Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Eugenika

http://www.biotechnolog.pl       Eugenika(gr. eugenes- geros kilmės): 1) mokslas apie žmonių biologinių savybių pagerinimą; 2) mokslinė teorija, teigianti, kad genetikos principais galima gerinti žmogaus paveldimas savybes (eugenetika); 3) pseudomokslinė teorija ir praktika, istorijoje buvę bandymai taikyti genetikos žinias žmonių atžvilgiu (rasinė higiena) (Vikipedija).

       „Eugenikos“ sąvoką 1883 metais sugalvojo Čarlzo Darvino giminaitis, britų antropologas Frensis Galtonas. Pagal jį eugenika – tai mokslas apie socialinės kontrolės įsteigimą, kuri pagerina arba pablogina ateities kartų rasinę kokybę, fiziškai arba protiškai.

       Eugenika skiriama į teigiamą ir neigiamą, nors riba tarp jų gana sąlyginė.

       Teigiamos eugenikos tikslas yra skatinti tokių žmonių gimstamumą, kurie turėtų savybes, kurios visuomenėje laikomos vertingomis (neturėtų įgimtų ligų, gerai fiziškai vystytųsi, turėtų aukštą intelektą).

       Neigiamos eugenikos tikslas – nutraukti gimstamumą žmonių, kurie turi įgimtus defektus, arba tų, kurie visuomenėje laikomi fiziškai arba protiškai nepilnaverčiais.

       Eugenika populiaria tapo XX amžiaus pirmuose dešimtmečiuose, kai kuriose valstybėse paplito ne tik mokslo sluoksniuose, bet buvo pradėta taikyti praktiškai, pritariant valdžios institucijoms, ir turėjo tikslą pagerinti žmonių savybes.

       1904 metais JAV, vadovaujant eugenikui Čarzlui Davenportui, pradėjo veikti mokslinių tyrimų programa, kuriai. Šią programą finansavo žinomi magnatai: Karnegis, Rokfeleris ir Herimanas. 1907 metais JAV įsigaliojo pirmieji sterilizacijos įstatymai. Pagal juos piliečiai, turintys vidutinio sunkumo išsigimimus arba žemus testo įvertinimus jų asmeninėse kortelėse, turi būti suimti ir prievarta sterilizuoti.

       1910 metais JAV buvo sukurta eugenikos archyvo tarnyba. Tuo metu Didžiojoje Britanijoje atsiradovisuomenės darbuotojai, kurie turėjo įgyvendinti eugeniką. Jie sprendė iš ko galima atimti kūdikius, ką galima sterilizuoti, o kai kuriais atvejais ir tyliai nužudyti.

       1911 metais Rokfelerių šeima eugeniką eksportavo į Vokietiją, subsidijavo kaizerio Vilhelmo institutą, kuris vėliau suformavo centrinį Trečiojo Reicho stulpą.  

       1916 metais futuristo ir populiaraus fantastikos rašytojo Gerberto Velso, kuris platino naują “tikėjimą” eugenika, mylimoji Margareta Senger pradeda savo veiklą, skatinančią eugeniką Amerikoje. 1923 metais Senger priima solidžią finansinę paramą iš Rokfelerių šeimos.

       1924 metais Hitleris savo knygoje „Mano kova“ rašo, kad eugenika JAV – tai jo įkvėpimas. Jis rašo susižavėjimo laišką eugenikui ir konservatoriui M.Grantui, jo knygą „Didžiosios rasės kelias“ pavadindamas savo biblija. M.Granto įkvėptas jis sukuria savo masinio žydų ir tų, kurie nepriklauso rasei, o taip pat invalidų sunaikinimo planą.

       1927 metais JAV eugenika pradeda dominuoti. Taip vadinamas „mokslas“ skverbėsi į valstybės įstaigas, bažnyčias, ir mokyklas. Bažnyčios kovojo už didelio piniginio prizo gavimą, kuris buvo pažadėtas tiems, kurie geriausiai eugeniką įtrauks į savo pamokslus. Pagrindinės krikščionybės šakos tikinčiuosius tikino, kad Jėzus buvo už eugenikos principus. Tais metais daugiau kaip 25 valstijos priėmė įstatymą dėl sterilizacijos.

       1933 metais į Vokietijos valdžią atėjus Hitleriui, vienas iš pirmųjų jo veiksmų buvo eugenikos įstatymo priėmimas pagal JAV įstatymus.

       4 –ame dešimtmetyje Hitleris su savo politine doktrina tampa populiarus JAV. Ne kartą buvo patekęs ant populiarių amerikiečių žurnalų viršelių, o 1938 metais “Time” žurnalo išrinktas metų žmogumi.  

       Po Antrojo pasaulinio karo eugenika pateko į vieną eilę kartu su nacistiniais nusikaltimais, todėl prarado populiarumą. Tačiau slapti ir pavojingi gyvybei bandymai su žmonėmis nesibaigė. Apie tai pasakojama Alekso Džonso Alex Jones filmo „Endšpilis“ („Endgame: Blueprint for Global Enslavement“) ištraukoje apie eugeniką.

      

Filme paminėta mokslinės fantastikos drama „Vakarykštės dienos vaikai“

2012-12-02

 

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas