Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


„Katastrofų kapitalizmas“

http://tonyseed.wordpress.com       Karas – pelningas verslas. Ypač jeigu priešininkas turi daug vertingų išteklių ir jo ginkluotosios pajėgos nepajėgios apginti šių išteklių. Tada nugalėtojo visos išlaidos atsiperka su kaupu. Profesorius Mišelis Chosudovskis neseniai publikuotame straipsnyje apie socialinius ir ekonominius Libijos pasiekimus vadovaujant Kadafiui, ir NATO agresiją prieš šią valstybę, be įspūdingos statistikos pateikia tokį faktą: NATO glaudžiai bendradarbiauja su Tarptautiniu valiutos fondu ir Pasaulio banku, o taip pat tyrimo centrais Vašingtone. Atitinkamai, „rekonstrukcijos“ programos, kurias kuria Pasaulio bankas ir TVF, derinamos su kariniais JAV ir NATO planais (1).

       Libijos žlugimas – tai ir neoimperialistinės politikos Afrikoje pertvarka, ir koncesijų dėl gamtinių išteklių gavybos persidalijimas, ir jėgos demonstravimas, ir naujo nestabilumo židinio sukūrimas, siekiant padidinti karinį dalyvavimą regione, ir „po konfliktinio periodo“ ypatingas vaidmuo, kai į pirmą vietą iškeliamas sugriautos infrastruktūros atstatymas.

       Tradiciškai karo pasekmių ir sugriovimų įveikimu užsiėmė JT, tačiau po to, kai paaiškėjo, kad šis darbas yra labai pelningas, jį į savo rankas paėmė amerikiečiai. 2004 m. JAV vyriausybė sukūrė naują ekonominio užgrobimo struktūrą – Rekonstrukcijos ir stabilizavimo koordinavimo tarnybą (Office of the Coordinator for Reconstruction and Stabilization) (2), kuriai tuo metu vadovavo buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje Karlosas Paskualis. Glaudžiai bendradarbiaudama su JAV Nacionalinės žvalgybos taryba (3), Tarnyba turėjo parengti 25 valstybių atstatymo planus po to, kai jose įvyks griaunantys konfliktai arba stichinės nelaimės...

       Tarnybos darbas susijęs ne tik su atstatymo darbais, bet ir su humanitarinėmis programomis, atitinkančiomis H.Klinton paskelbtam reikalingumui taikyti „protingą jėgą“ (smartpower). Dabartinis Tarnybos vadovas Robertas Loftisas, jis taip pat Strateginių ir tarptautinių studijų centro (į kurio sudėtį įeina Zbignevas Bžezinskis, Henris Kisindžeris, Viljamas Kohenas, Džeimsas Šlezingeris, Džeimsas Vulsis) vyresnysis patarėjas, 2011 metų pradžioje pareiškė apie JAV ketinimą „paremti daugiatautę demokratijos plėtrą Kirgizijoje“. Tai signalas. Pasak R.Loftiso, jo komanda turi aiškų supratimą apie tai, kas buvo konflikto priežastimi Kirgizijos pietuose (4). Šioje valstybėje JAV agentai, surinkti po „Civilinio reagavimo korpuso“ stogu, aktyviai veikia nuo 2010 metų vidurio, prisidengdami civilinio ir rinkimų monitoringo vykdymu (5). Du pagrindiniai objektai, kuriais 2010 metais užsiėmė Rekonstrukcijos ir stabilizavimo koordinavimo tarnyba, - tai Afganistanas ir Sudanas. Manau, kad nesuklysime, jeigu manysime, jog Sudano padalinimas į dvi valstybes įvyko pagal šios Tarnybos planus. Amerikiečiai ir neslepia savo nuopelnų referendumo organizavime dėl Pietų Sudano nepriklausomybės pripažinimo (6).

       Dar viena Vašingtono struktūra, kuri aktyviai veikia besivystančiose valstybėse – Amerikos verslo institutas (American Enterprise Institute), viena iš  seniausių neokonservatorių organizacijų.

       Kalbant apie atstatymo darbus, tai ryškiausi naudingo rekonstravimo pavyzdžiai (ne pačioms „rekonstruojamoms“ valstybėms) – tai Irakas ir Afganistanas. Ten tik Halliburton, kurio daugelis akcininkų buvo Bušo administracijos nariais, gavo 10 mlrd. dolerių pagal tiekimo ir statybos darbų sutartis, o amerikiečių firma Bearing Point (7) gali didžiuotis tuo, kad jos pajamos tose valstybėse „išaugo keturis kartus per penkerius metus“.

       Fenomenas, kurį stebime, gavo „kapitalizmo katastrofų“ pavadinimą. Ekspertų nuomone, pirmą kartą jis pasirodė 1998 metų spalio mėnesį, kai uraganas „Mitch“ praėjo virš Centrinės Amerikos ir nusinešė daugiau kaip devynių tūkstančių žmonių gyvybes. Po to šį regioną užėmė tokia pati uraganinė privatizacija. Hondūre buvo privatizuoti oro ir jūrų uostai, greitkeliai, valstybės elektros energijos bendrovė. Skubiai pakeitė įstatymus – supaprastino nekilnojamo turto pirkimą ir pardavimą užsieniečiams. Gvatemaloje pardavimui buvo pasiūlyta telefono kompanija, o Nikaragvoje paskelbė apie planus parduoti naftos sektorių.

       „Sugriautos valstybės patinka Pasaulio bankui dėl paprastos priežasties: jos yra paklusnios. Po katastrofų šių valstybių vyriausybės paprastai daro viską, ko iš jų reikalauja, kad tik gautų finansinę pagalbą, net jeigu ji reikš dideles skolas ir traumines politines reformas“, - rašo žinoma Vakarų sistemos kritikė Naomi Klein knygoje „Šoko doktrina. Katastrofų kapitalizmo iškilimas“.

       Suvokdami nukentėjusių nuo konfliktų arba nelaimių valstybių bejėgiškumą, Pasaulio bankas ir TVF suteikia pagalbą ne subsidijų forma, o paskolų su tam tikromis sąlygomis forma, kurias priėmusi valstybė viena ar kita forma tampa valstybe su „ribotu suverenitetu“. Afganistane, panaudojus gerai veikiančius būdus, skirtus apriboti suverenitetą, pavyko privatizuoti sveikatos apsaugos sektorių – lėšos ėjo į „patikimų“ sąskaitas, kurie rinkosi reikalingus jiems užsienio rangovus. Irake korporacijos Bechtel suremontuota vandentiekio sistema gana greitai sugedo. Šri Lankoje 600 tūkst. nukentėjusių nuo cunamio liko gyventi laikinose lūšnose, o pagrindinės lėšos greitai ištirpo nedaugelio privilegijuotųjų asmenų kišenėse.

       N.Klein nuomone, šiandien pasaulyje egzistuoja „lygiagreti vyriausybė“, kurią sudaro konsultacinių firmų, inžinerinių kompanijų, stambių mokslo gamybinių susivienijimų, JT pagalbos agentūrų ir tarptautinių finansinių organizacijų, kurios užsiima „geopolitine inžinerija“, atstovai.

       Prie to būtina pridėti ir karinį komponentą, apie ką rašo M.Chosudovskis. Kolektyvinėje studijoje „Civilian Surge“, kurią 2009 m. išleido JAV Gynybos Nacionalinis universitetas, remiantis statistikos duomenimis, politinių rizikų analize ir t.t. sukurtos įsiveržimo į įvairias valstybes schemos, diplomatiškai vadinamos „kompleksinėmis operacijomis“ (8). 2009 metais „kompleksinių operacijų“, o po jų „stabilizacijos ir rekonstrukcijos“ objektais pateikiami ne tik Sirija, Šiaurės Korėja, Irakas, Iranas ir Afganistanas, t.y. „klasikinės“ atstumtosios valstybės pagal Vašingtono supratimą, tačiau ir Indonezija, Kuba, net Ukraina (tikriausiai turimas galvoje konfliktas su Rusija). Kiekvienai iš šių valstybių jau apskaičiuotas okupacinių karių skaičius, numatyti įvairūs sąlyginiai civilinių struktūrų panaudojimo variantai ir t.t.

       Taigi, Vašingtono diplomatijos „minkštas poveikis“ į valstybes partneres, apibūdinamas finansinės pagalbos suteikimu ir fotografijomis iš įvykių vietų, kuriose užfiksuotas aborigenų džiaugsmas, gali greitai keistis į kietą jėgą su ekonominių sankcijų, blokados taikymu ir karinių JAV bei NATO oro pajėgų skrydžiais. Tiesą sakant, tai ir yra B.Obamos doktrina. Juk smartpower yra tik karinės jėgos priedas.

       Vašingtono analitinių centrų ruošiniuose yra ir konfliktų su Rusijos Federacija scenarijus. Jeigu tai atsitiktų, galima neabejoti, kad „lygiagreti vyriausybė“ pasirengusi neaprėpiamų Rusijos platybių „rekonstrukcijai ir stabilizacijai“.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(3) Савин Л.В. К геополитике. Сумы, 2011.

(7) Ši firma specializavosi visuomeninių, komercinių ir finansinių paslaugų teikimu, dažnai susijusių su spekuliacijomis. 2008 m. ji buvo viena iš šimto bendrovių, dalyvaujančių dėl gynybos sutarčių. Tačiau dėl 2009 m. ekonominės krizės ji patyrė bankrotą ir buvo pertvarkyta.

(8) Civilian Surge. Key to Complex Operations. Washington. NDU Press, 2009.

 

Leonid‘as Savin‘as, 2011-09-29

Šaltinis: Fondsk

 

 

 

Susiję:

Hegemonijos ciklai ir būsimas pasaulinis karas

Šiukšlių revoliucijos, kaip verslas

JAV rengiasi Venesuelos naftos išteklių užgrobimui

Nusikalstamumas – vienas iš naujos pasaulio tvarkos požymių

Organizuotas nusikalstamumas, kaip „naujos pasaulio tvarkos“ pagrindas

Galima globalinė geofizinė katastrofa ir karinė – politinė padėtis pasaulyje (I)

 

 

 

 

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas