Oras

Apklausa

Kuri santvarka patinka?

Dienos informacija (day.lt)


Tai euro galas

http://www.businessinsider.com                   Yra du tautos užkariavimo ir pavergimo būdai. Su kardu. Ir su skola.

       Džonas Adamsas (John Adams)

      Tai, kas užpakaly ir tai, kas priekyje nieko nereiškia palyginus su tuo, kas yra mumyse.

       Ralfas Valdo Emersonas (Ralph Waldo Emerson)

      

       Mano skaitytojams gali pasirodyti, kad tai yra labai griežtas teiginys. Juk aš jau daugelį metų ir eurą, ir JAV dolerį vadinau beverčiais tualetinio popieriaus politiniais gabalais. Priežastis, kodėl šiandien apie tai kalbu ne tame, kad pakartočiau akivaizdžią ilgalaikę makroekonominę išvadą apie tai, kad euras – tai kvailas ir nenatūralus politikų, kenčiančių nuo dykinėjimo, produktas. Ne, priežastis, kodėl kalbu apie tai yra ta, kad virš euro pakibo damoklo kardas. 

       Vienintelis klausimas, kuris man liko dėl euro – tai jo pabaigos niuansai. Manau, kad dauguma tų, kurie mato didelę euro žlugimo tikimybę, mano, kad PIGS valstybės bus išmestos arba pačios išeis iš euro zonos. Aš visiškai sutinku, kad yra tokia tikimybė, ypač jeigu Graikija mes šį žaidimą ir po to sėkmingai sugrįš prie savo labai nuvertintos valiutos, tai kitoms finansiškai silpnoms tautoms parodys pavyzdį, ir jos taip pat nuspręs išeiti iš žaidimo.

       Tokiu atveju tai, kas liks iš euro, jį turės stipresnės Šiaurės Europos valstybės ir toks valiutos „likutis“ sustiprės prieš kitas valiutas, kurios nebus praėjusios panašaus „restruktūrizavimo“. Tačiau aš nesu tikras, kad viskas bus būtent taip. Nesu tikras todėl, kad netikiu, kad norimos griežto taupymo priemonės tose valstybėse kada nors iš tiesų pradės veikti, ir net jeigu jas įves, tose valstybėse prasidės žlugimo procesas ir problema nebus išspręsta. Kaip daugelis (įskaitant ir mane) sako, vieno šios krizės sprendimo visiems nėra. Yra per daug skolų ir realus BVP negali pakankamai greitai augti, kad galėtų pasipriešinti tam. Dėl skolų įvyks defoltas dėl restruktūrizacijos/defolto arba neįtikėtinos popierinių valiutų perkamosios galios sumažėjimo. Tačiau Europos valdininkai taip įsimylėję savo absurdišką eksperimentą, kad toliau užmerkia akis į visus PIGS nusikaltimus ir apsimeta, kad jie kažką sprendžia kiekvieną kartą panaudodami naują išėjimo iš krizės schemą.

       Todėl verta apžvelgti dar vieną ir, mano nuomone, labiausiai tikėtiną scenarijų. Europos centrinis bankas (ECB) toliau pervedinės kapitalą iš apdairesnių ir tvirčiau ant kojų stovinčių tautų, daugiausiai iš Vokietijos, į periferiją, kol vokiečiams pagaliau trūks kantrybė. Aš manau, kad tas momentas jau labai ir labai arti. Kai tas taškas bus pasiektas, tai kelio atgal jau nebebus. Liaudies pyktis, nukreiptas į eurą ir ECB, bus toks didelis ir ilgas, kad visi bandymai išlaikyti sistemą bus atmesti į šalį. Vokietija gali pasitraukti iš euro. Arba taip apsunkinti situaciją PIGS, kad tos bus priverstos išeiti. Bet kuriuo atveju Vokietija – tai VISKAS. Visa kita Europoje, išskyrus vokiečių gatvių nuotaikas, dabar neturi reikšmės ir yra akivaizdu, kokia kryptimi jos juda. 100%esu įsitikinęs, kad Vokietija elgsis mandagai, kol nebus pasiektas kritinis taškas, kada jie pasakys – kentėk arba užsičiaupk, o mes prie jo esame arti. Aš nei kiek neabejoju, kad tuo momentu Vokietija padarys taip, kaip geriau Vokietijai. Tuo atveju, jeigu Vokietija pasitrauks iš euro zonos, tai euras pradings visiems laikams. Jis per naktį taps konfeti. Tai yra ne pagrindinis mano scenarijus, bet taip gali nutikti. Dabar gali įvykti viskas, kas tik nori.

       „Ketvirtas pasikeitimas“ – tai pasaulinis fenomenas

       Diskusija apie eurą mane atvedė prie to, ką išdėstysiu. Nors dėl akivaizdžių priežasčių aš koncentruojuosi į Jungtines Valstijas, kadangi ten gyvenu ir jas geriausiai žinau, tačiau man svarbu pasakyti, kad mūsų patiriamas „Ketvirtas pasikeitimas“, tai pagal savo esmę yra pasaulinis fenomenas. Prisimenate, kad pagrindinė dabartinių pokyčių charakteristika yra trendų, institutų, politinių struktūrų ir partijų, papročių, pinigų sistemų ir t.t. visiškas išnykimas arba transformacija. Paskutiniai, kurie tai supranta – elitas ir politinė klasė, kurie ateinant Ketvirtam pasikeitimo momentui visada miega vienoje lovoje ir yra kolektyvinės korupcijos viršūnėje. Mes dabar tai matome visur, - nuo JAV ir euro zonos iki Kinijos. Labiausiai man kelia juoką nesibaigiančios politinių rašytojėlių ir finansų „analitikų“ kalbos apie tai, kad Europos krizės sprendimas yra Europos fiskalinėje sąjungoje. O taip pat apie tai, kad ši krizė kažkokiu būdu sukurs reikalingą ryžtą Europos fiskalinių Jungtinių Valstijų sukūrimui arba panašiam idiotizmui. Atleiskite draugai, bet to nebus. Visa schema –„problema, reakcija, sprendimas“ elitui dirbo praėjusioje epochoje, tačiau daugiau ji nebeveiks. Schema yra, ją skaitė ir mokėsi, mes ją žinome, tačiau šį kartą ji nebeveiks.

       Kaip anksčiau minėjau, vienas iš naujos epochos, į kurią mes įeiname, svarbiausių aspektų bus neribotos globalizacijos, kuri buvo nuo Antrojo pasaulinio karo, dramatiškas apsisukimas. Visur viešpataus vietinė pramonė. Pavyzdžiui, maisto ir pramoninių prekių. Proveržių energetikos fronte nebuvimas ir, kadangi įeiname į išteklių deficito epochą, reikalauja tokio scenarijaus. Šios realijos pakeis absoliučiai viską kiekviename gyvenimo žemėje reiškinyje. Politiniame fronte viskas bus daugiau ar mažiau „iš viršaus į apačią“. Žmogiškuose reikaluose ateina permainos ir jos nuneš į jūrą tokias idėjas, kaip euras ir fiskalinė Europos sąjunga. Svarbiausias klausimas visiems yra pasirengimas įėjimui į naują pasaulį, - iki jo gimimo momento. Būtent todėl visada jums sakiau, kad pirkite auksą ir sidabrą. Mums reikės naujų formų pinigų ir mainų. Jais negalės būti specialias reikalavimo teises turintys popieriai arba kokia nors kita tokia pati nesąmonė. Šios idėjos yra praeities tendencijos, mūsų tėvų kartos centrinio planavimo ir nemokamų pietų bevertės svajonės.

         Pamąstymai dėl Šveicarijos franko

       Nors Šveicarijos Nacionalinio banko (SNB) veiksmai savo valiutą pririšant prie mirštančio euro šokiravo ir visoje pasaulio finansų sistemoje sukels seismines bangas daugelį mėnesių į priekį, tai buvo neišvengiama. Centrinio planavimo šalininkai vis dar yra prie vairo ir jie vis labiau krenta į neviltį. Iš dalies jų nusivylimas pasireiškia veiksmais, kuriais siekiama sutrukdyti rinkoms siųsti signalus investuotojams ir gyventojams. Štai kodėl centriniai bankai spausdina pinigus ir perka valstybės obligacijas. Štai kodėl ECB perka Pietų Europos „šiukšlių“ skolas. Štai kodėl SNB nusprendė sunaikinti savo valiutą. Juk jeigu jie nuspręs sunaikinti franko vertę kartu su euro vertės sunaikinimu, tai valiutų rinkai nebus toks akivaizdus perkamosios galios sunaikinimo greitis. Žinoma, išteklių sektorius visada pateikia gerą vaizdelį. Šveicarų veiksmai labai teigiami ištekliams, ypač energijai, maistui ir tauriesiems metalams. Kiekvienas turtuolis, turintis Šveicarijos banko sąskaitą Šveicarijos frankais, bandys frankus pervesti į vienintelę pasaulyje likusią tvirtą valiutą – AUKSĄ. Štai ką mums švaicarai pasakė savaitės pradžioje. Jie kiekvienam planetos investuotojui pasakė: „Mes nenorime išlaikyti tvirtos valiutos“. Jeigu jūs dabar norite tvirtos valiutos, tai jums lieka viena išeitis. Auksas. Kada visa tai ateis iki visų, tai dėl fizinio metalo prasidės anksčiau dar nematyta beprotiška kova.

 

       *Istorinių ciklų/kartų teorija, sukurta amerikiečių istorikų Stroso ir Hau (Strauss ir Howe) jų knygoje „Ketvirtas pasikeitimas“ (Fourth Turning), kuri išleista 1997 metais. Jų teorija teigia, kad istorija yra cikliška ir Amerika stovi prie plataus masto krizės, kurią sukėlė kartų kaita.

 

Maikas Krigeris (Mike Krieger),2011-09-12

Šaltinis: Goldenfront

 

       Aš nesu toks didelis prognozuotojas, kaip gali klostytis toliau situacija, bet mūsų tikslas lieka toks pats – tvari finansų sistema ir euras kaip instrumentas turėti stabilią finansų sistemą jau nuo 2014 metų“, - Ministras pirmininkas Andrius Kubilius, 2011-06-08


 

 

 

 

Susiję:

JAV defoltas ir euro zonos žlugimas: galimi variantai

Euro zona nuo Graikijos iki Italijos

Kamasutra bankininkams

Europos Sąjunga Graikijos fone

Graikijos gelbėjimas

Graikijos ir JAV defoltas

Ar Graikijos skolos uždės kilpą ant Europos Sąjungos kaklo?   

Kas įvyks, kai Graikija paskelbs defoltą

Graikų skolos, ispanų rizikos ir nebylūs asilai                                              

Euro zona nenori mokėti svetimų skolų                                                       

 

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys yra privatus ir nerodomas viešai.

Archyvas