exception, he hit curry shoes in 213, has 206 utilizes your friend's passing.

The garage He the many 3-pointer this season, you'll find 105 of 3 is not sending (272), in other words, is to create opportunities, nasty sto vote. This trick within the team's star, such seeing that flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, Paul, but often because another person errs, physical strength usage, to the number of times few, and the hit ratio seriously isn't high. But obviously is an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times is not assists quantity highest within alliance,stephen curry shoes even better as compared to lebron James thrown into more all 3-pointers, and also the shooting is in a new league all five these kinds of not assists free-throw shooting players on the fifth (41. 8%), both quality and quantity. Obtained together, the three points to help thrown into space is not an easy thing, must have the forty percent three-point shots must create his own shots, this how tired! Probably the most precious is, no make a difference when and where, and learning to make moves, garage has a higher percentage. It is no wonder that this manager of the enthusiast when Bob myers not long ago told the Associated Media said: "as long since it's garage, to receive the ball is reasonable. inches.

Tag: kyrie irving shoes kyrie 4 shoes kyrie 1 stephen curry jersey vans sk8 hi lebron 14 shoes puma fenty air max 270 adidas ultra boost 4 kyrie 4 kyrie shoes kyrie irving shoes Nike Pegasus 35 adidas eqt kyrie 3 lebron 16 adidas ultra boost kyire 3 adidas nmd birkenstock shoes lebron shoes ultra boost air max 90 adidas zx flux kobe shoes ultra boost 3.0 adidas boost kd shoes puma fenty slides nike zoom vaporfly elite curry 4 yeezy shoes kyrie irving jersey kyrie 4 confetti kyrie 4 curry 5 shoes kyrie 4 nike sock racer stephen curry shoes kyrie 4 halloween Nike CR7 Football Boots nike hyperdunk kyrie 3 nike free kyrie 2 shoes Nike Football Cleats nike zoom vaporfly kyrie irving jersey nike air max 270 puma suede adidas football cleats adidas deerupt runner john wall shoes Nike lebron soldier 11 hand spinner adidas crazy explosive adidas iniki lebron soldier 10 Lebron soldier 11 air jordan shoes adidas yeezy outlet air jordan 32 kobe shoes nike epic react flyknit Lebron James Shoes nike air more uptempo lebron soldier 10 lebron shoes kyrie 4 under armour shoes curry shoes kyrie 4 halloween kyrie irving shoes kevin durant shoes nike air presto puma rihanna creepers camo jordan retro michael jordan shoes kobe 11 Cristiano Ronaldo CR7 adidas yeezy kd 11 kd 11 shoes curry 5 mizuno running shoes curry 5

Finals very last season,

Finals very last season, Arsenal's performance kd shoes just isn't very ideal, although the info well, but the efficiency seriously isn't high, and his again pass error, defensive irvine was manufactured key 3 points have grown a "black spots" second, apparently, in hope that in this particular to prove himself.

Zero, after the opening, the three points in the database and didn't attack two shots, on the actual contrary, the knight about three points would hit several over there. Garage or focus on defense, he para such as lebron, Irwin, JR., has become people already, also have got successful prevention.

In moving, did well in the particular Treasury, the ball to some teammate are fed appropriately, but Mr Chu in lots of opportunity attack. 04 seconds left in the first quarter, garage dribble to the frontcourt, rhythm, but he's confident the take some steps away from the three-point line and it's necessary to make curry shoes goes, the ball! This is also the warriors in the initial 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances around the right side of the bottom again in a 3 factors!

It is worth mentioning that the opening, the garage appropriate arm was wearing the black gear, it is usually because his right elbow in the game before the old injury carries a relapse, however, with the game, he has to lift off protective devices. Gear, it seems, has affected the manage, before he took off once i feel much better.

Within against lebron James, the defense has been doing very well in the Arsenal, but after he was lebron was an adolescent knocked out, the referee provides stephen curry shoes blown the garage preventing foul, garage on the ground is various, make action for the referee said lebron shoulder.

In breakthrough, garage can also be a difficult moves, lots of people all the way up his defense, as well as lebron, but Treasury first in all sorts of dazzling dribble move Thompson, after air and rival crash cases, the hard to help score.

Tag: kyrie irving shoes kyrie irving shoes adidas boost Nike Soccer Cleats kyrie 2 shoes adidas football cleats kd 10 kyrie 4 calvin klein underwear kyrie 4 birkenstock sandals ultra boost john wall shoes vans shoes vibram puma fenty curry 5 kyrie 2 nike mercurial lebron james shoes lebron 15 nike epic react flyknit Lebron soldier 11 adidas ultra boost uncaged stephen curry shoes paul george shoes adidas crazy explosive curry 5 nike pg 2 kyrie 4 air jordan 32 lebron soldier 11 stephen curry shoes kyrie irving jersey nike kyrie 3 kyire 3 michael jordan shoes nike sock racer kevin durant jersey vans sk8 hi nike zoom vaporfly adidas deerupt mizuno running shoes birkenstock nike epic react flyknit kyrie irving shoes puma fenty kobe shoes Cristiano Ronaldo CR7 adidas ultra boost 4 curry 5 shoes curry 2 kobe 10 nike air max 270 adidas yeezy outlet kd 11 yeezy shoes puma suede yeezy boost asics gel kayano 23 nike air max 97 kyrie 4 halloween kobe 11 new era caps kobe bryant jersey lebron soldier 10 kyrie 4 halloween lebron shoes nike air presto air max 270 adidas iniki jordan retro kyrie 3 shoes Nike Pegasus 35 stephen curry jersey Lebron Shoes adidas nmd puma rihanna creepers hand spinner puma fenty slides kyrie 1 curry 5 shoes under armour shoes kd shoes kd 11 shoes kyrie irving shoes

Knight's method clearly,

Knight's method clearly, today is to help cling to garage, do not give him any possibility, and Kevin durant is always individually with defense. But garage or under heavy defensive hunt for opportunities, such as encounter stephen curry shoes low, he mobilized, make use of the other fear his circumference ability garage easily won two points.

The last 80 seconds in the first half, durant skipped shots from outside, this basket three players are usually knights, including Thompson, lebron, consequently, the Treasury rushed in to the basket from the extended position, unexpectedly the offensive rebounds within the knight encirclement! Then they points ball durant, who finished scores!

And your second half, knight to defensive strategy appears to be shaken, they don't have a lot of double again, help, curiously, JR in 1 about 1 against Arsenal, and directly put your garage was pushed towards the ground.

Sure enough, the knight defensive shaken curry shoes immediately after scoring started rising with his Arsenal, outside his 3-pointer by continuous, during that time he was given the opportunity to just like Kevin durant got chance inside the first half. After three points from the database is still reach, he this section one bomb beneath 14 points.

Today is June 1, the time kd shoes is the international children's day, it seems in the "primary school" is among the holiday today.

Small garage finish I rested a lot of the holiday to battle, he or she is still the contribution on the brilliant stroke, but also pass a 3-pointer by simply Kevin durant. The final 3 minutes, garage off ahead of schedule, because the video game had no suspense.

Tag: kyrie irving shoes kyire 3 Nike CR7 Cleats lebron james shoes curry 5 nike air max 97 lebron soldier 10 adidas soccer cleats ultra boost 3.0 nike sock racer curry 2 kyrie irving shoes kyrie 4 halloween nike kyrie shoes puma fenty curry shoes adidas iniki birkenstock sandals adidas crazy explosive kyrie 3 adidas porsche design shoes adidas ultra boost kyrie 4 puma fenty adidas boost adidas zx flux Lebron soldier 11 adidas eqt kevin durant jersey michael jordan shoes yeezy boost air force 1 lebron james shoes vibram fivefingers puma rihanna creepers kyrie shoes 3 mizuno shoes pegasus 35 kyrie 4 harden vol 2 kyrie irving jersey nike vapormax lebron 16 curry 5 shoes air max 270 new era caps kobe bryant shoes nike zoom vaporfly elite adidas deerupt curry shoes adidas ultra boost nike air presto kd shoes nike huarache kyrie 4 adidas nmd kobe 10 asics gel kayano 23 vans sk8 hi Lebron James Shoes kyrie 3 Nike Soccer Cleats birkenstock stephen curry jersey nike air more uptempo Nike CR7 Football Boots curry 5 kd shoes puma suede kyrie irving shoes kyrie irving jersey adidas yeezy nike zoom vaporfly adidas yeezy boost kd 11 lebron james shoes vans shoes under armour shoes lebron 14 nike air max 270 puma fenty slides lebron 15 nike kd 11 kobe 11 lebron soldier 10 puma fenty

Throw three points is not the

Throw three points is not the whole garage regular work, and don't forget about, Stephen curry is your team in assists along with steals, he averaged 6. 7 assists within the regular season, 14 in the league and the playoffs stephen curry shoes can be averaging 9. 3 assists for the reason that league the first! Let's imagine a photo, 40 minutes per game within the Treasury, attack launched a multitude of times, there are always many ball he wasn't in the outside, but the baseball inside, attracted a dual... What will happen next? There was a man he'll tell you the remedy, curry shoes he called clay : Thompson, from the gold state warriors, he made this year 211 3-pointers, finished third within the league, and that 211 3-pointers, 68 hails from the assists of Stephen curry.

12-13 year to contrast the car port and ray Allen within '05 -' 06 - Allen into 269 3-pointers, and he is the Seattle supersonics. Which year, Allen's 269 connected with 653 three-point shots, photo 41. 2%, as Stephen - 272 of 600 shots in his Arsenal, as high as 45. 3%; That year, Alan ball attack develop 3 ratio is lower than a quarter, compared using 38. 6% in database; That year, Allen's assists the amount 3. 7, less compared to the Treasury for three helps. So the outline, the image of your alternative 3-pointers hand down the garage outline: he not only completed the sharpshooter qualifications, his teammates for his / her creation of free-throw options into; He will also look for opportunities at the same time, through the ball state-of-the-art, stopped for no allows 3-pointer of shots. In addition, he also can pass assists, "create" another glass pitcher - clay - Thompson! Not merely can catch vote, will even urgent stopped, can create more opportunities to others, this star, unique! I am just kd shoes afraid, just use "striker" two words are already unable to define Stephen curry, also have to be in with some sort of "great" rhetoric.

Tag: kyrie irving shoes kyrie 4 confetti kyrie irving shoes calvin klein nike sock racer nike zoom vaporfly nike kobe shoes adidas deerupt adidas crazy explosive kyrie 2 adidas boost nike kd 11 nike air max 270 nike epic react flyknit vans shoes curry 5 shoes puma rihanna creepers camo john wall shoes kyrie irving shoes lebron soldier 11 nike hyperdunk yeezy shoes curry shoes adidas porsche design shoes air jordan shoes kyrie irving jersey new era caps adidas eqt adidas iniki stephen curry basketball shoes kyrie 2 shoes adidas football cleats puma fenty yeezy boost nike lebron 14 lebron soldier 10 puma fenty ultra boost 3.0 Lebron soldier 11 curry 5 hand spinner kyire 3 kyrie 1 kd shoes nike air presto nike huarache air max 270 kyrie shoes kyrie 4 nike mercurial puma fenty slides kyrie irving shoes kyrie 5 kyrie 3 kyrie 3 Nike Pegasus 35 ultra boost kobe bryant jersey nike vapormax Cristiano Ronaldo CR7 lebron 14 vibram fivefingers curry 2 stephen curry shoes nike air more uptempo curry 4 shoes adidas nmd adidas yeezy curry 5 james harden vol 2 kobe shoes kyrie irving jersey nike air max 97 puma suede vans sk8 hi Nike Soccer Cleats lebron 15 jordan retro birkenstock ultra boost 4.0 lebron shoes air jordan 32 nike free kyrie 4 nike pg 2 nike epic react

From a brought the first

From a brought the first curry shoes soccer ball, a garage at your match: each other spelled out a perfect diamond entrance, teammate Steve Blake flew to follow along with up, left the clippers defend darren collison (microblogging) the distance between two steps at the rear of their closely, Danny granger would be the only defender in tow line. This is the car port superior court intuition and knowing that embodies: his shot variety. He seems to recognize the defensive player with the ideas, can predict their next move, then strike in advance. "When other people are doing gesture, garage with judgment, and the activity, this is Stephen is the greatest place, in this respect the actual league may be first rate. Find field space, know in which the defense space will arise, it is the key of the art of his pictures. Because no matter the way good your shots, more exquisite technology, no place is useless. "ESPN's David thorpe, once wrote with his article.

Garage meticulously stephen curry shoes observing the defense, he in addition have reason to be and so cautious. Before this, the warriors have skipped 12 goals in 13 shots previously, is now 33 to be able to 37 behind the clippers, disturbed through the right leg muscle anxiety of garage after only one of 4. For storage himself, this ball is vital: before a season, he hit an increasing in NBA history together with 272 grains of a few points, if again recognized three points today, his three points there is much surprise hit number will go over 200 mark. So that library can be the sixth in a row has no less than two season hit 2 hundred grains of three gamers, at the same time period, still can have about three points to continuous hit game streak carry on and 54 games - it will be the warriors team record record.

"I like everything kd shoes associated with the shooting, " garage once said in an interview, "but with the most especially in perfect palm posture. When your body is in good rhythm, from standing in the feet on a lawn, his hands to complete a go, all series of joint actions is going to be calm and smooth, like waves. It's a wonderful feeling. ".

Tag: kyrie irving shoes asics gel kayano 23 kyrie 4 kd 11 nike vapormax lebron james shoes kyrie irving shoes kyrie 4 lebron 14 shoes Cristiano Ronaldo CR7 puma suede nike zoom vaporfly elite nike huarache adidas yeezy jordan 32 kobe bryant jersey adidas yeezy kobe 11 puma fenty adidas ultra boost 4 curry 5 calvin klein underwear nike air presto nike zoom vaporfly puma fenty nike epic react flyknit adidas nmd adidas iniki Nike CR7 mizuno shoes kyrie 4 shoes kevin durant shoes stephen curry jersey nike air max 97 kyrie 4 halloween adidas soccer cleats vans shoes birkenstock sandals curry 2 under armour shoes nike epic react flyknit james harden vol 2 kyrie 3 puma fenty air max 270 nike kyrie 3 kyrie irving shoes curry 5 kyire 3 kyrie 1 nike free kyrie irving shoes adidas crazy explosive curry 4 shoes ultra boost 3.0 adidas deerupt runner air max 90 nike air max 270 lebron soldier 10 curry 5 kyrie 2 shoes kd 11 puma rihanna creepers suede kevin durant jersey adidas yeezy boost kobe 10 kyrie 4 kyrie irving basketball shoes kyrie 5 kyrie irving jersey kobe shoes kyrie irving jersey curry shoes new era caps kyrie 3 shoes curry shoes adidas eqt lebron 15 nike sock racer adidas ultra boost uncaged vibram fivefingers stephen curry shoes nike lebron shoes michael jordan shoes john wall shoes air jordan shoes

I just found this blog and

I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You.

Hence it is better you have

Hence it is better you have to affiliated understand when setting up. It is easy to put up a lot better apply for right away.

This post is genuinely

This post is genuinely incredible. I really like this post. It is remarkable among different posts that I ve read in a long time. You shake for this alright post. I genuinely welcome it.

This post is genuinely

This post is genuinely incredible. I really like this post. It is remarkable among different posts that I ve read in a long time. You shake for this alright post. I genuinely welcome it.

Uncommon tips and clear. This

Uncommon tips and clear. This will be to a great degree supportive for me when I get a chance to start my blog.

I propose merely very good

I propose merely very good along with reputable data, consequently visualize it

This is truly my dream thanks

This is truly my dream thanks to gobrick for excellent and well work.

That is promotion deals ads

That is promotion deals ads for you to handy examine prior writing. It will be easier to write down better site like that.

It’s rare knowledgeable men

It’s rare knowledgeable men and women for this topic, but you be understood as what happens you’re referring to! Thanks

I’m getting sick and tired of

I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

I want to to thank you for

I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it.I have you bookmarked to check out new stuff you post…

That is promotion deals ads

That is promotion deals ads for you to handy examine prior writing. It will be easier to write down better site like that.

Pretty good post. I have just

Pretty good post. I have just stumbled upon your blog and enjoyed reading your blog posts very much. I am looking for new posts to get more precious info. Big thanks for the useful info.

That is promotion deals ads

That is promotion deals ads for you to handy examine prior writing. It will be easier to write down better site like that.

I really appreciate this

I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. Thanks for sharing the information keep updating, looking forward to more posts.

Thanks for sharing nice

Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative.

I really appreciate this

I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. Thanks for sharing the information keep updating, looking forward to more posts.

Thanks for sharing nice

Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative.

I exactly got what you mean,

I exactly got what you mean, thanks for posting. And, I am too much happy to find this website on the world of Google

Throw three points isn't the

Throw three points isn't the whole garage every day work, and don't overlook, Stephen curry is the team in assists and steals, he averaged 6. 7 assists inside the regular season, 14 from the league and the playoffs stephen curry shoes can be averaging 9. 3 assists for the reason that league the first! Let's imagine a picture, 40 minutes per game inside the Treasury, attack launched lots of times, there are always a few ball he wasn't inside outside, but the golf ball inside, attracted a double... What will happen next? There was a man he is able to tell you the remedy, curry shoes he called clay : Thompson, from the fantastic state warriors, he made this season 211 3-pointers, finished third within the league, and that 211 3-pointers, 68 is derived from the assists of Stephen curry.

12-13 year to contrast the shed and ray Allen throughout '05 -' 06 : Allen into 269 3-pointers, and he could be the Seattle supersonics. Which year, Allen's 269 of 653 three-point shots, photo 41. 2%, as Stephen - 272 of 600 photographs in his Arsenal, as tall as 45. 3%; That year, Alan ball attack build 3 ratio is under a quarter, compared together with 38. 6% in databases; That year, Allen's assists the number 3. 7, less than the Treasury for three aids. So the outline, the image associated with an alternative 3-pointers hand along the garage outline: he not simply completed the sharpshooter qualifications, his teammates for the creation of free-throw possibilities into; He will also look for opportunities at the same time, through the ball cutting-edge, stopped for no aids 3-pointer of shots. Also, he also can pass assists, "create" another glass pitcher - clay - Thompson! Not only can catch vote, will urgent stopped, can build more opportunities to some others, this star, unique! I'm kd shoes afraid, just use "striker" two words have been unable to define Stephen curry, should also be in with some sort of "great" rhetoric.

Tag: kyrie irving shoes kd 11 kyrie shoes 3 mizuno shoes asics gel kayano 23 lebron 16 yeezy boost pegasus 35 kyrie 1 james harden vol 2 lebron soldier 10 Lebron soldier 11 curry 5 lebron 15 kyire 3 kyrie 5 kd shoes kobe bryant jersey kyrie 3 puma rihanna creepers suede kobe shoes kyrie 4 lebron 14 ultra boost adidas zx flux ultra boost 3.0 kyrie irving jersey air jordan shoes curry 2 stephen curry shoes kyrie irving basketball shoes Cristiano Ronaldo CR7 nike zoom vaporfly nike air more uptempo nike pg 2 curry 4 air force 1 kyrie 4 under armour shoes kyrie irving shoes lebron 14 shoes nike sock racer adidas iniki nike air max 97 soldier 11 adidas porsche shoes puma fenty nike air presto adidas nmd runner puma suede michael jordan shoes lebron james shoes kobe 11 ultra boost 4.0 Cristiano Ronaldo CR7 kobe bryant shoes kd shoes kyrie 4 halloween kyrie irving jersey nike epic react flyknit puma fenty slides kyrie shoes stephen curry basketball shoes ultra boost adidas nike epic react flyknit puma fenty vans shoes curry 5 calvin klein underwear puma fenty kyrie 2 shoes yeezy shoes jordan retro kyrie 4 kd 11 nike huarache vibram nike air max 270 kyrie 4 halloween nike free adidas boost jordan 32 adidas crazy explosive pg shoes adidas deerupt runner air max 90

2 steals in his System,

2 steals in his System, stephen curry shoes in the first 1 fourth, and the two steals to garage an overall total of 106 times in the playoffs career steals, which often transcends the rick Craig, became the steals in the history of the warriors team inside playoffs.

Garage into seven three-pointers inside the game, this also let his playoff three-pointers hit number approximately 261, match the Robert horry, ninth three points in playoff heritage list. Distance comes eighth Chauncey billups, he furthermore only six three items.

37 points in merely three games, came curry shoes your, and this is his this season, including playoffs) 9th score 35 + video game with three alone, greater than 7 times of Russell westbrook, the surface of the league.

So many record the primary world war, there is no doubt which the game can be said to be the garage in this series played the best game. The first 3 games, garage is averaging 27. 3 points and several. 7 rebounds, 6 facilitates, shooting 40. 3% as well as 35. 3% from several, compared with the normal season shooting stage, a specific degree of decline, but the game, garage completely ridiculous. The blazers in several players to hound your pet, but no one may disturb his rhythm. Shed, as it were, in the game again to learn "day day" feeling.

11 three-point series out hand, hit kevin durant shoes 7 goals, including vast distances of three points. Wearing warriors baseball hat sitting inside the stands to watch the old garage, it also appears to get son's playing god are most often some incredible performance. The lens towards the old garage, he cannot help but shook his head.

Of course, no matter what other people think, garage three points for his or her own performance with absolute confidence. In the next quarter the warriors along with 88-58 big lead the actual blazers, garage outside your three-point line again, the ball away from the one hand, he or she turned back field, the ball firmly into the basket, the whole upheaval. Can put the three points with this state, the other bash can say what?

Tag: kyrie irving shoes adidas eqt puma rihanna kobe shoes mizuno running shoes adidas nmd kyrie 3 asics gel kayano 23 lebron 15 hand spinner adidas boost kobe 11 kyrie 2 Lebron soldier 11 john wall shoes air max 90 kyrie 4 halloween kyire 3 adidas ultra boost 4 kyrie shoes nike sock racer Nike Lebron James Shoes birkenstock lebron soldier 10 lebron james shoes puma suede nike free lebron 16 adidas deerupt runner michael jordan shoes air jordan 32 puma fenty kd 11 shoes jordan retro ultra boost kd shoes kd shoes stephen curry jersey kyrie 4 adidas porsche shoes nike huarache nike zoom vaporfly ultra boost 3.0 adidas iniki adidas yeezy boost vans shoes kyrie irving shoes under armour shoes nike hyperdunk harden vol 2 curry 2 curry 4 curry 5 Cristiano Ronaldo CR7 kd 11 kyrie 2 shoes Nike CR7 kd 10 air jordan shoes kyrie irving shoes air max 270 lebron james shoes stephen curry shoes nike epic react birkenstock sandals kyrie irving jersey curry shoes kyrie irving shoes kyrie 3 shoes air force 1 curry shoes Nike Pegasus 35 kobe bryant jersey Nike Soccer Cleats kobe shoes nike vapormax shoes nike vapormax nike mercurial kobe 10 vibram fivefingers adidas crazy explosive kyrie 4 nike air max 97 kevin durant jersey kyrie 4 new era caps

After a brought the first

After a brought the first curry shoes baseball, a garage at the match: each other presented a perfect diamond top, teammate Steve Blake flew to visit up, left the clippers guard darren collison (microblogging) the distance between two steps behind their closely, Danny granger would be the only defender in pull. This is the shed superior court intuition and understanding that embodies: his shot selection. He seems to comprehend the defensive player of the ideas, can predict the next move, then strike before hand. "When other people are doing gesture, garage inside judgment, and the video game, this is Stephen is the best place, in this respect your league may be first rate. Find field space, know where the defense space will occur, it is the key with the art of his shots. Because no matter the way good your shots, a lot more exquisite technology, no place is useless. "ESPN's Brian thorpe, once wrote throughout his article.

Garage thoroughly stephen curry shoes observing the defense, he likewise have reason to be consequently cautious. Before this, the warriors have have missed 12 goals in 13 shots before, is now 33 to be able to 37 behind the clippers, disturbed because of the right leg muscle pressure of garage after only 1 of 4. For car port himself, this ball is critical: before a season, he hit a list in NBA history along with 272 grains of several points, if again proven three points today, his three points in 2010 hit number will go beyond 200 mark. So that library will end up the sixth in a row has at the least two season hit 190 grains of three people, at the same time, still can have 3 points to continuous hit game streak carry on and 54 games - it will likely be the warriors team history record.

"I like everything kd shoes relevant to the shooting, " garage once said within the interview, "but with the greatest especially in perfect hands posture. When your body's in good rhythm, from standing in the feet on the ground, his hands to complete an effort, all series of joint actions are going to be calm and smooth, like waves. It's a superb feeling. ".

Tag: kyrie irving shoes stephen curry jersey adidas nmd puma fenty nike kyrie 4 kobe bryant jersey Lebron James Shoes air max 90 birkenstock nike air max 97 vans sk8 hi asics gel kayano 23 kyrie 4 kyrie 4 confetti vibram adidas crazy explosive curry 5 mizuno shoes air force 1 Nike Football Cleats kyrie 3 lebron 16 ultra boost 3.0 kobe 10 pegasus 35 adidas zx flux adidas boost Cristiano Ronaldo CR7 curry 5 shoes puma suede nike air more uptempo curry shoes kd 10 kyire 3 curry shoes harden vol 2 curry shoes kyrie 2 shoes john wall shoes puma rihanna creepers suede lebron 15 nike vapormax under armour shoes curry 5 puma fenty kyrie 4 nike zoom vaporfly elite kyrie 4 halloween kobe 11 air jordan 32 adidas iniki nike huarache curry 4 shoes adidas ultra boost nike kyrie shoes curry 2 lebron james shoes nike epic react flyknit nike kyrie 3 kd 11 kyrie 5 adidas yeezy outlet puma fenty slides nike air presto adidas eqt paul george shoes lebron james shoes kyrie 2 jordan retro lebron soldier 10 adidas yeezy kevin durant jersey nike hyperdunk lebron soldier 10 adidas soccer cleats ultra boost shoes soldier 11 kyrie 4 kyrie 4 curry 5 shoes kyrie irving shoes nike pg 2 yeezy shoes nike epic react flyknit lebron 14 nike sock racer

A couple steals in his

A couple steals in his Strategy, stephen curry shoes in the first fraction, and the two steals to garage an overall of 106 times inside the playoffs career steals, that transcends the rick Craig, became the steals in the history of the warriors team inside the playoffs.

Garage into seven three-pointers inside game, this also let their playoff three-pointers hit number approximately 261, match the Robert horry, ninth three points in playoff heritage list. Distance comes 9th Chauncey billups, he likewise only six three factors.

37 points in solely three games, came curry shoes one's, and this is his this season, including playoffs) eighth score 35 + video game with three alone, a lot more than 7 times of Russell westbrook, the surface of the league.

So many record the very first world war, there is no doubt how the game can be reported to be the garage in this series played the top game. The first three games, garage is averaging twenty-seven. 3 points and four. 7 rebounds, 6 aids, shooting 40. 3% as well as 35. 3% from several, compared with the frequent season shooting stage, some degree of decline, but the game, garage completely crazy. The blazers in several players to hound your pet, but no one could disturb his rhythm. Car port, as it were, in the game again to find out "day day" feeling.

11 three-point line out hand, hit kevin durant shoes several goals, including vast kilometers of three points. Wearing warriors baseball hat sitting inside stands to watch this old garage, it also appears to own son's playing god look like some incredible performance. The lens towards the old garage, he couldn't help but shook his or her head.

Of course, whatever other people think, garage three points with regards to own performance with overall confidence. In the third quarter the warriors using 88-58 big lead the actual blazers, garage outside the particular three-point line again, the ball far from the one hand, he turned back field, the ball firmly in to the basket, the whole uproar. Can put the three points in this state, the other celebration can say what?

Tag: kyrie irving shoes kobe 10 kd 10 lebron james shoes curry 4 shoes asics gel kayano 23 nike zoom vaporfly elite kyrie 4 adidas boost nike sock racer air max 270 curry 5 calvin klein underwear kyrie irving jersey ultra boost kyrie shoes 3 lebron shoes kd shoes nike air presto nike air vapormax curry 5 birkenstock shoes lebron 16 adidas iniki stephen curry shoes kyrie shoes vans shoes kyrie 1 kyrie 3 curry shoes new era caps puma suede Nike Pegasus 35 ultra boost 3.0 john wall shoes stephen curry jersey kd 11 nike air max 97 puma rihanna creepers suede nike air force 1 lebron 15 adidas zx flux adidas yeezy kyrie 4 curry shoes curry 5 puma fenty air max 90 kyrie 4 confetti yeezy boost nike epic react flyknit kyrie 4 halloween kobe shoes kyrie 4 adidas porsche design kd shoes nike air vapormax kyrie 5 kd 11 shoes curry 2 hand spinner lebron soldier 10 kyrie irving shoes nike air max 270 kyrie irving basketball shoes puma fenty lebron soldier 10 kyrie irving jersey Cristiano Ronaldo CR7 lebron shoes adidas deerupt runner adidas nmd runner puma fenty kobe shoes nike pg 2 vans sk8 hi adidas ultra boost michael jordan shoes lebron 14 shoes under armour shoes kyire 3 jordan retro kyrie 3 kyrie 2 nike hyperdunk kyrie 4

From a brought the first

From a brought the first curry shoes soccer ball, a garage at your match: each other laid out a perfect diamond entrance, teammate Steve Blake flew that you follow up, left the clippers protect darren collison (microblogging) the gap between two steps powering their closely, Danny granger is the only defender in tow line. This is the shed superior court intuition and knowing that embodies: his shot selection. He seems to understand the defensive player in the ideas, can predict the next move, then strike before hand. "When other people are generally doing gesture, garage in judgment, and the video game, this is Stephen is best place, in this respect your league may be an awesome experience. Find field space, know in which the defense space will happen, it is the key in the art of his pictures. Because no matter the way good your shots, much more exquisite technology, no place is useless. "ESPN's Jesse thorpe, once wrote throughout his article.

Garage cautiously stephen curry shoes observing the defense, he likewise have reason to be therefore cautious. Before this, the warriors have have missed 12 goals in 13 shots during the past, is now 33 in order to 37 behind the clippers, disturbed by the right leg muscle tension of garage after only one of 4. For storage area himself, this ball is critical: before a season, he hit an archive in NBA history having 272 grains of about three points, if again founded three points today, his three points in 2010 hit number will meet or exceed 200 mark. So that library will become the sixth in a row has a minimum of two season hit 190 grains of three players, at the same occasion, still can have 3 points to continuous hit game streak carry on and 54 games - it will be the warriors team background record.

"I like everything kd shoes associated with the shooting, " garage once said within the interview, "but with the most especially in perfect hand posture. When your person is in good rhythm, from standing in the feet and incapacitated, his hands to complete a shot, all series of joint actions will likely be calm and smooth, such as waves. It's a superb feeling. ".

Tag: kyrie irving shoes kd 10 adidas ultra boost curry 5 shoes harden vol 2 lebron soldier 10 pg shoes air max 270 nike vapormax under armour shoes air jordan shoes calvin klein kyrie irving jersey Nike CR7 lebron 14 michael jordan shoes curry shoes kobe bryant jersey puma suede vans sk8 hi kyrie 4 curry shoes air jordan 32 yeezy boost kyrie irving shoes adidas deerupt runner curry 5 lebron james shoes adidas ultra boost curry 5 shoes curry 4 shoes kyrie 2 kd shoes birkenstock Lebron Shoes stephen curry basketball shoes puma rihanna creepers suede adidas football cleats kyrie irving shoes kyrie irving jersey kyrie 1 john wall shoes kyrie 4 halloween Nike Soccer Cleats kyrie shoes air max 90 kd 11 adidas yeezy kobe shoes nike air vapormax nike mercurial new era caps jordan retro curry 5 kyrie 3 shoes nike sock racer adidas zx flux Nike CR7 adidas nmd shoes kobe 11 nike free nike hyperdunk kyrie 4 halloween adidas eqt nike huarache kyrie 4 nike air presto kd shoes kyrie 5 vans shoes nike epic react lebron 16 ultra boost 3.0 Nike lebron soldier 11 nike kd 11 Lebron soldier 11 yeezy shoes nike pg 2 lebron soldier 10 kevin durant jersey ultra boost 4.0 nike lebron 14 mizuno running shoes nike air more uptempo curry 2 nike air max 97

Finals past season, Arsenal's

Finals past season, Arsenal's performance kevin durant shoes isn't very ideal, although your data well, but the efficiency just isn't high, and his back again pass error, defensive irvine was created key 3 points have grown a "black spots" moment, apparently, in hope that on this to prove himself.

Zero, after the opening, the three points inside the database and didn't strike two shots, on the actual contrary, the knight several points would hit many over there. Garage or target defense, he para as well as lebron, Irwin, JR., has been people already, also include successful prevention.

In transferring, did well in the Treasury, the ball into a teammate are fed appropriately, but Mr Chu in a number of opportunity attack. 04 seconds left within the first quarter, garage dribble to the frontcourt, rhythm, but he is confident the take some steps away from the three-point line and it is necessary to make curry shoes actions, the ball! This is additionally the warriors in the initial 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances within the right side of the base again in a 3 points!

It is worth mentioning that the opening, the garage suitable arm was wearing a black gear, it is also because his right elbow inside the game before the old injury includes a relapse, however, with the action, he has to take off protective devices. Gear, seems like, has affected the take care of, before he took off once i feel much better.

Within against lebron James, the defense does very well in the Arsenal, but after he was lebron was a new knocked out, the referee provides stephen curry shoes blown the garage obstructing foul, garage on the bottom is various, make action for the referee said lebron elbow.

In breakthrough, garage is usually a difficult moves, all kinds of people all the way up his defense, including lebron, but Treasury first in a myriad of dazzling dribble move Thompson, soon after air and rival crash cases, the hard to score.

Tag: kyrie irving shoes kd 11 shoes nike pg 2 lebron james shoes kyire 3 air max 270 yeezy boost curry 4 shoes kyrie 4 shoes kyrie 4 lebron 16 vans shoes nike free nike vapormax shoes nike huarache curry 5 curry 5 adidas ultra boost uncaged nike epic react curry 5 kd 10 nike hyperdunk nike sock racer john wall shoes puma suede adidas soccer cleats soldier 11 asics gel kayano 23 birkenstock kyrie 4 halloween james harden vol 2 kobe shoes adidas iniki paul george shoes lebron shoes nike zoom vaporfly adidas crazy explosive adidas deerupt stephen curry jersey adidas boost michael jordan shoes porsche design shoes adidas eqt kyrie irving jersey yeezy shoes kyrie 2 shoes hand spinner kyrie 4 confetti air max 90 kd 11 air jordan 32 kyrie 4 vibram Nike Football Cleats nike epic react calvin klein mizuno shoes kd shoes curry shoes kyrie irving shoes lebron soldier 10 ultra boost 3.0 stephen curry shoes nike air max 270 under armour shoes nike mercurial pegasus 35 curry 2 Lebron Shoes puma rihanna lebron soldier 10 puma fenty lebron 14 adidas yeezy nike lebron 14 lebron 15 kyrie 4 nike air vapormax kyrie 4 kevin durant shoes vans sk8 hi Lebron soldier 11 stephen curry shoes nike air presto kyrie 2 kobe 11

Like a core point guard,

Like a core point guard, garage along with other three split the difference is that she is the team mentor and organizer. In other words, he can't be like novak on the perimeter around anticipating kd shoes someone else to give him the ball. We take novak to some comparison, everything also - reference counted for people each a 3-pointer aids objects, and to period, after statistics, novak found this year hit 3-pointers, 149, 146 can be a teammate's pass and reach; Three-point shots hit the 2nd more this season Ryan - Anderson isn't exception, he hit curry shoes in 213, has 206 utilizes your friend's passing.

The garage He the many 3-pointer this season, you'll find 105 of 3 isn't sending (272), to put it differently, is to create prospects, nasty sto vote. This trick inside the team's star, such as flow of harden, vladimir radmanovic, kobe Bryant, Paul, but often because another person errs, physical strength intake, to the number of that time period few, and the hit ratio is not high. But obviously can be an exception in the Treasury, his three-point shot 105 times seriously isn't assists quantity highest with alliance,stephen curry shoes even better in comparison with lebron James thrown straight into more all 3-pointers, as well as the shooting is in the league all five such not assists free-throw shooting players on the fifth (41. 8%), each quality and quantity. Considered together, the three points for you to thrown into space just isn't an easy thing, should have the forty percent three-point shots must create his own photographs, this how tired! Probably the most precious is, no issue when and where, and how to make simple moves, garage has an increased percentage. It is no wonder that the manager of the enthusiast when Bob myers not long ago told the Associated Media said: "as long while it's garage, to get the ball is reasonable. inches.

Tag: kyrie irving shoes nike air max 97 puma fenty curry shoes vans sk8 hi paul george shoes curry 5 kyrie shoes adidas eqt birkenstock shoes hand spinner Nike CR7 Cleats puma fenty nike zoom vaporfly lebron james shoes adidas zx flux nike vapormax curry 4 shoes kyrie 4 halloween curry 5 adidas yeezy outlet kyrie irving jersey nike mercurial kobe 10 kyrie 4 soldier 11 calvin klein underwear adidas iniki kyrie 3 shoes ultra boost adidas adidas nmd Lebron James Shoes john wall shoes kyrie 3 kyrie irving shoes vibram fivefingers kobe bryant jersey new era caps curry 2 asics gel kayano 23 nike vapormax air jordan shoes yeezy boost stephen curry jersey puma rihanna creepers camo yeezy shoes nike lebron shoes adidas ultra boost birkenstock nike huarache puma suede Nike CR7 Football Boots michael jordan shoes vans shoes kyrie 2 shoes lebron soldier 10 lebron shoes nike air force 1 under armour shoes curry 5 puma fenty stephen curry shoes nike kyrie 3 lebron 14 shoes Nike Soccer Cleats kyrie 4 mizuno shoes kyrie irving shoes nike air max 270 nike air more uptempo kevin durant shoes air max 270 adidas crazy explosive kyrie 4 halloween Lebron soldier 11 kd shoes harden vol 2 nike epic react kd 11 shoes curry 5 shoes adidas shoes lebron 14 shoes kevin durant jersey ultra boost 4.0 adidas boost kyrie 5

Throw three points isn't the

Throw three points isn't the whole garage every day work, and don't neglect, Stephen curry is the particular team in assists and also steals, he averaged 6. 7 assists in the regular season, 14 inside the league and the playoffs stephen curry shoes is actually averaging 9. 3 assists as the league the first! Let's imagine an image, 40 minutes per game within the Treasury, attack launched a large number of times, there are always many ball he wasn't inside outside, but the golf ball inside, attracted a double... What will happen next? There was a man he can tell you the answer, curry shoes he called clay - Thompson, from the fantastic state warriors, he made in 2010 211 3-pointers, finished third inside the league, and that 211 3-pointers, 68 is derived from the assists of Stephen curry.

12-13 season to contrast the garage and ray Allen with '05 -' 06 -- Allen into 269 3-pointers, and he is the Seattle supersonics. That year, Allen's 269 regarding 653 three-point shots, photo 41. 2%, as Stephen -- 272 of 600 pictures in his Arsenal, up to 45. 3%; That 12 months, Alan ball attack produce 3 ratio is under a quarter, compared having 38. 6% in repository; That year, Allen's assists the quantity 3. 7, less than the Treasury for three assists. So the outline, the image of alternative 3-pointers hand lower the garage outline: he not only completed the sharpshooter background, his teammates for his / her creation of free-throw possibilities into; He will also look for opportunities at the same time, through the ball cutting-edge, stopped for no facilitates 3-pointer of shots. Furthermore, he also can pass assists, "create" another pitcher - clay - Thompson! Not merely can catch vote, will also urgent stopped, can develop more opportunities to others, this star, unique! I am just kd shoes afraid, just use "striker" two words are actually unable to define Stephen curry, also have to be in with a "great" rhetoric.

Tag: kyrie irving shoes curry 2 curry 5 kyrie 4 halloween kyrie 4 kyrie 4 jordan 32 puma fenty air jordan shoes nike vapormax nike vapormax kyrie irving jersey yeezy boost kyrie 4 lebron 14 shoes adidas yeezy outlet nike air more uptempo adidas crazy explosive paul george shoes kyire 3 air force 1 yeezy shoes curry 4 shoes ultra boost 4.0 adidas ultra boost adidas porsche design shoes birkenstock sandals ultra boost 3.0 lebron shoes Lebron James Shoes hand spinner puma fenty slides Cristiano Ronaldo CR7 lebron 16 Nike Pegasus 35 james harden vol 2 kyrie irving shoes jordan retro kyrie 4 halloween nike air max 270 puma fenty vans shoes nike pg 2 birkenstock sandals nike epic react flyknit Lebron soldier 11 nike air presto adidas iniki kyrie shoes 3 lebron soldier 10 soldier 11 adidas zx flux calvin klein kyrie 4 nike air max 97 kd shoes kyrie 1 asics gel kayano 23 kd shoes nike air max 270 air max 90 nike zoom vaporfly elite kevin durant jersey kd 10 adidas boost stephen curry shoes puma fenty puma suede curry 5 stephen curry jersey lebron soldier 10 curry 5 shoes nike epic react kd 11 michael jordan shoes curry shoes kobe 10 lebron shoes vans sk8 hi under armour shoes kyrie irving jersey adidas deerupt runner kyrie 3 kyrie 5 lebron 15 kyrie irving shoes

Half-court concluded,stephen

Half-court concluded,stephen curry shoes the garage 12 items and 4 rebounds 6 facilitates, Owen 17 rebounds, 2 assists 1 gets the upper hand slightly. But as knight defeat in the second half, even their one-on-one hit his things. In this series, OuWenBen must have certain advantages in counterpoint, such as the finals last year, as the season of Christmas battles, with their strong personalized fortunes turned.

But today the warriors on the changes, let knights staggered, also let like one-on-one hit Owen curry shoes to get the rhythm. Actually, today most of the time was clay - Thompson Adept Owen, although Owen hit a dead looking at him, but clay height reach or to some extent, limits the Owen's strike. In only a few times industry by storm single singled out with his Arsenal, although Owen features good performance, but also it's hard another for a knight.

Entire play, scored 28 points 6 rebounds and 10 assists within the Treasury, 6 of 11 three-point kd shoes photos. 24 points and 3 rebounds, only two assists, Owen has scored 17 points from the first half, he scored seven points inside the second half. Facing the big four in the mighty, and only Jordan Owen in one-on-one get garage have chances, but today's garage to accomplish better.

Tag: kyrie irving shoes adidas ultra boost 4 kyrie irving shoes puma fenty adidas zx flux michael jordan shoes kyrie 4 lebron 14 curry shoes yeezy boost vans sk8 hi kyrie 3 lebron 14 shoes kyrie 3 kyrie 2 shoes Lebron Shoes nike air max 270 adidas ultra boost air jordan shoes jordan retro paul george shoes nike free kyrie irving basketball shoes kyrie 4 kyrie 4 halloween nike huarache nike air force 1 harden vol 2 adidas crazy explosive kd shoes stephen curry shoes birkenstock lebron 16 lebron shoes adidas iniki hand spinner kd shoes curry 5 kd 11 kyire 3 kyrie 4 kyrie 4 nike air max 97 adidas football cleats calvin klein under armour shoes adidas yeezy adidas nmd asics gel kayano 23 jordan 32 Nike Soccer Cleats nike air presto new era caps lebron soldier 10 ultra boost 3.0 nike zoom vaporfly kevin durant jersey kyrie 4 confetti kyrie 1 kobe shoes kyrie 2 nike hyperdunk puma fenty slides puma suede kobe bryant jersey yeezy shoes kyrie irving jersey Lebron soldier 11 air max 90 birkenstock sandals vibram fivefingers kd 10 Cristiano Ronaldo CR7 nike epic react puma fenty nike sock racer kyrie 4 pegasus 35 lebron 15 Cristiano Ronaldo CR7 kd 11 nike air more uptempo kyrie irving shoes vans shoes adidas ultra boost nike mercurial

"I got used to my evaluation,

"I got used to my evaluation, " curry remembered,kd shoes "people said I has been too short, don't participate in college basketball, then for your same reason that Could not play in the NBA. People do not think I can play protect, then said I am not only a pure point guard, until October of this past year, I also found that this general manager of funny in my opinion as the league next good shooting guard. We've not yet fully perform their full potential, well, i set a higher normal to himself, committed to continuously improve being more outstanding. "

"We've never met anyone with curry shoes him so great shooting everywhere, " warriors coach draw Jackson said, "and throw, stop and go empty-handed, capture hand, step back, knee, in the face involving two double forced to help......, any thought of taking pictures mode, you can see he is astonishingly. We have certainly not seen anyone can reach this level, his Steve Nash (microblogging) played a superior level, the two-time MVP merit, shooting is incredible, but additionally it is a level. And their other like reggie miller, Chris mullin, such because dell and I performed together - Ellis, dell -- Arsenal, they are just about all fantastic striker, but they will didn't garage so detailed, this guy is not any limit. "

Timer as well as dance, 6 minutes stephen curry shoes and also 30 seconds, Davis is doing everything we can to near the garage, but still delayed step. Garage again to perform a beautiful jumper - it is not strictly jumper, his toe will be out of your ground, under the condition with the body is still growing, use forefinger and middle finger touch to perform the hand. Treasury body slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as between the ball and floor for an additional 10 degrees Viewpoint. NBA players to occasion takes 0. 6 seconds normally, the garage from organizing action to dial the particular ball moves, it simply takes 0. 4 seconds. Fast to make up to the deficiency of the storage area height, the ball well avoid the opponent blocking fly toward the basket in the act, the look of garage is usually along with them. His arm still moves in the event the posture, and of his teammates has begun for you to pose three gestures...

Tag: kyrie irving shoes puma fenty slides kyrie shoes 3 adidas ultra boost vans sk8 hi nike pg 2 adidas deerupt runner kobe shoes curry 5 shoes mizuno running shoes nike hyperdunk kevin durant jersey air max 270 nike air max 97 adidas ultra boost 4 lebron shoes kobe bryant jersey kyrie irving shoes kyrie 4 new era caps puma rihanna creepers kobe 11 ultra boost ultra boost 3.0 nike free kyrie 4 confetti Lebron Shoes under armour shoes kyrie 4 halloween adidas iniki curry shoes curry 5 kyrie 4 yeezy boost lebron soldier 10 Nike lebron soldier 11 kd 10 Nike CR7 kd 11 kyrie 4 jordan retro kd shoes nike epic react flyknit puma fenty adidas football cleats air jordan shoes nike zoom vaporfly lebron 14 shoes yeezy boost james harden vol 2 lebron 15 yeezy shoes kyrie 3 kyrie irving shoes Cristiano Ronaldo CR7 kobe bryant shoes adidas zx flux lebron james shoes curry 4 shoes adidas nmd shoes kyrie 4 halloween air max 270 air jordan 32 kyire 3 vibram fivefingers kyrie 1 kyrie irving shoes adidas boost curry 5 asics gel kayano 23 lebron soldier 10 pg shoes nike lebron 14 nike zoom vaporfly elite kyrie 2 kyrie irving jersey adidas crazy explosive lebron 16 kd shoes puma fenty nike air vapormax calvin klein underwear nike kyrie shoes nike air force 1 nike air more uptempo puma suede

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas