Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Vakarų «sandoris su velniu“ Sirijoje

       Taigi, Baltieji rūmai vis tik priėmė sprendimą dėl ginklų Sirijos sukilėliams tiekimo. Jau anksčiau apie tai paskelbė Londonas ir Paryžius. Ir nors visiems akivaizdu, kad šio žingsnio pagrindas yra baimė po pergalės Damaske likti pralaimėjusia puse jų pačių inicijuotame konflikte, jam pagrįsti pagrindinės Vakarų sostinės jau ne kartą pasiūlė cheminio ginklo panaudojimo versiją.

       Įdomi Baltųjų rūmų informacijos neva apie Damasko panaudotą cheminį ginklą pateikimo forma. Prezidento padėjėjo nacionalinio saugumo klausimais pavaduotojas Benas Rodsas ją reporteriams pateikė „telefoniniame brifinge“ (1), tai yra nežiūrėdamas į akis ir neatsakydamas į klausimus. Matyt, dėl jaunumo – Benui Rodsui trisdešimt su trupučiu – raudonuoti jis dar nepamiršo. Pasak jo, JAV „labai tvirtai įsitikinę nustatė, kad Bašaro Asado režimas keletą kartų nedideliais kiekiais naudojo cheminį ginklą, šiose atakose žuvo 100-150 žmonių. Savo vertinimus mes perdavėme rusams, ir leidome suprasti, kad jų interesus atitinka pagalba mums, stabilizuojant padėtį Sirijoje“. Ir nė užuominos apie tai, kad JT komisija, dalyvaujant prokurorei Karlai del Pontei nustatė visiškai priešingai – cheminį ginklą naudojo opozicija. Vašingtonas, Londonas ir Paryžius visiškai ignoruoja tą faktą, kad vienintelis visiškai įrodytas bandymo panaudoti garsųjį zariną atvejis buvo užfiksuotas opozicijos pusėje, kai Turkijos policija savo pasienyje sulaikė grupę džihadistų su 2 kg šios toksinės medžiagos. (2) Ir kas iš to, kad „pavogė iš jo, su vagyste juk vis tiek susijęs“. Pasak Rodso, cheminio ginklo panaudojimas pakeitė prezidento Barako Obamos planus Sirijos atžvilgiu. „Asado režimas turi žinoti, kad jo veiksmai lėmė mūsų pagalbą opozicijai, ir šios pastangos augs“. (3)

       Atitinkama dosjė iš JAV pusės buvo pateikta ir Rusijai, bet, kaip pastebėjo prezidento padėjėjas Jurijus Ušakovas, buvo neaiški ir neįtikino. (4) Maskvoje pastebėjo, kad įtikinamai karą laiminčiam Asadui yra visiška karinė beprasmybė naudoti cheminio ginklo „farmacines dozes“.

       Maskva su tokiu vertinimu yra ne viena. Nenorintis pyktis su greit įsižeidžiančiais amerikiečiais, bet savo reputaciją vertinantis JT generalinis sekretorius Pan Gi Munas, susipažinęs su jam pateiktais duomenimis, taip pat laiko juos nepakankamais. „Bet kurios informacijos apie tariamą cheminio ginklo panaudojimą patikimumo negalima patikrinti be įtikinamų įrodymų. Todėl aš toliau pabrėžiu tyrimo atlikimo įvykių vietoje, Sirijoje svarbą“, - pasakė pasaulio organizacijos vadovas. (5)

       Britų spauda rašo, kad niekas Artimuosiuose Rytuose netiki tvirtinimu, kad Damaskas prieš opoziciją panaudojo cheminį ginklą, laikydami juos tokiais pat „drumstais“, kaip ir Dž.Bušo kaltinimus dėl masinio naikinimo ginklo Irake. (6)

       Buvęs JAV kongresmenas Ronas Polas atmetė, kaip nepatvirtintus, Baltųjų rūmų iškeltus kaltinimus Sirijos vyriausybei dėl cheminio ginklo naudojimo. Jis nurodė, kad šie kaltinimai daug kuo panašūs į JAV tvirtinimus apie masinio naikinimo ginklo buvimą Irake, kurie skambėjo prieš JAV intervenciją į tą šalį. (7)

       Savo straipsnyje, kuris paskelbtas „The Independent“, britų žurnalistas Robertas Fiskas, esantis Beirute, su sarkazmu atsiliepė apie JAV pareiškimus, kad neva jie neplanuoja tiekti ginklų „blogiems teroristams“ iš „Dzhebhat An-Nusros"(„Džebhat An-Nusros“), kurie užsiima kanibalizmu, degina žuvusiųjų galvas arba žudo paauglius. Neva jie ginklus tieks „geriems sukilėliams“, kurie save vadina „Laisvosios Sirijos armija“ (FSA). „Tie, kurie tiki tokiais pareiškimais, tiesiog neišsilavinę ir nieko nežino nei apie karus, nei apie barbariškumus“, - pasakė Fiskas. (8) Gautus ginklus FSA iškart perparduoda „Al Qaedai“ ir kitoms ekstremistų organizacijoms. Esant reikalui daug galingesnis „Dzhebhat An-Nusros" frontas „lengvai iš jos pasiims šiuos ginklus“ ir be kompensavimo. (9) Beje, 2013 metų gegužės 31 d. JT Saugumo Taryba Sirijos grupuotę „Dzhebhat An-Nusrą" jau įtraukė į teroristinių organizacijų sąrašą dėl jos ryšių su „Al Qaeda“. (10)

       Kaip apskritai vertinti šį Vakarų faktinį „sandorį su velniu“ Sirijoje? Matyt, supratę, kad net tokių džihado lyderių, kaip Osama bin Ladenas, nužudymas, jų nepriartina prie pergalės prieš terorizmą, kai kurie politikai dėl to nusprendė procesą „pabalnoti“, jį nukreipdami į tų pusę, „kurių negaila“. Taip jau buvo karo Balkanuose ir Šiaurės Kaukaze metu. Faktas, kad paskui tai iššauna į jų pačių tautas, „viršuje“ beveik nejaudina. Įprotis mąstyti vieno mandato ribose – JAV administracijai charakteringas bruožas.

       „The Independent“ „siaubinga ironija“ vadina tą faktą, kad „tie patys sunitų vahabitai, kurie 2001 m. rugsėjo 11 d. susprogdino bokštus dvynius, tampa „Obamos administracijos patikimais sąjungininkais“. (11) O tai juk yra ir JAV kapituliavimas prieš džihadistus, nepaisant gyrimosi „puikia operacija“ likviduojant bin Ladeną. Tinklalapyje „Amerikos balsas“, kuris yra JAV valstybės oficiali propagandos institucija, patalpintas, pavyzdžiui, vaizdo reportažas „Sirijos šiaurėje tuoj tuoj prasidės kovos už Alepą“. (12) Jį reikėtų pažiūrėti ir paklausyti visiems amerikiečiams. Filmavimas vyksta š.m. birželio 13 d. opozicijos užgrobtame Han an-Asalio mieste, kuris yra 8 km į pietus nuo Alepo, į kurį ji telkia jėgas, siekdama pasipriešinti prieš armijos puolimą. Korespondentas, žmogus, matyt, sąžiningas, jokių demokratijos šalininkų ten neranda. Pagal jo nuoširdų prisipažinimą, aplink vieni džihadistai. Visi vaikinai tarsi iš žinomų kadrų apie „Al Qaedos“ treniruotes stovyklose. Į amerikiečius žiūri niūriai, bet neskriaudžia – vis tik sąjungininkai, nors akivaizdu, kad iki tam tikro laiko. Šiame kurortiniame mieste islamistai okupavo rūmus, kurie anksčiau priklausė verslo elitui iš Alepo, gerokai juos sugadinę įvairiais įėjimais per skyles sienose. Į vakarus nuo Han an-Asalio „stovi tarptautinės džihadistų pajėgos iš Azijos, Rusijos ir Afrikos į pietus nuo Sacharos“. Pasak liudininkų, laiką jie praleidžia taip, kad kaimyniniame „Magic World“ parke statuloms nutraukė galvas, kadangi jas laiko „stabais“. Žinoma, pagalbą iš amerikiečių šie „opozicijos atstovai“ priims, bet pasitaikius progai su džiaugsmu nutrauks galvą ir Laisvės statulai. Taip ir norisi pasakyti: „Pone Obama, įjunkite televizorių!”.  

       Stebina ir demokratinių normų pažeidimas, kuris jau tampa norma esant „liberalui“ Obamai. Tyrimai, kuriuos atliko žinoma JAV kompanija „Gallup“, parodė, kad 68% amerikiečių kategoriškai pasisako prieš savo šalies karinį įsiveržimą į Siriją, o už tai – tik 24%. (13) Bet štai jau ne vien tik respublikonas, fundamentalistas Makeinas ragina pradėti intervenciją, bet ir susitikime su juo „liberalas demokratas“ Bilas Klintonas iš savo karo pradėjimo prieš Serbiją patirties varpinės sukritikavo prezidento Obamos neryžtingumą, pareiškęs, kad lyderis turi „žiūrėti į priekį“, o ne į visuomenės nuomonės apklausas. Kritikos neatlaiko ir skambios deklaracijos dėl „Sirijos žmonių gynimo nuo tironijos“. Anglų ekspertas Patrikas Kekbernas rašo, kad neseniai vykusios „išvykos“ į Alepą metu  provakarietiškos Laisvosios Sirijos armijos (FSA) vietinių junginių vadas, toks Abu Ahmedas prisipažino, kad dėl „revoliucinės sąmonės trukumo“ 70% vietinių gyventojų remia Asadą. (14)

       Ne vien tik JAV planuoja džihadistų energiją nukreipti prieš Siriją. Londone „The Independent“ iš „vietinių žvalgybos šaltinių“ sužinojo, kad britų džihadistai savo pagrindiniu tikslu pasirinko būtent šią Artimųjų Rytų valstybę. (15) O ką, atrodo viliojančiai – tokiu būdu nuo jų išvalyti Londono gatves, o tada, žiūrėk, jeigu jie ir nepaguldys savo pašėlusių galvų tolimuose smėlynuose, tai, galbūt bus dėkingi už suteiktą pagalbą. Nebus, ir nesitikėkite, sugrįš atgal daug daugiau ir su geresniais ginklais, tiesa, galbūt esant kitoms vyriausybėms, tai dabartinius valdininkus, matyt, jaudina daug mažiau, negu jų dabartinė gerovė.

       Ekspertai mano, kad Sirija po Afganistano, Irako ir Libijos yra arti to, kad taptų „Vakarų karinės intervencijos tikslu“. Be to, bandymas situaciją pakeisti siunčiant ginklus sukilėliams tik pagilins konfliktą, bet iš esmės nieko nepakeis. Įtakoti Asado laimimo karo eigą Vakarų valstybės gali tik tapusios kovojančia puse didelio masto karo veiksmuose. Negalima būti „truputi nėščia“, nieko neišeis. Karas juos įtrauks.

       Net buvę NATO generaliniai sekretoriai Chavjeras Solana ir Japas de Hopas Scheferis išreiškė nuomonę, kad vietoj to, kad garantuotų humanitarinę erdvę ir sukurtų sąlygas politinėms permainoms, Vakarų karinis įsikišimas į Siriją, tikriausiai, išprovokuos tolesnį eskalavimą iš visų pusių – paaštrins pilietinį karą, sustiprins ekstremistines jėgas, pagilins susiskaldymą, o taip pat sukels nusikalstamumo išplitimą visoje šalyje. „Manymas, kad Vakarai sugeba suteikti paramą nuosaikioms jėgoms ir po to nuotoliniu būdu jas valdyti, geriausiu atveju yra optimistinis. Eskalavimas pagimdo eskalavimą, ir palaipsnis karinės operacijos tikslų pasikeitimas yra nuspėjamu rezultatu tuo atveju, jeigu Vakarai pasirinks karo kelią“. Sirijos opozicija ir jos regioniniai šalininkai Vakarų karinę paramą priima, kaip signalą, kad seniai jų naudojama strategija, kuria siekiama įtraukti Vakarus visiškos pergalės pasiekimui, veikia - ir kaip to rezultatas, „jie dar mažiau bus linkę dalyvauti politiniame procese arba atsisakyti maksimalizmo“. (16)

       Tačiau paskutiniai įvykiai liudija apie tai, kad „nuosaikiųjų“ balsai bus atmesti, ir viršų paims „vanagai“, pasisakantys už pagalbos teroristams intensyvinimą, o tai Artimuosius Rytus pastatys prie didelio karo slenksčio.

Dmitrij‘us Minin‘as, 2013-06-17

Šaltinis: Fondsk

 

 

Susiję:

Nauja JT rezoliucija prieš Siriją: pralaimėjimas ar pergalė?

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas