Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Edvardo Snoudeno antisisteminė misija

www.standard.co.uk       Jaunas amerikietis Edvardas Snoudenas pasauliui tapo žinomu per naktį, kai visuomenei pateikė dokumentais pagrįstą informaciją apie tai, kad JAV specialiosios tarnybos kontroliuoja pasaulio elektroninės komunikacijos priemones ir vykdo visuotinę visų piliečių sekimą savo valstybėje ir užsienyje. Visų – tai reiškia, kad iš tikrųjų visų: nuo prezidentų iki valkatų, nuo pikčiausių priešų iki artimiausių draugų su dosjė rinkimu realiu laiku, įskaitant skambučius, telegramas, faksus ir šifro faksus, tinklo kontaktus, elektroninį paštą, bankų pavedimus. Trumpai tariant, viską!

       Tai kad Amerikoje Snoudeną daugelis laiko „išdaviku“ ir „šnipu“, nestebina. Daug svarbiau kita: pagal socialinių apklausų duomenis, šiandien daugiau kaip 40% Jungtinių Amerikos Valstijų piliečių pasisako prieš Snoudeno persekiojimą, pritardami jo, kaip JAV specialiųjų tarnybų demaskuotojo, veiksmams [1][1]

       Tai ką gi šis žmogus padarė, kad JAV valdžios institucijos pasirengusios sodinti lėktuvus su nepriklausomų valstybių prezidentais ir grasina visiems, kurie tik pabandys suteikti jam politinį prieglobstį, kai pačiose JAV dešimtys tūkstančių žmonių pareiškia savo paramą jo didvyriškam poelgiui? Apie tai galima perskaityti tinklalapiuose ir tinklaraščiuose, kuriuose amerikiečiai savo administracijos veiklą lygina su fašistine (pirmiausia, tokį požiūrį išreiškė „Truthout“ straipsnis [2]). Daugiau kaip 100 tūkst. parašų surinko peticija Baltiesiems rūmams, reikalaujanti visiško Snoudeno išteisinimo ir jo persekiojimo nutraukimo [3-4].

       Edvardui Snoudenui paramą pareiškė žmogaus teisių gynimo organizacijosAmnesty International“ ir „Human Rights Watch“. Daugiau kaip 26000 visuomenės, mokslo, kultūros ir meno veikėjų, daugiausiai JAV piliečiai (tarp jų tokios įžymybės, kaip Oliveris Stounas, Maiklas Mūras, Naomi Klein, Naomas Chomskis, Danielis Elsbergas, Tomas Haidenas ir Denis Gloveris), pasirašė atvirą laišką Ekvadoro prezidentui Rafaeliui Korėjai, prašydami Edvardui Snoudenui suteikti politinį prieglobstį toje valstybėje ir išreiškė pasirengimą asmeniškai dalyvauti „flytilla“ – geros valios žmonių palydoje, kurie asmeniškai užtikrina Snoudeno saugumą skrendant iš Maskvos... [5].

       Bet ir tai ne viskas. Siekiant Snoudeną aprūpinti kelionės dokumentais, po to kai JAV Valstybės departamentas anuliavo jo pasą, Vašingtone esant nekomercinė organizacija „Pasaulio piliečių pasaulinė Vyriausybė“ bėgliui išdavė savo tapatybės dokumentą, kurį tarptautiniu mastu pripažįsta, mažiausiai, keturios valstybės, įskaitant Ekvadorą [6]. Atsirado buvusio NSA darbuotojo šalininkų ir JAV isteblišmente. Senatorius respublikonas Rendas Polas nuo Respublikonų partijos kreipėsi į milijonus amerikiečių siūlydamas prieš savo vyriausybę paduoti ieškinį už teisių į privatų gyvenimą pažeidimą ir pažadėjo savo paramą tame reikale: „Aš paprašysiu interneto tiekėjus ir telefonų kompanijas kreiptis į klientus, kad prisijungtų prie ieškinio“ [7].

       Amerikos žmogaus teisių gynėjai taip pat yra Snoudeno pusėje. Iki buvusio CŽV ir NSA darbuotojo faktų atskleidimo akivaizdus JAV piliečių visuotinės kontrolės antikonstitucingumas atsimušdavo į faktinių jos įrodymų nebūvimą. Daugybę ieškinių teismai atmesdavo nenagrinėję – ieškovai negalėjo įrodyti, kad valdžios institucijos juos šnipinėja, nes ant tokių šnipinėjimo programų buvo uždėtas slaptumo grifas. Šiuo pagrindu teismui neleisdavo gauti prieigos prie įrodymų. Dabar tokios problemos nėra. Amerikos pilietinių laisvių sąjunga jau pateikė ieškinį, remdamasi paviešintais slaptais dokumentais, gindama pažeistas teises ne tik apskritai, bet įskaitant ir savo (ši organizacija buvo stambiausio telefoninio ryšio tinklo „Verizon“, kuris JAV specialiosioms tarnyboms perdavė konfidencialius telefoninių pokalbių duomenis, kliente) [8].

       O tarptautinė teisių gynimo svetainė secure.avaaz.org [9] praėjusios savaitės pabaigoje po peticija prezidentui Obamai surinko beveik 1,5 mln. parašų, remiančių Snoudeną.

       Šį sąrašą būtų galima tęsti ir toliau, nurodant šimtus, jeigu ne tūkstančius straipsnių pačiuose įvairiausiuose leidiniuose visame pasaulyje, pareiškimus, spaudos konferencijas, kreipimusis į valstybės vadovus... Beje, kol kas visa tai, kas išvardinta, turi mažai įtakos JAV specialiųjų tarnybų, Valstybės departamento ir prezidento Obamos nepalaužiamam siekiui bet kokia kaina gauti buvusio JAV specialiųjų tarnybų darbuotojo galvą.

       Pats Snoudenas apie save sako: „aš paėmiau tai, kas man buvo žinoma ir pirmas pradėjau taisyti savo kaltę. Aš nesiekiau praturtėti. Aš nesiekiau parduoti JAV paslaptis. Aš nebendradarbiavau nė su viena užsienio vyriausybe, siekdamas užsitikrinti sau saugumą. Vietoj to aš viešai pateikiau tai, ką žinojau, tam kad tai paveiktų mus visus ir būtų diskutuojama apie tai viešumoje...“ [10]

       Edvardo Snoudeno istorija tęsiasi, bet jau dabar mes galime apibendrinti pagrindines išvadas, kurios kyla iš jo veiksmų:

       1. Snoudenas pateikė dokumentinius įrodymus, kad JAV vyriausybė šnipinėja tiek savo, tiek ir kitų valstybių piliečius, nepaisant žmogaus socialinio statuso ir sąjungininkių valstybių artumo.

       2. Kalbant apie Amerikos vidaus reikalus, patvirtinta JAV valdančiųjų sluoksnių pagrindinių visuomenės vertybių, tokių kaip „asmeninio gyvenimo privatumas“ ir „lygių galimybių visuomenė“, išdavystė.

       3. Tarptautiniu mastu buvo aptikti JAV vyriausybės ketinimai ne tiek kontroliuoti teroristinės veiklos aktyvumą arba pasipriešinti potencialiam priešininkui, bet kiek labiau siekti vienašalių ekonominių pranašumų prieš partnerius ir sąjungininkus: tokia praktika yra nematyto masto ir gylio ekonominis šnipinėjimas.

       4.Tas faktas, kad kontrolę vykdė, nors ir su NSA mandatu, bet vis tik privati kompanija „Booz Allen Hamilton“ aiškiai parodė, kad šnipinėjimas, kurį vykdo Jungtinės Valstijos, faktiškai yra privatizuotas ir už Didžiojo Brolio nugaros stovi ne tiek valstybė, kiek transnacionalinis kapitalas - konkrečiai tas, kurio parama remiasi JAV karinis pramoninis kompleksas.

       5. Atskleistas tokių JAV korporacijų, kaipGoogle“, „Facebook“, „Microsoft“, „Skype“, „Yahoo!“, „Apple“, „AOL“, „YouTube“, mokėjimo sistemų VISA, „MasterCard“, ryšio operatorių „Verizon“, „AT&T“ ir kitųbendrininkavimas visuotiniame sekime, kurių konkurencinis interesas ekonominio ir asmeninio pobūdžio informacijos rinkime yra akivaizdus, o prisijungimas prie pasaulinio informacijos tinklo yra labai didelis, ypač įvertinus dviejų Euraziją supančių laisvos prekybos zonų sukūrimo planą – Trans- Ramiojo vandenyno ir Transatlantinės partnerystės.  

       6. Kadangi Snoudeno pateikti dokumentai kompromituoja visą sistemą, pagal kurią NSA įgyvendino metaduomenų socialiniuose ir ekonominiuose ryšiuose perėmimą, tai leidžia parengti apsaugą prieš nesankcionuotą priėjimą prie konfidencialios medžiagos, išlaidas PRISM sekimo sistemos sukūrimui paverčiant į nieką.

       7. Tokios šokiruojančios informacijos išplatinimas pasaulyje sukels jeigu ne derybų dėl Transatlantinės partnerystės sukūrimo nutraukimą, tai bent mažiausiai tai, kad europiečiai iškels tokias kraštutines sąlygas, kurios konkurenciniu požiūriu bus mažiau naudingos JAV korporacijoms ir sukurs problemas JAV – šios ekonominės zonos centrinei konfigūracijai.

       8. Papildomas poveikis, kenkiantis JAV ekonomikos stabilumui, yra Amerikos visuomenės susiskaldymas, kuriai pateikė informaciją, kad valstybės veikiančios Konstitucijos pagrindus ir socialinius idealus valdančioji grupuotė laiko visiškai nereikšmingais, jeigu pažeidžia jos interesus dabar ir ateityje.

      Kartu paėmus viskas, kas išvardinta, tikriausiai yra vienas iš stipriausių smūgių visai JAV ekonomikos sistemai ir pirmiausia Amerikos kariniam pramoniniam kompleksui, tai yra pasaulio finansų grupėms, jas remiantiems.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[4] Pagal JAV teisę, iniciatyva, kuri per 30 dienų surenka daugiau kaip šimtą tūkstančių rėmėjų, turi patekti į prezidento administracijos nagrinėjimą.  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konstantin‘as Gordejev‘as, 2013-07-20

Šaltinis: Fondsk

 

Susiję:

Nuo Bilderbergo prie Guglebergo: pasaulio elito technokratinis persitvarkymas

Po JAV specialiųjų tarnybų elektroniniu gaubtu

Specialiosios tarnybos jus seka internete

Totali kontrolė

 

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas